logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

2018 orlen dar serca

  "ZACZYNAMY TAŃCZYĆ!"

Projekt GCK
"Taniec na dobre samopoczucie"

Od 7 listopada br. w GCK rozpoczyna się realizacja projektu TANIEC NA DOBRE SAMOPOCZUCIE, wynikającego z programu MOJE MIEJSCE NA ZIEMI zorganizowanym przez Fundację „ORLEN – DAR SERCA”.
Dzięki grantowi tańczyć będą trzy grupy po 20 osób, dziecięca i dwie pań.

Wieczór kolęd i wierszy

DSC 0008To był piękny wieczór… We wtorek 11 grudnia dyrektor Hanna Szumotalska zaprosiła do Gminnego Centrum Kultury seniorów z Klubu Wiecznie młodzi i oczywiście wszystkich chętnych z naszej gminy, którzy chcieliby pośpiewać kolędy i posłuchać wierszy bożonarodzeniowych. Mimo paskudnej aury, sala w Centrum zapełniła się prawie maksymalnie.
Dyrektor po powitaniu i złożeniu życzeń zaproponowała wspólne śpiewanie kolęd, a w przerwach na scenie z wierszami świątecznymi zaprezentowały się uczennice szóstej klasy SP w Grucie, należące do Kółka Literackiego w GCK. Julia, Dominika, Wiktoria, dwie Zofie i dwie Karolin czytały utwory między innymi: Tadeusza Kubiaka, ojca Franciszka Czarnowskiego i Jadwigi Zgliszewskiej.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Spotkanie TiM i płyta

DSC 0008W piątkowe popołudnie 7 grudnia w GCK zespół TiM prowadzony przez Dorotę Berent wyznaczył sobie przedświąteczne spotkanie.
– Było cudowne. Byli moi podopieczni, rodzice oraz osoby, które nieustannie nam pomagają i wspierają nasze artystyczne działania, nie tylko duchowo – dzieli się refleksją Dorota. – Śpiewaliśmy kolędy przy dźwiękach gitary akustycznej w blasku świec i w bardzo nastrojowej atmosferze. Przypadek zrządził, że akurat o tej porze nie było prądu w Grucie. Podsumowaliśmy mijający rok, omówiliśmy osiągnięcia, rozmawialiśmy o postępach wokalnych dziewcząt z zespołu. Już po tym wszystkim, po wielu wzruszających słowach między innymi rodziców, wręczyłam wszystkim naszą najnowszą płytę świąteczną Z-MOWY TYCH, CO ODESZLI. Dziękuję moim wspaniałym dziewczynom i ich rodzicom, a także naszej wielkiej fance Marii Kaczmarek za mikołajkowe czekoladki.

(r) Foto: K. Szpręglewska

REALIZUJEMY PROJEKT…

DSC 0008Od 7 listopada 2018 r. w Gminnym Centrum Kultury realizowany jest projekt TANIEC NA DOBRE SAMOPOCZUCIE, wynikający z programu MOJE MIEJSCE NA ZIEMI zorganizowanego przez Fundację „ORLEN – DAR SERCA”.
Do 15 czerwca przyszłego roku, dzięki DARCZYŃCY ORLENOWI w trzech grupach w każdą środę, tańczy 60 osób. Zajęcia cieszą się ogromnym powodzeniem. Wszyscy, od dzieci po panie, dają z siebie wszystko! Zumba to nie tylko wszechstronny taniec i ćwiczenia, ale także znakomita zabawa. Dziś prezentujemy fotoreportaż z 5 grudnia.

(tng)

Fotoreportaż

Dzieci i ich świąteczne ozdoby

DSC 0008… Trochę bombkowej historii. Pierwsze takie ozdoby choinkowe powstały w XIX wieku w Niemczech. Jak mówi legenda, biedny rzemieślnik pracujący w hucie szkła nie mógł sobie pozwolić na ozdobienie choinki jabłkami i orzechami. Postanowił więc wydmuchać je ze szkła. Tak powstały piękne bombki, które urzekły wiele osób. Zainteresowanie nimi było tak duże, iż uchroniło to fabrykę przed likwidacją. Dawniej na choince zamiast bombek wisiały jabłka i orzechy, które według wierzeń były pożywieniem dla duchów zmarłych pojawiających się w czasie Święta Godów (obecnie w tym czasie obchodzimy Święta Bożego Narodzenia). Tradycja ubierania świątecznego drzewka sięga czasów pogańskich. Kościół przyjął niektóre ozdoby, ale nadał im nowe znaczenie. Wszelkie okrągłe ozdoby choinkowe w tradycji chrześcijańskiej symbolizują harmonię. Upływający czas jednak i w tym wypadku dokonuje zmian, poszerza możliwości twórcze… Udowodniły to dzieci na zajęciach plastycznych w GCK 3 grudnia. Ich bombki powstały na bazie kulek styropianowych, upiększonych zależnie od fantazji. I też są ładne.

(r)

Andrzejki Seniorów – zabawa na 102!

DSC 0008Dawno w Gminnym Centrum Kultury nie było tak świetnej zabawy jak w piątkowy, andrzejkowy wieczór. Mimo że ziąb tego dnia dawał się wszystkim we znaki, to na tradycyjną imprezę stawił się komplet Seniorów z Klubu Wiecznie Młodzi.
Zabawa rozpoczęła się o godz. 17. Dyrektor Hanna Szumotalska z nieukrywaną radością powitała Panie i Panów, podziękowała również za wszystkie „dary” kulinarne, jakie przynieśli seniorzy.
Andrzejki to przede wszystkim wieczór wróżb, o ich różnorodność zadbały instruktorki Magdalena i Katarzyna. Na pierwszy ogień poszedł rozgrzany wosk, lany przez oczko klucza – a jakże! – do miski z wodą, formował się w przedziwne kształty. Już schłodzony, panie brały do rąk, a potem – w strumieniu światła – odczytywały „cudeńka” z cienia rzucanego przez woskową formę. Oj, było wesoło i to jakby z oczywistych powodów, ponieważ zarówno „właściciel” odlanej figury, jaki i jego koleżanki czy koledzy przeważnie „odczytywali” z cienia coś innego.

Fotoreportaż

Świąteczne stroiki

DSC 0008Za niespełna miesiąc święta Bożego Narodzenia, zatem czas na wykonywanie stroików. Materiały zapewniła dyrektor GCK, ale panie z Warsztatów Plastycznych również przyniosły kilka rzeczy. Do pracy zabrano się we wtorek 27 listopada w godzinach popołudniowych.
Jakie powstaną stroiki – zależy to przede wszystkim od pomysłu i materiałów, jakie są do dyspozycji. Jednak, jeśli nawet panie wykorzystują takie same elementy, nie zdarzają się identyczne, bo każda z kobiet stara się, by jej czymś się różnił.
Tradycyjne dekoracje bożonarodzeniowe są ponadczasowe i sprawiają, że w domu stworzymy świąteczny klimat.
Do najpopularniejszych, tradycyjnych dekoracji świątecznych należą stroiki bożonarodzeniowe z gałązkami igliwia w roli głównej. Tu mamy szerokie pole do popisu. Możemy umieścić kilka gałązek w ozdobnej osłonce czy dekoracyjnej misie i zawiesić na nich na przykład kilka małych bombek.
Stroiki wykonane przez zdolne panie, z każdym mijającym dniem coraz bardziej przypominać będą o nadchodzących świętach...

(ars)

Fotoreportaż

Wianuszki adwentowe

DSC_0008Za kilka dni rozpocznie się adwent, dlatego instruktorka Magdalena postanowiła z dziećmi wykonać wianuszki związane z tym okresem.
Wianuszki adwentowe stanowią formę ludowej pobożności, przeważnie wykonane są z gałązek drzewa iglastego, w które wkomponowane są świece. Posiadają one bogatą symbolikę: światło, zieleń i krąg, które oznaczają wspólnotę oczekującą na święta Bożego Narodzenia.
Na popołudniowych zajęciach w poniedziałek 26 listopada, dzieci wykonały wianuszki z tekturowych tacek, ozdobiły je kolorowym zielonym papierem, do którego dodane zostały wykonane wcześniej – również papierowe – świeczki.
Za kilka tygodni, w Boże Narodzenie, wianuszki ozdobią stoły, ściany lub drzwi wejściowe.

(r)

Fotoreportaż

Andrzejkowa zabawa

DSC_0008W piątek 23 listopada w GCK bawiliśmy się na andrzejkach. Śpiewał zespół TiM, a instruktorki Magdalena i Katarzyna przygotowały szereg wróżb, od lania wosku po proroczy „marsz” butów. Wszyscy ochoczo uczestniczyli w zabawie, było dużo humoru, szczególnie przy „odczytywaniu” figur woskowych.
Spotkanie otworzyła i powitała wszystkich dyrektor Hanna Szumotalska.

(r)

Fotoreportaż

Pożegnanie PÓŁnaPÓŁ

DSC_0008Składam na pana ręce serdeczne podziękowanie za sześcioletnią współpracę artystyczną na rzecz Gminnego Centrum Kultury w Grucie. Wyrażam wdzięczność za to, że jako instruktor nie tylko prowadził pan zespół PÓŁnaPÓŁ, ale także niejednokrotnie sam występował z recitalem na szczególnych imprezach organizowanych w prowadzonej przeze mnie placówce. Współpraca z Panem i kierowanym przez Pana zespołem, to ważny okres w działalności Gminnego Centrum Kultury. Wielokrotnie na przestrzeni kilku lat występowaliście przed szeroką publicznością nie tylko gminy Gruta, przyczyniając się w ten sposób do promocji Centrum i naszej małej Ojczyzny. Dziękuję za szereg koncertów, także za nagrane płyty zawierające zróżnicowane wokalno-muzycznie propozycje, od piosenek rozrywkowych po patriotyczne. Dziękując za współpracę, życzę Panu dalszego rozwoju na drodze artystycznej, także pomyślności w życiu osobistym i zawodowym. Podobne życzenia kieruję pod adresem osób występujących w PÓŁnaPÓŁ.
List-podziękowanie o tej treści dyrektor Hanna Szumotalska przeczytała i wręczyła 22 listopada 2018 r. Krzysztofowi Janikowskiemu, instruktorowi Gminnego Centrum Kultury. W ten sposób dziękując mu za lata współpracy z prowadzoną przez nią placówką.
Kameralne, miłe spotkanie to oprócz słów podziękowania dyrektor, także K. Janikowskiego, upominki z obu stron i chwila przy kawie.

(tng)

Fotoreportaż

Seniorzy na Planecie singli

DSC_0008Seniorzy z Klubu Wiecznie młodzi mieli kolejną atrakcję. Dyrektor GCK Hanna Szumotalska zorganizowała wyjazd na film Planeta singli 2, znakomitą polską komedię romantyczną. Ponad 40 osób pojechało autobusem 20 listopada do Grudziądza. I, jak dowiedzieliśmy się nazajutrz, wszyscy wrócili zadowoleni, bo film bardzo się podobał. Dzięki inwencji dyrektor, kilkadziesiąt starszych osób miło spędziło wieczór.
Niebawem w piątek 30 bm. Wiecznie młodych czeka kolejna atrakcja, w Gminnym Centrum Kultury dla pań i panów organizowane są Andrzejki. Podczas wieczoru nie zabraknie najróżniejszych wróżb, a także innych niespodzianki.

(r) Foto: kadr z filmu.

 

Dzieci i ich zwierzątka

DSC_000815 listopada, kolejne zajęcia plastyczne dzieci… Tym razem instruktorka Magdalena Sala zaproponowała wykonywanie z plasteliny najróżniejszych zwierzątek. By ułatwić małym plastykom zadanie, najpierw sama – na wzór – zrobiła kilka. Różnokolorowa plastelina pozwalała dzieciom na puszczenie wodzy fantazji i powstały naprawdę ładne zwierzątka, od zajączków po słoniątka, pieski i kaczuszki. Po zakończeniu zajęć, było co oglądać. Jak podkreśliła pani Magda, była pełna uznania nie tylko dla pomysłów dziewczynek i chłopców, ale także dla umiejętności manualnych.

(ars) 

Fotoreportaż

Twórcze dzieci

DSC_0008Trwają zajęcia plastyczne dla dzieci. Raz w tygodniu, w poniedziałek, grupka małych plastyków szlifuje swój talent, pod opieką instruktorek Magdaleny Sali i Katarzyny Ryzner. Tematyczny dobór propozycji jest bardzo szeroki, od rysowania, po malowanie i wycinanki.
Na kilku ostatnich popołudniowych lekcjach dzieci wykonywały z papieru różne zwierzątka (widoczny na zdjęciu krokodyl), w Okno marzeń wrysowywały to, co chciałyby najczęściej w nim widzieć. A na ostatnich zajęciach (5 listopada) mogły dać upust swoim umiejętnościom w temacie Moje ulubione zwierzątko.
Naturalnie, tym najmłodszym, które stawiają pierwsze kroki w plastyce instruktorki trochę pomagają, zarówno we właściwie ujętych proporcjach przedstawianego zwierzaka, jak i we właściwej kolorystyce.
Niby to takie proste, sięgnąć po kartkę, ołówek, kredkę i narysować, namalować coś, co bardzo nam się podoba. Jednak to nie do końca prawda, bo aby powstał w miarę udany obrazek, trzeba wszystko dobrze rozplanować i, co ważne, każdemu fragmentowi misia czy pieska nadać właściwe barwy. Do takich rezultatów prowadzi tylko jedna droga: trzeba uważnie słuchać instruktorek i stosować się do ich podpowiedzi.
A skoro dzieci tak robią, to nie można wykluczyć, że któreś nich w przyszłości zostanie rysownikiem lub malarzem.

(ars) 

Fotoreportaż

Inauguracja projektu

DSC_00087 listopada 2018 r. w Gminnym Centrum Kultury rozpoczęła się realizacja projektu TANIEC NA DOBRE SAMOPOCZUCIE, wynikającego z programu MOJE MIEJSCE NA ZIEMI zorganizowanego przez Fundację „ORLEN – DAR SERCA”. Dzięki grantowi w wysokości 7.5 tysiąca nieodpłatnie do 15 czerwca przyszłego roku tańczyć będzie 60 osób. Powstały trzy grupy, jedna dziecięca i dwie pań.

czytaj więcej

TiM z laurami

DSC_00089 listopada w Ośrodku Pracy Pozaszkolnej w Grudziądzu odbył się IX KONURS Z-MOWY TYCH, CO ODESZLI, pt: TO TYLKO TANGO.  Poświęcony artystom, których nie ma już wśród nas, dedykowany w tym roku Korze Jackowskiej.
Do konkursu zgłoszono 27 uczestników, z których po eliminacjach jury wyłoniono 15 solistów i zakwalifikowało do dalszego etapu (w tym 6 z 7 zgłoszonych przez Dorotę Berent). Na koncercie galowym, który był jednocześnie kolejnym etapem konkursu jury przyznało nagrody i wyróżnienia: kat. młodsza: Karolina Rząca z utworem „Dobranoc Panowie", Daria Nadworna z piosenką „Gdzie ci mężczyźni", Marcelina Osmańska z „Miasteczko cud" i Małgorzata Dziewicka z „Tyle wdzięku". Na podium stanęły II m. Monika Merholc z utworem „Czarne Konie", I m. Zuzanna Angowska za „Kolędę Warszawską 1939″ Zbigniewa Preisnera, utwór, do którego akompaniament nagrał Przemysław Cackowski. W kategorii „starsze” III m. zdobyła Patrycja Urbaniak z Mełna, wykonując utwór „Konie" do akompaniamentu Przemysława Cackowskiego.
– Jestem bardzo dumna z mojej młodzieży, tym bardziej, że tematyka konkursu była bardzo trudna i trochę odbiegająca od naszego repertuaru – dzieli się wrażeniami Dorota Berent, prowadząca zespół TiM. – Zatem tym bardziej cieszę się z sukcesu moich podopiecznych, ponieważ zmierzyli się z nowymi tematami muzycznymi. Dodam, że na potrzeby eliminacji powstały nagrania demo, nagrywane w moich domowych warunkach, gdzie na tegoroczne Święta Bożonarodzeniowe przygotowywana jest kolejna płyta TiM. Jestem pewna, że się spodoba odbiorcom i niewątpliwie mile zaskoczy tych, którym nasz zespół kojarzy się głównie z muzyką rozrywkową.

Tekst: (r)

Fotoreportaż

Po oryginalnych świeczkach, bukiety kwiatowe

DSC_0008We wtorek 6 listopada panie z Warsztatów Plastycznych zabrały się za wykonywanie sztucznych bukietów kwiatowych. Na wcześniejszych zajęciach zajmowały się zdobieniem niedużych świec przeróżnymi, naturalnymi kwiatkami i roślinami.
Wykonanie bukietów to cały szereg czynności, od wycinania z krepiny różnokolorowych płatków, z ich połączenia powstały pąki, te z kolei osadzane zostały na druciku-łodydze. Całość zwieńczył szeroki kołnierz „obejmujący” kwiaty. Tak wykonany bukiet może być ozdobą stołu, pokoju lub altany.

Tekst: (r)

Fotoreportaż

Zaduszki poetyckie

DSC_0008– Serdecznie witam na kolejnych, corocznych ZADUSZKACH POETYCKICH. Ideą listopadowych spotkań jest wprowadzenie słuchaczy w nastrój refleksji, zadumy nad mijającym czasem – rozpoczęła coroczne spotkanie dyrektor Hanna Szumotalska. – Jestem przekonana, że zarówno piosenki wykonane przez instruktora Krzysztofa Janikowskiego, jak i wiersze dziewcząt z Kółka Literackiego, pomogą nam „zatrzymać się” na chwilę w pogoni za codziennymi obowiązkami i zastanowić się nad sensem istnienia, przeżyć chwile skupienia i skierować myśli ku nieobecnym bliskim i tym, których nie spotkaliśmy w życiu, ale z różnych powodów również zasługują na naszą pamięć. Dziś nasz wieczór jest szczególny także i z innego powodu, jako lektorki zadebiutują uczennice klasy szóstej szkoły w Grucie, które – dzięki naszej współpracy z dyrektorem Krzysztofem Fickiem – dopiero od kilku tygodni należą do Kółka Literackiego, prowadzonego przez instruktora Stanisława Raginiaka. Życzę Państwu jak najlepszych przeżyć duchowych.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Ambitny ZŁOTY WIEK

DSC_0008To już sporo lat, jak śpiewa i zdobywa laury zespół muzyczny ZŁOTY WIEK. Tylko pogratulować. I, jak mówi „kierownik” Barbara Małgorzewicz, życzyć, by grupę wzmocnili nowi śpiewający. – Upływający czas przyczynia się niestety do tego, że opuszcza nas koleżanka lub kolega. I nijak temu zaradzić. Jest nas coraz mniej, ale to nie oznacza, że brakuje nam pomysłów muzycznych – zauważa pani Barbara. – Jestem przekonana, że niedługo znowu ktoś do nas dołączy, czekamy na panie i panów.
14 października zespół wystąpił w Wąbrzeskim Domu Kultury na XXI Ogólnopolskim Przeglądzie Dorobku Twórczego Seniorów. Zaprezentował dwie piosenki. Wszyscy uczestnicy (ogółem 31 zespołów) otrzymali puchary i dyplomy. Był czas na wymianę doświadczeń, rozmowy o swoich chórach czy zespołach.
Z kolei nieco wcześniej, 6 października ZŁOTY WIEK zaprezentował się na scenie w Świeciu nad Osą, w koncercie „Nasza Niepodległa”.
DSC 0001– Obecnie ćwiczymy przed VII Przeglądem Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej, który, jak co roku, odbędzie się w szkole w Grucie 11 listopada – dodaje B. Małgorzewicz.
Nadmieńmy, że kilka dni temu ZŁOTY WIEK swoimi piosenkami uświetnił obchody Europejskiego Dnia Seniora w Gminnym Centrum Kultury.

Tekst: (tng)

Zumba trwa

DSC_0008Zumba to zajęcia fitness dobre dla każdego. Taniec, luz i spalanie kalorii, że aż dymi! Porywająca, latynoska muzyka sprawia, że nikt nie czuje, że zumba wyciska z niego ostatnie poty. Bawiąc się jak dziecko, gubisz nadwagę i modelujesz sylwetkę.
W Gminnym Centrum Kultury ćwiczą dzieci i panie. Każde zajęcia to nowe wyzwania, czyli inne układy taneczne. Wcale nie takie łatwe do opanowania, ale obie grupy radzą sobie świetnie. Zumba to, oprócz wspomnianych zalet, także dużo radości wynikającej z doskonałej zabawy.
Ćwiczenia nie nużą i łatwiej się do nich zmobilizować. Każdy ćwiczy jak może i nie musi się wstydzić, że coś wykonuje niedokładnie czy niedoskonale. To ważne zwłaszcza dla początkujących. Poza tym, w atmosferze zabawy łatwiej znosi się większe obciążenia.
Można przy okazji nauczyć się kroków wielu latynoskich tańców: salsy, samby, mambo, cha-chy, a także afrykańskich rytmów calypso.

Tekst: (ars)

Fotoreportaż

EUROPEJSKI DZIEŃ SENIORA

DSC_0008Seniorzy z Klubu Wiecznie Młodzi mieli piękne popołudnie i wieczór 18 października 2018 roku. W Gminnym Centrum Kultury spotkali się, by uroczyście i wesoło uświetnić Europejski Dzień Seniora, który przypada 20. tego miesiąca.
– Szanowni Seniorzy, witam na kolejnym naszym spotkaniu, dziś ze szczególnej okazji, bo za kilka dni obchodzimy Wasze Europejskie Święto – rozpoczęła spotkanie dyrektor Hanna Szumotalska. – Przypomnę może główną ideę tego wyjątkowego dnia, ma on kształtować społeczne postrzeganie osób starszych oraz promować wszelkie działania mające na celu zapewnienie im godnego życia. Składając Wam najlepsze życzenia z tej szczególnej okazji, chcę podkreślić, iż bardzo się cieszę z faktu, że tak licznie bierzecie udział we wszystkich spotkaniach, które są dla Was organizowane w Gminnym Centrum Kultury, że jesteście w nich aktywni. Liczę na dalszą naszą jak najlepszą współpracę oraz na wasze pomysły i propozycje, które wspólnie będziemy realizować.
Po tych słowach Barbara Małgorzewicz, prowadząca zespół wokalny Złoty Wiek, zaproponowała wspólne odśpiewanie Hymnu Seniora.
Na spotkaniu obecna była wójt Halina Kowalkowska, która Paniom i Panom złożyła najserdeczniejsze życzenia. – Przede wszystkim życzę Państwu jak najwięcej lat w zdrowiu, bo jeśli ono dopisuje, to człowiek jest w stanie pokonać wszelkie codzienne trudności i przeciwności – powiedziała prowadząca samorząd i dodała, iż bardzo cieszy ją fakt, że tak wielu seniorów spotyka się w GCK.
Czwartkowe szczególne spotkanie Wiecznie Młodych to także poczęstunek, który był wspólnym przedsięwzięciem.
I jak to zazwyczaj bywa przy spotkaniach seniorów, było dużo rozmów, śpiewania i tańców. Były nawet wierszyki na temat osób sędziwych, fragment jednego z nich brzmi tak:
Co prawda wigor z wolna przekwita
Lecz po co wigor u emeryta?
Podwyżki pensji już nie wyprosisz
Należną gażę poczta przynosi…
Spokojnie patrzysz jak świat się zmienia
Gdy wiek ci daje mądrość spojrzenia…

Tekst: RAS

Fotoreportaż

Kolejne Kółko Literackie

DSC_0008Od 11 października 2018 roku w Gminnym Centrum Kultury działa nowe Kółko Literackie, do którego należą uczennice klasy 6. Szkoły Podstawowej w Grucie.
Na zdjęciu od lewej: Julia Łopatka, Dominika Kamińska, Wiktoria Ciechomska, Zofia Cieszyńska, Karolina Bednarska i Zofia Bernacka.
Dziewczęta na cotygodniowych, czwartkowych zajęciach ze Stanisławem Raginiakiem będą się uczyć przede wszystkim deklamacji wierszy i utworów prozatorskich.
Uczennice zgłosiły swój akces do Kółka po rozmowie z polonistą Krzysztofem Fickiem, notabene dyrektorem szkoły, i S. Raginiakiem. Nauczyciel przekonał dziewczyny, że warto rozwijać swoje zainteresowania literaturą, a także uczyć się recytacji. Dodał też, że dodatkowe uczestnictwo w Kółku skutkuje wyższą oceną z języka polskiego.
W grupie są jeszcze dwie inne uczennice, które należały do Kółka Literackiego w poprzednim roku szkolnym, to Adrianna Brzyska i Dorota Wesołowska.
Już 2 listopada o godz. 17.00 będzie można posłuchać dziewcząt podczas Zaduszek Poetyckich. Oprócz wierszy będą też piosenki w wykonaniu PÓŁnaPÓŁ.

Tekst: (ars)

K2 Tools

« Grudzień 2018 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31