Zaduszki poetyckie

DSC_0008– Serdecznie witam na kolejnych, corocznych ZADUSZKACH POETYCKICH. Ideą listopadowych spotkań jest wprowadzenie słuchaczy w nastrój refleksji, zadumy nad mijającym czasem – rozpoczęła coroczne spotkanie dyrektor Hanna Szumotalska. – Jestem przekonana, że zarówno piosenki wykonane przez instruktora Krzysztofa Janikowskiego, jak i wiersze dziewcząt z Kółka Literackiego, pomogą nam „zatrzymać się” na chwilę w pogoni za codziennymi obowiązkami i zastanowić się nad sensem istnienia, przeżyć chwile skupienia i skierować myśli ku nieobecnym bliskim i tym, których nie spotkaliśmy w życiu, ale z różnych powodów również zasługują na naszą pamięć. Dziś nasz wieczór jest szczególny także i z innego powodu, jako lektorki zadebiutują uczennice klasy szóstej szkoły w Grucie, które – dzięki naszej współpracy z dyrektorem Krzysztofem Fickiem – dopiero od kilku tygodni należą do Kółka Literackiego, prowadzonego przez instruktora Stanisława Raginiaka. Życzę Państwu jak najlepszych przeżyć duchowych.

Zaduszki (2 listopada 2018 roku) kilkoma piosenkami rozpoczął K. Janikowski. Następnie wiersze polskich poetów zaprezentowały Julia Łopatka, Zosia Bernacka, Karolina Bednarska, Zosia Cieszyńska, Wiktoria Ciechomska i Dominika Kamińska. Wśród czytających była też Adrianna Brzyska, która do Kółka należy od dwóch lat. O przeczytanie wiersza Kazimierza Wierzyńskiego Budzę się w nocy poproszony został dyrektor szkoły Krzysztof Ficek.
Po chwili refleksyjnych utworów, ponownie zaśpiewał K. Janikowski.
Z satysfakcją należy odnotować, że w Centrum gościliśmy sporo osób, oprócz rodziców debiutujących lektorek, powitaliśmy panie i panów z Klubu Seniora Wiecznie młodzi. Dodatkowym miłym akcentem wieczoru były życzenia i kwiaty od seniorów dla H. Szumotalskiej, z okazji urodzin. Odśpiewano Sto lat.
Zdaniem wielu słuchaczy lektorki-debiutantki spisały się bardzo dobrze (oczywiście także Adrianna). Każda z dziewcząt stanęła na wysokości zadania i zaprezentowała wiersz najlepiej, jak potrafiła.
Już po muzyczno-słownych ZADUSZKACH, dyrektor podziękowała wykonawcom, a obecnych na tym szczególnym wieczorze zachęciła do refleksji na temat „Jak szybko mija czas, jak szybko przemija nasze życie”. Przy kawie, każdy, kto chciał, mógł podzielić się wspomnieniami o bliskiej mu utraconej osobie.

Tekst: (tng)