Edukacja muzyczna

tekstOd początku lutego 2019 r. w Gminnym Centrum Kultury odbywają się muzyczno-rytmiczne zajęcia dla dzieci, prowadzi je instruktorka Klaudia Dziubkowska. To kolejna ambitna propozycja spędzenia czasu, zaproponowana przez dyrektor Hannę Szumotalską. Skorzystać z niej mogą wszyscy, których – najogólniej ujmując – interesuje świat muzyki
i chcieliby rozwijać swoje predyspozycje w tej dziedzinie.
Po ostatnich zajęciach 14 marca poprosiliśmy instruktorkę o szerszą informację na temat zajęć.
– Grupę młodszą (4-8 lat) kształcę i nauczam muzyki wg Edwina Eliasa Gordona (amerykański pedagog i muzyk), która oparta jest na metodzie audiacji (zdolność słyszenia dźwięku bez „fizycznej" jego obecności). Krótko mówiąc – dziecko wyobraża sobie w myślach dany dźwięk czy melodię – informuje K. Dziubkowska. – Nasze zajęcia obejmują też zabawy muzyczno-ruchowe, rozwiązywanie zagadek muzycznych i rozpoznawanie po dźwiękach lub melodii czy dana piosenka jest wesoła, czy smutna. Systematycznie wprowadzam dzieci w świat zapisu nutowego poprzez zabawę (układanie nakrętek od butelek na pięciolinii, rysowanie nut po liniach na przygotowanych wcześniej planszach). Znajdujemy też czas na wspólne śpiewanie piosenek, oczywiście repertuar jest adekwatny do wieku podopiecznych.
Instruktorka prowadzi też drugą, nieco starszą grupę. Tu każde zajęcia prowadzone są bardziej pod względem kształcenia wokalu, emisji głosu z dykcją, włączając w całość elementy nauczania muzyki metodą wspomnianego już E. Gordona. – Bawimy się muzyką na przykład przez wspólne śpiewanie z podkładów karaoke na elektrycznym instrumencie muzycznym (keyboard), a także prowadzę edukację prawidłowego wydobywania dźwięków dzięki ćwiczeniu przepony – wyjaśnia dalej instruktorka. – W trakcie zajęć staram się udzielać odpowiednich rad i wskazówek. Dodatkowym atutem prowadzonych przeze mnie zajęć jest pokonywanie mentalnych „lęków” związanych ze sceną, obycia się z nią. To wcale nie takie łatwe wejść na scenę, ładnie się przedstawić i zaśpiewać. By przekonać moich uczniów do tego co robimy, niejednokrotnie opowiadam im o niemal dwudziestoletnich własnych doświadczeniach muzycznych.
Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, co do istoty zajęć prowadzonych przez K. Dziubkowską. Jeśli po przeczytaniu artykułu kolejne dziecko nabrało ochoty na muzyczne lekcje w GCK, prosimy zgłosić swój akces do instruktorki (telefon 791300481) lub dyrektor Centrum (telefon 530443373).

• dsc_0011
  • dsc_0017