"Tęcza nad Grutą" w Ogródku

2017 zajecia plastyczne n1Muzeum poety Michała Kajki

Ogródek to mazurska wioska położona około 20 kilometrów od Ełku. Niemal w jej środku znajduje się muzeum poświęcone temu ludowemu poecie, ogromnie zasłużonego dla Mazur i polskości.

M. Kajka urodził się 27 września 1858 roku w Skomacku, zmarł 22 września 1940 roku w Orzyszu. Pochowany został na cmentarzu w Ogródku, położonym kilkaset metrów za wsią.

2017 kajka grob„Dla niego język był mową cnoty i pokoju. Pisał poezję, by tylko w ten sposób mógł opisać Boga i naturę. Jego twórczość, to chyba ostatnie echo polskiej poezji wyrażające przekonanie, że człowiek może żyć w zgodzie z Bogiem i naturą. Nigdy nie zadeklarował swojej przynależności narodowej. Zawsze podkreślał, że jest polskojęzycznym Mazurem” – pisał o poecie prof. Z. Chojnowski z Olsztyna, znakomity znawca twórczości poety i tematyki mazurskiej, który to naukowiec kilka lat temu gościł w gminie Gruta podczas promocji książki S. Raginiaka Wewnątrz leśnego czasu.
30 września i 1 października Raginiak został zaproszony do Ogródka, gdzie miał spotkanie autorskie, a przy okazji mógł porozmawiać z opiekunem muzeum o sprawach związanych z szeroko pojętą kulturą wiejską
W Ogródku zostało kilka książek pracownika GCK w Grucie, w tym Tęcza nad Grutą.
Spotkanie związane było z rocznicami narodzin i śmierci M. Kajki. Opiekun muzeum Sławomir Szymankiewicz przekazał Raginiakowi kilka publikacji książkowych o poecie oraz płytę z jego wierszami, które recytują Mariusza Benoit i Wojciech Wysocki.

(r)