logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

Kwiatki z włókna jutowego

dsc 0007Pewnie trudno w to uwierzyć, ale widoczne na zdjęciu kwiaty wykonane zostały z juty (włókno łodygowe produkowane z rośliny z rodzaju juta, uprawianej w Chinach), a konkretnie ze sznurka tego materiału, który ma niemal nieograniczoną możliwość zastosowań.
Panie z Kółka Plastycznego 12 marca 2019 r. zadały sobie niemały trud, postanowiły właśnie z juty wykonać kwiaty. Wcześniej oczywiście musiały przygotować „szkielet” z druciku. A to też zajęło sporo czasu, bo oprócz łodygi, trzeba było rozplanować i ułożyć drucianą kompozycję przyszłych listków. Do tego jeszcze niezbędny był pąk i listki. Jak widać na zdjęciu, panie rozwiązały to nader artystycznie. Jak już był szkielet i przygotowany kawałek worka jutowego, trzeba było jeszcze to wszystko symetrycznie rozmieścić, przykleić do druciku i perfekcyjnie ułożyć. To sporo. Dość powiedzieć, że wykonanie jednego kwiatka zajęło każdej pani około dwóch godzin. Cierpliwość pań plus ich umiejętności dały jednak naprawdę znakomity efekt. {gallery}juta{/gallery}

(tng)

Kotki jak malowane

tekstTrochę trwało wykonanie ładnych kotków. Dość żmudne, ale ciekawe zajęcia plastyczne w tym temacie zakończyły się, dokładnie w poniedziałek 11 marca. Dzieci, jak widać na zdjęciu, są dumne i zadowolone, że tak barwnie udało im się „stworzyć” zwierzątka. Wykonane one zostały z przyklejonych ziaren kawy, a reszta to kolorowy papier, który nadał Mruczkom ostateczny wizerunek.

{gallery}kotkimalowane{/gallery}(r)

Piękny wieczór Pań

dsc 0234W przeddzień Dnia Kobiet (7 marca 2019 r.) w świetlicy w Mełnie odbył się koncert Mirosława Deredasa – „Elvisa”, na który Panie z naszej gminy zaprosili wójt Waldemar Kurkowski i dyrektor GCK Hanna Szumotalska.
Piękny wieczór na pewno długo będzie wspominany przez panie, i to nie tylko z naszej gminy, bowiem wśród fanek piosenek z repertuaru Elvisa Presleya były mieszkanki Grudziądza, Rogóźna i z gminy Radzyń Chełmiński.
Wokalista Mirosław Deredas od pierwszego utworu zawładnął sercami pań, które z aplauzem reagowały niemal na każdą zaprezentowaną piosenkę. A należy przyznać, że „Elvis” naprawdę stanął na wysokości zadania i momentami trudno było odróżnić oryginalne brzmienie utworu od covera. Brawo panie Mirosławie!
Koncert z okazji Dnia Kobiet rozpoczął się od powitania i złożenia życzeń przez wójta oraz wręczenia symbolicznego kwiatka.
Po tej miłej chwili w sali na moment zaległa niemal zupełna ciemność, odtworzona z nośnika specjalna muzyka jeszcze bardziej podniosła i tak już gorącą atmosferę.
Po ostatnim akordzie w głębi sali pojawił się „Elvis”, chwila i był na scenie. No i zaczęło się, od utworu rockandrollowego po sentymentalne. Repertuar został tak dobrany, że dla każdego było coś miłego. Hitem wieczoru była piosenka Delilah.
Bawiono się znakomicie, tym bardziej, że „Elvis” emanował energią, szczególnie przy rytmiczniejszych piosenkach. Było wspólne śpiewanie i falujący las rąk.
Półtoragodzinny koncert, bo oczywiście były bisy, minął szybko. Mirosław Deredas czasami zabawiał panie wesołymi monologami związanymi ze swoim muzycznym życiem, niejednokrotnie podkreślał, jak wspaniała jest publiczność w Mełnie, w Grucie. Podziękował za zaproszenie dyrektor GCK i wójtowi.
Występ zakończył, o dziwo, piosenką z repertuaru Marka Grechuty, co również bardzo spodobało się słuchaczkom.
Po koncercie H. Szumotalska podziękowała artyście i paniom za liczne przybycie i znakomitą wspólną zabawę. Osobne podziękowania skierowała do Klub Seniora Wiecznie Młodzi, stowarzyszeń i kilka osób indywidualnie za to, że przynieśli „dary” w postaci ciast.
A już w epilogu wieczoru „Elvis” rozdawał autografy.{gallery}dzienkobiet2019{/gallery}

Tekst/foto: RAS

Gminny Konkurs Recytatorski ZŁOTE USTA `2019

655 marca 2019 r. w Gminnym Centrum Kultury odbył się Gminny Konkurs Recytatorski ZŁOTE USTA. Uczestniczyły w nim dzieci z Przedszkola Samorządowego w Mełnie i uczniowie szkół gminy Gruta.
Corocznemu ważnemu wydarzeniu patronował wójt Waldemar Kurkowski (reprezentowała go Renata Kurkus, inspektor oświaty), organizatorami natomiast były Gminna Biblioteka Publiczna i GCK. W recytatorskie szranki stanęło 38 uczestników. Jury w składzie Hanna Szumotalska – przewodnicząca oraz Anna Fabrykiewicz i Stanisław Raginiak, do konkursu powiatowego (odbędzie się on 12 marca w Łasinie) zakwalifikowano 20 osób, po 5 w każdej kategorii wiekowej.
A oto lista recytatorów (od najmłodszych do najstarszych), którzy będą reprezentować naszą gminę w Łasinie.
Kategoria pierwsza: I miejsce Wojtakowska Amelia - SP Słup, II - Kozłowska Maja - SP Nicwałd, III - Barańska Monika - SP Boguszewo, IV – Dubowski Tomasz - SP Boguszewo i V - Wiater Zofia - SP Plemięta. Kategoria II – najlepiej recytował Kulwicki Igor - SP Słup, kolejne miejsca zajęli: Kolemba Jakub - SP Plemięta, Stankiewicz Wiktoria - SP Nicwałd, Maron Wiktoria - SP Gruta i Chyła Danuta - SP Boguszewo.
Kategoria III - Wiącek Maja - SP Plemięta, Chyła Maria - SP Boguszewo, Wegner Aleksandra - SP Słup, Kmiecik Zuzanna - SP Gruta i Gałusza Kacper - SP Słup. Kategoria IV – najlepiej recytowała Saucha Magdalena - SP Nicwałd, a następnie Jaranowska Oliwia - SP Słup, Rafalska Alina - SP Boguszewo, Worytko Nikodem - SP Gruta i Czarnota Karolina - SP Nicwałd.
Wszyscy, którzy znaleźli się w gronie laureatów, otrzymali dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez kierownik biblioteki.
Jury jednogłośnie stwierdziło, że w tym roku konkurs stał na dobrym poziomie.
Dziękujemy nauczycielom za przygotowanie swoich podopiecznych.
Przewodnicząca jury H. Szumotalska podsumowując Złote Usta powiedziała między innymi, że wszyscy są zwycięzcami tego corocznego konkursu. – Jednak tak to już jest w każdej rywalizacji, że komisja musi przyznać kilka najważniejszych miejsc. W tym roku nie było to wcale takie oczywiste, w niektórych wypadkach różnice między recytatorami były minimalne – zakończyła. {gallery}zlote_usta_2019{/gallery}

RAS

Kotki z kawy

tekstDzieci uczęszczające na zajęcia plastyczne, ciągle mają pomysły i chęci na ich realizację. A przecież to wcale nie takie oczywiste, na każdym spotkaniu zająć się czymś innym. Naturalnie, w szukaniu nowych tematów pomaga im często instruktorka Magda.

Ostanie zajęcia z poniedziałku 25 lutego to rysowanie, szkicowanie kotków, a później przyklejanie ziaren kawy. Okazało się, że na wykonanie całego obrazka potrzebna jest przynajmniej godzina. W poniedziałek stało się tak, że dzieci w którymś momencie poprosiły instruktorkę, żeby się z nimi… pobawiła. Dziewczynki i chłopcy chcieli zająć się grami i potańczyć. I tak się stało. Zatem – fragmentarycznie wykonane – kotki z ukończeniem
muszą poczekać do następnych zajęć… {gallery}kotkizkawy{/gallery}

(tng)