FERIE ZIMOWE W GCK

3Tegoroczne Ferie Zimowe w naszym województwie rozpoczęły się 14 stycznia 2019 r. Tego samego dnia o godz. 10 do Gminnego Centrum Kultury w Grucie przybyło
kilkanaścioro dzieci i z niemałym zaciekawieniem oczekiwało, co też czeka ich przez najbliższe 2 tygodnie.
Pierwszy dzień to powitanie przez dyrektor Hannę Szumotalską i omówienie planu zajęć. – Będziecie uczestniczyć w zajęciach plastycznych, ruchowych, spotkacie się z funkcjonariuszami policji, pojedziemy do Miasteczkolandii i do kina w Grudziądzu. Wszyscy mamy nadzieję, że zima stanie na wysokości zadania i nie poskąpi śniegu, a wówczas będą zabawy w naszym ogrodzie i jazda na sankach – poinformowała szefowa Centrum.
Pierwszym dzień upłynął głównie na różnorodnej zabawie i zajęciach plastycznych. Nadmienić należy, że każdego dnia dziewczynkom i chłopcom serwowany był posiłek.
We wtorek powitaliśmy policjantów z posterunku w Radzyniu Chełmińskim,którzy dbają o porządek publiczny również w naszej gminie. Funkcjonariusze mówili
o bezpieczeństwie poruszania się przede wszystkim na drogach, a także uczulili dzieci w kwestii korzystania ze ślizgawek. Kolejny dzień feriowicze spędzili w MIASTECZKOLANDII. I to był strzał w dziesiątkę, mogły się tam wybawić na przeróżne sposoby, od zjeżdżalni po jazdę gokartem. Nazajutrz instruktor S. Raginiak czytał im fragmenty swojej książki WIKTORIA. Później dziewczynki i chłopcy opowiadali o usłyszanych opowiadaniach. Najlepiej zrobili to Marta Makowska i Aleksander Bilicki. Autor nagrodził ich swoimi książkami. Piątek to przede wszystkim wykonywanie laurek dla babć i dziadków,
z którymi dzieci spotkały się w poniedziałek 21 stycznia. Tego dnia obchodziliśmy ich święto. Spotkanie życzeniami rozpoczęli H. Szumotalska i S. Raginiak, a potem dzieci zaprezentowały program artystyczny. Po występach dziewczynki i chłopcy wręczyli babciom i dziadkom wykonane przez siebie laurki, pomagała im w tym instruktorka Magdalena Sala. Było bardzo sympatycznie i wzruszająco.
W następnych dniach feriowicze podczas zajęć plastycznych wykonywali m.in. ramki do zdjęć z masy solnej, rywalizowali w grze w warcaby, przygotowywali też maski na bal maskowy, który zakończył ferie w piątek 25 stycznia.
Oczywiście każdego dnia dzieci miały wyznaczony czas na zabawy ruchowe, co zresztą bardzo lubiły. Nie zabrakło dobrej muzyki i najróżniejszych pląsów. Wyjątkowo spodobały im się tańce i zabawy z chustą animacyjną zaproponowane przez Natalię Szumotalską z Akademii Spryciarza.
Zdecydowanie tegoroczne ferie w GCK można uznać za bardzo ciekawe i wyjątkowo udane. O ich powodzeniu niech świadczy fakt, że codziennie brało w nich udział prawie dwadzieścioro dzieci.

Tekst/foto: RAS.