Dzieci i ich świąteczne ozdoby

DSC 0008… Trochę bombkowej historii. Pierwsze takie ozdoby choinkowe powstały w XIX wieku w Niemczech. Jak mówi legenda, biedny rzemieślnik pracujący w hucie szkła nie mógł sobie pozwolić na ozdobienie choinki jabłkami i orzechami. Postanowił więc wydmuchać je ze szkła. Tak powstały piękne bombki, które urzekły wiele osób. Zainteresowanie nimi było tak duże, iż uchroniło to fabrykę przed likwidacją. Dawniej na choince zamiast bombek wisiały jabłka i orzechy, które według wierzeń były pożywieniem dla duchów zmarłych pojawiających się w czasie Święta Godów (obecnie w tym czasie obchodzimy Święta Bożego Narodzenia). Tradycja ubierania świątecznego drzewka sięga czasów pogańskich. Kościół przyjął niektóre ozdoby, ale nadał im nowe znaczenie. Wszelkie okrągłe ozdoby choinkowe w tradycji chrześcijańskiej symbolizują harmonię. Upływający czas jednak i w tym wypadku dokonuje zmian, poszerza możliwości twórcze… Udowodniły to dzieci na zajęciach plastycznych w GCK 3 grudnia. Ich bombki powstały na bazie kulek styropianowych, upiększonych zależnie od fantazji. I też są ładne.

(r)