2018 baner zaduszki

Obory i Szafarnia

2018 tim obozWyjazd pań i panów z Klubu Seniora Wiecznie młodzi oraz kilku innych mieszkańców naszej gminy do Oborów i Szafarni, był wyjątkowym przedsięwzięciem Hanny Szumotalskiej, dyrektor Gminnego Centrum Kultury. 14 lipca 2018 roku na wycieczkę udało się prawie 50 osób.
Pierwszy cel wyjazdu to Klasztor Karmelitów z XVII w. oraz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach, miejscowości położonej w diecezji płockiej, niedaleko Golubia- Dobrzynia. Jest to miejsce naznaczone szczególną obecnością Maryi, słynącej łaskami figury Matki Bożej Bolesnej. 14 lipca był dniem szczególnym, ponieważ odbywało się tu 19. Ogólnopolskie Spotkanie Rodzin Karmelitańskich, na które przybyły pielgrzymki z różnych stron kraju. Seniorzy z Gruty uczestniczyli w mszy świętej, odbyli też pielgrzymkę Drogą Krzyżową Oborskiej Kalwarii.
Kolejnym etapem wycieczki był przejazd do Szafarnii, Ośrodka Chopinowskigo, który powstał dla upamiętnienia pobytu młodego Fryderyka Chopina w tej miejscowości w 1824 i 1825 roku. Na muzycznej mapie Polski instytucja ta słynie przede wszystkim z troski o młode talenty, które w Szafarni zdobywają często pierwsze międzynarodowe doświadczenie i szansę na spotkanie z najlepszymi na świecie pianistami.
W tym szczególnym miejscu wycieczkowicze z Gruty spędzili kilka godzin, zwiedzili ośrodek, wysłuchali informacji prelegentki Doroty Ornoch o życiu i twórczości Chopina. Seniorzy mieli też okazję posłuchać jego muzyki, wykonawcą był młody pianista Bartłomiej Kozłowski.
Podsumowując: był to wyjątkowo udany wyjazd. Uczestnicy mieli wiele atrakcji i relaksu, poznali ważne miejsce kultu religijnego i pobytu młodego genialnego Chopina.

RAS. Foto: HASZ.

K2 Tools