2018 plakat dzien matki

Szanowni Państwo!

Zbliżają się wakacje.
Fundacja „Szansa dla Gmin” z siedzibą Al. Jerozolimskiej 11/19 lok. 14, 00-508 Warszawa jest organizatorem wypoczynku letniego:
Ośrodek SAWA w Stegnie ul. Wczasowa 6 w terminie od 03.07.2018r. do 13.07.2018r. (tj. 11 dni - 10 noclegów) koszt 450,00zł z dofinansowanie KRUS, spoza 1.150,00zł.
Zapraszamy do udziału dzieci do 16 lat (najstarszy 2002 rocznik). W koloniach mogą uczestniczyć dzieci, których przynajmniej jedno z rodziców podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie i płacą 450,00zł, niezbędne będzie też zaświadczenie o podleganiu ubezpieczeniu z KRUS.
Osoby zainteresowane skorzystaniem z wypoczynku, proszone są o telefoniczny kontakt do 04.06.2018 r. z dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Grucie Panią Hanną Szumotalską, tel. 530 44 3373.

Trening pamięci w Klubie Seniora

2018 ks bednarekCzy mózg powinno się trenować? Czy ćwiczyć pamięć? Od kiedy to robić i jak? Na te i wiele innych pytań uczestnicy Klubu Seniora, działającego w Gminnym Centrum Kultury w Grucie, usłyszeli odpowiedź 19 kwietnia od prowadzącej zajęcia Anny Fabrykiewicz, bibliotekarki i biblioterapeutki.
– Okazuje się, że mózg, najważniejszy z ludzkich organów, oprócz tego, że nieustannie steruje całym organizmem, to jest jednocześnie najbardziej… leniwy i wymaga ciągłego ćwiczenia – rozpoczęła kolejne spotkanie A. Fabrykiewicz. – Dlatego trzeba go stale zmuszać do wysiłku. Ciekawostką jest fakt, że ten narząd starzeje się już od pierwszej doby po urodzeniu!
W czasie ponadgodzinnych zajęć seniorki przekonały się, że ćwiczenia mózgu i pamięci mogą być dobrą zabawą, a taką właśnie formę zaproponowała prowadząca. Były ćwiczenia na pamięć i refleks: wyszukiwanie różnic pomiędzy dwoma obrazkami, zabawy na skojarzenia i synonimy, ćwiczenia Cooka pobudzające mózg i dające pozytywną energię, a także zabawy pamięciowe, nie zabrakło funkcji poznawczych wg Kingi Joachim, Marii Nowak i Marcina Woźniaka.
Ogromną frajdę sprawił wierszyk O trzech Japończykach, który, mimo niełatwej treści, został przyswojony przez absolutną większość seniorów.
Zajęcia wzbogacone były o bajkozofię – wsparcie terapeutyczne w postaci bajek filozoficznych Piquemala, których przekaz omawialiśmy.
I tak oto w prosty i zabawny, a niejednokrotnie i bardzo wesoły sposób, uczestnicy Klubu Seniora pobudzili swój mózg i trenowali pamięć. Teraz już na pewno wiedzą, że czytanie, rozwiązywanie krzyżówek, posiadanie pasji i... spotkania w niezwykle prężnym i aktywnym Klubie Seniora, to najlepsze antidotum na problemy z pamięcią.

(AF)