2018 orlen dar serca

"ZACZYNAMY TAŃCZYĆ!"

Projekt GCK
"Taniec na dobre samopoczucie"

Od 7 listopada br. w GCK rozpoczyna się realizacja projektu TANIEC NA DOBRE SAMOPOCZUCIE, wynikającego z programu MOJE MIEJSCE NA ZIEMI zorganizowanym przez Fundację „ORLEN – DAR SERCA”.
Dzięki grantowi tańczyć będą trzy grupy po 20 osób, dziecięca i dwie pań.

Seniorzy i pierwsza pomoc przedmedyczna

DSC_0008Seniorzy z Klubu Wiecznie młodzi kolejny raz ciekawie i edukacyjnie spędzili czas w Gminnym Centrum Kultury. 4 października 2018 r. dyrektor Hanna Szumotalska zorganizowała kolejne spotkanie, tym razem na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
– Pierwsza pomoc przedmedyczna to zespół czynności, jakie należy wykonać wobec osoby poszkodowanej wskutek urazu lub nagłego ataku choroby, celem ratowania jej zdrowia i życia do czasu pojawienia się wykwalifikowanych ratowników – rozpoczął prowadzący zajęcia Grzegorz Marszałek, ratownik medyczny, również strażak zawodowy i OSP z Szembruka. – Zgodnie z przepisami polskiego prawa, jeśli jest się świadkiem sytuacji, w której czyjeś zdrowie lub życie ulega zagrożeniu, udzielenie pierwszej pomocy jest obowiązkiem i choćby dlatego należy mieć podstawowe informacje w tym zakresie. Każdemu mogą się one przydać także w przypadku, gdyby nagłej pomocy potrzebował ktoś z jego bliskich. Niezależnie od tego, czy kiedyś przeszło się szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej, należy regularnie odświeżać wiedzę na temat jej udzielania.
Ratownik omówił szereg zagadnień, między innymi dotyczących krwotoków, złamań, oparzeń, resuscytacji krążeniowo-oddechowej i zadławień. Prelekcja dotyczyła przypadków zarówno u dorosłych jak i dzieci.
Dorośli z uwagą wysłuchali słów ratownika, brali też udział w zajęciach praktycznych.
Po lekcji ratownika, podczas której padło wiele pytań, panie i panowie kontynuowali spotkanie przy kawie i ciastkach. Dyrektor H. Szumotalska zaprosiła Wiecznie młodych na 12 października, kiedy to o godzinie 17 odbędzie się Wieczorna granie, wystąpią zespoły PÓŁnaPÓŁ i TiM.
Kolejne plany seniorów to wyjazd 14.10. do Torunia na Nieszpory ludźmierskie. Zainteresowanie tym muzycznym wydarzeniem przerosło wszelkie oczekiwania dyrektor. Do Torunia wyjedzie 90 osób.
Z kolei na 18 października Wiecznie młodzi umówili się na spotkanie związane z Europejskim Dniem Seniora.

(ars)

K2 Tools