W duchu religijnym i świątecznym

2014 wieczornicaWierszy Borysa Pasternaka, Romana Brandstaettera, Jana Twardowskiego, Juliana Tuwima, Konstantego Gałczyńskiego i kilku innych poetów można było posłuchać w Gminnym Centrum Kultury we wtorek 15 kwietnia. Wieczór – w części pierwszej – nosił tytuł W Ogrodzie Getsemani, część druga to przede wszystkim kilka piosenek w duchu świątecznym wykonanych przez Krzysztofa Janikowskiego oraz parę wierszy napisanych m.in. przez Marię Konopnicką i Jerzego Ficowskiego.

Na zaproszenie organizatorów odpowiedziało kilkanaście osób, w tym księża z Gruty kanonik Henryk Szczodrowski i wikary Kamil Pańkowiec. Recytujących „wzmocniła” swą obecnością wójt Halina Kowalkowska.

Hanna Szumotalska i niżej podpisany przeczytali dziesięć wierszy, a K. Janikowski zaśpiewał (akompaniując sobie na gitarze) sześć poetyckich utworów. Krzysztof kolejny raz zaskarbił sobie sympatię publiczności swoim ciepłym, nostalgicznym i intrygującym głosem.

Tłoku w GCK nie było. Zauważyła to na chwilę przed rozpoczęciem Wieczoru wójt Halina Kowalkowska. Jednak myliłby się ten, kto powiedziałby, że we wtorek w Gminnym Centrum Kultury było pustawo i nieciekawie. Wręcz przeciwnie. Złożyły się na to dwie rzeczy: pierwsza – przyzwoicie przygotowany Wieczór pod względem interpretacji wierszy (zarówno słownie jak i wokalnie), druga – bardzo ciekawa dyskusja po zakończeniu. Głos zabrali: ksiądz kanonik H. Szczodrowski („Dziękuję za chwilę zadumy. Jestem przekonany, że wieść o tym ciekawym, nastrojowym, ważnym wieczorze rozniesie się po Grucie, gminie”), wójt H. Kowalkowska („Nie ma nas tu wielu, a szkoda, bo przedstawiona poezja pozwoliłaby wszystkim na chwilowe zatrzymanie się w codziennym biegu, zrodziła chwilę zadumy, refleksji. Z przyjemnością wysłuchałam strof o Ogrodzie Getsemani, Świętach Wielkiej Nocy”. Wójt, przy okazji, złożyła wszystkim życzenia.) Głos zabrali także Małgorzata i Wiesław Podsiadły. – Jestem pozytywnie doładowany po wysłuchaniu wierszy i piosenek – podkreślił mężczyzna. Pani Małgosia, z zawodu bibliotekarka, stwierdziła, że Wieczór bardzo się jej podobał. – Z doświadczenia wiem, że zanim wykształci się, stworzy lobby kulturalne trzeba konsekwentnie realizować swoje ambitne pomysły.

Już pod koniec spotkania poproszono K. Janikowskiego o zaśpiewanie wiersza Chrystusie do słów Juliana Tuwima.

Organizatorzy pięknie przygotowali salę, poczęstowali gości ciastkami i kawą.

Do grobu zstąpię i z martwych powstanę, i tak jak tratwy, spławione głębią, na sąd mój, niby barek karawany, stulecia wolno z ciemności popłyną… (Fragment wiersza B. Pasternaka Ogród Getsemani.)

Tekst: RAS. Foto: NaSz.

Warning: No images in specified directory. Please check the directoy!

Debug: specified directory - http://gckgruta.pl/images/2014_wieczornica