logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

UCZ SIĘ ŚPIEWU I RYTMIKI
W dzieci warto i należy inwestować!

Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Grucie informuje:
– do 18 stycznia br. trwać będą zapisy dzieci na zajęcia wokalne i naukę rytmiki
– propozycja dotyczy dwóch grup wiekowych, pierwsza skierowana jest do dzieci
w wieku 4-9 lat, druga dla dziesięciolatków i nieco starszych.
Prosimy kontaktować się bezpośrednio z dyrektor GCK H. Szumotalską lub telefonicznie 530-443-373.
Ilość miejsc ograniczona. Liczy się kolejność zgłoszeń.

 

 2018 baner ferie

Annowo – DROGI DO NIEPODLEGŁEJ, ROK 1920

DSC 0015Niedziela 2 września 2018 roku na długo zapisze się w pamięci mieszkańców gminy Gruta. Tego dnia w południe na Cmentarzu Wojennym w Mełnie odbyła się uroczystość patriotyczna połączona z mszą polową (piszemy o tym w osobnym artykule), a o godz. 15 w Annowie – kolejny już raz – miała miejsce inscenizacja wojenna, w tym roku poświęcona epizodowi z 1920 roku.
Dzięki tym ważnym wydarzeniom o gminie Gruta zrobiło się głośno, nie tylko w powiecie. Przypomnijmy, że kilka dni wcześniej gościła na naszej ziemi redakcja Radia PiK, która w szerokiej, różnotematycznej panoramie zaprezentowała gminę w skali województwa.
W krótkim czasie, dzięki wójt Halinie Kowalkowskiej, Radzie Gminy, szefom naszych instytucji, stowarzyszeniom i sołectwom znakomicie promowana była ziemia grucka. A dodajmy jeszcze, że 25 sierpnia na boisku w Mełnie świętowaliśmy dożynki… Jak na tak krótki czas, działo się naprawdę dużo. Możemy mieć powody do dumy i satysfakcji. O gminie Gruta słychać coraz częściej i… coraz dalej!

Wróćmy jednak do Annowa…
– Szanowni państwo, za chwilę zobaczymy działania wojenne, które przedstawi Stowarzyszenie Grup Warownych Pojezierza Wałeckiego z Wałcza, zrzeszające w swych szeregach pasjonatów z Polski, wśród nich są także mieszkańcy naszej gminy – tuż przed rozpoczęciem inscenizacji mówiła Hanna Szumotalska. – Szerzej o tym, co będzie się działo powie narrator widowiska Daniel Iwański. Wysłuchamy też krótkiej lekcji historii o wojnie polsko-bolszewickiej. Dodam, że dzięki pani wójt, pana Romana Sadowskiego i pilota Kamila Dudkiewicza przeżyjemy „nalot”, nad annowskim niebem pojawi się samolot…
H. Szumotalska poinformowała także, że już po inscenizacji chętni będą mogli uczestniczyć w mini warsztatach i wziąć udział w quizie tematycznym, wynikającym z realizowanego tego dnia projektu pt. „Inscenizacja Wojenna w Annowie, gmina Gruta”, wykonywanego przez Stowarzyszenie Międzygminne Porozumienie Samorządowe MPS Okonin. Projekt ten współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2014-2020.
– Dzisiejszy patriotyczny i ważny dla naszej małej Ojczyzny dzień, zakończą występy artystyczne drużyn harcerskich z Grudziądza oraz dzieci biorąc udział w projekcie chorągwi kujawsko-pomorskiej Harcownia Gruta z siedzibą w Mełnie, usłyszymy również zespół PÓŁnaPÓŁ z Gminnego Centrum Kultury w Grucie – dodała H. Szumotalska i oddała mikrofon prowadzącej samorząd. Wójt życzyła widzom jak największych wrażeń, a żołnierzom niezłomności w boju.
Plenerowa impreza wzbudziła ogromne zainteresowanie, obecni na niej byli nie tylko mieszkańcy naszej gminy, ale także z innych, również z Grudziądza. Działania wojenne, oprócz przedstawionej przez narratora informacji historycznej, przyniosły sporo emocji, gdyż przez kilkadziesiąt minut nie milkły karabiny, nie brakowało strzałów z armaty, a kwintesencją był, wspomniany już, pozorowany nalot…
Po oddaniu ostatniego strzału organizatorzy, czyli wójt Halina Kowalkowska, Rada Gminy i Gminne Centrum Kultury umożliwili oglądającym bezpośrednie spotkanie z żołnierzami, można było obejrzeć broń strzelecką, a nawet wejść do okopu.
Quiz tematyczny, który prowadziła wójt, wygrała Kamila Kurkus. Otrzymała główną nagrodę. Pozostali uczestnicy również otrzymali pamiątkowe gadżety, które wspólnie z H. Kowalkowską wręczały Olga Karwowska, realizująca projekt i Renata Kurkus, inspektor oświaty.
Kolejna inscenizacja w gminie przeszła do historii. To było naprawdę duże wydarzenie historyczne i społeczne.
Na uczestników niedzielnej imprezy czekał poczęstunek, przygotowały go panie ze szkoły w Grucie oraz sołectwa w Annowie.

Tekst/foto: RAS