Szansa na finanse i… spotkanie biblioterapeutyczne

tekstPopołudnie 21 marca w GCK – kolejne spotkanie seniorów z Klubu Wiecznie młodzi. Tego dnia dość szczególne, ponieważ zaproszony został na nie wójt Waldemar Kurkowski i Monika Wróbel, kierownik GOPS Gruta.
Powodem ich obecności było poinformowania seniorów o planach samorządu gminy w zakresie pozyskania środków w ramach WIELOLETNIEGO PROGRAMU SENIOR+ na lata 2015-2020, finansowanego z Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, na utworzenie i wyposażenie Klubu Senior+. Wójt oznajmił, iż planuje jeszcze w tym roku ubiegać się o kwotę 125 tys. na przebudowę i remont pomieszczeń przeznaczonych na Klub Seniora oraz o 25 tys. zł na jego wyposażenie.
Merytoryczną stroną zajmą się Monika Wróbel i Hanna Szumotalska – dyrektor GCK.
Ponadto tegoroczny wniosek otworzy w przyszłym roku możliwość ubiegania się o dofinansowanie na bieżącą działalność Klubu, w którym z tygodnia na tydzień przybywa uczestników.
– Starania o dofinansowanie to troska o starszych mieszkańców – podkreślił wójt, zdaniem którego realizacja zamierzenia przyczyniłaby się przede wszystkim do jednego, że panie i panowie z Klubu Wiecznie młodzi mogliby spotykać się w dużo lepszych warunkach niż dotychczas i korzystać z różnorodnych atrakcji i możliwości, jakie daje uczestnictwo w Klubie Senior+. Przekazana informacja bardzo ucieszyła seniorów. I to była pierwsza istotna rzecz tego dnia. Druga związana była już z cyklicznym spotkaniem się seniorów. Prowadząca Klub Hanna Szumotalska zaprosiła Annę Fabrykiewicz, kierownik Biblioteki Publicznej w Grucie, która poprowadziła spotkanie biblioterapeutyczne. Jego tematem było pojęcie nadzieja.
Klubowicze zastanawiali się, jak często używamy zwrotu mam nadzieję i co on tak naprawdę znaczy...? – W jaki sposób można pomóc swojej nadziei, ano tak samo jak można pomóc… szczęściu – podpowiedziała bibliotekarka.
Pojawił się motyw cegły, z której można zbudować mur i odgrodzić się od ludzi i świata, ale też można zbudować most i być z ludźmi. – W końcu człowiek to istota społeczna i potrzebuje drugiego człowieka – wyjaśniała A. Fabrykiewicz. Były zabawy ruchowe „prawo dżungli” i świetnie przyjęty masażyk na ocieplenie kontaktów.
Jak zawsze zajęcia wzbogacone były o zabawy pobudzające koncentrację, jak chociażby ruch metodą Denninsonów. Było też oczywiście literacko, zaprezentowane zostały wiersze Micheala Quaesta Mamy oraz opowiadanie Oczyszczenie z tomiku Krzysztofa Chrząstka.
Na koniec seniorzy dowiedzieli się, że każdego dnia dostają ogromny dar na swoje konto – 1440....(24 godziny) minut bezcennego życia i tylko od nas zależy, jak to wykorzystamy.
Zajęcia w Klubie Seniora w GCK prowadzone przez A. Fabrykiewicz mają już swoją wielomiesięczną historię. Jak można było wnioskować po uśmiechach i miłych słowach od pań i panów, cieszą się sporym zainteresowaniem. Zatem, jak zapewniła dyrektor Centrum, będą kontynuowane.

• dsc_0012
  • dsc_0013