logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

Palmy wielkanocne

tekstPalma wielkanocna jest symbolem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy, zwycięstwa, ale także symbolem męki oraz odkupienia…
9 kwietnia 2019 r. w Gminnym Centrum Kultury kolejny już rok panie z naszej gminy spotkały się, by wykonać palmy wielkanocne. Za kilka dni Niedziela Palmowa.
Tradycja święcenia palm sięga w Polsce XI wieku, choć sam zwyczaj ich przygotowania jest znacznie starszy. Współcześnie palma wielkanocna jest postrzegana przede wszystkim, jako element tradycji oraz dekoracji.
Panie, które przyszły we wtorek, a było ich ponad trzydzieści, zastały stoły z najróżniejszymi detalami niezbędnymi do wykonania palm. To zasługa dyrektor H. Szumotalskiej, która to wszystko zakupiła. Panie natomiast przyniosły bukszpan, a niektóre nawet drobne dodatki.
Początek tych szczególnych zajęć wyznaczono na godz. 17.30, ale seniorki (głównie one przyszły do Centrum) nie mogły się doczekać początku zajęć i zaczęły wykonywać palmy przed czasem.
Szło im znakomicie. Już niespełna po pół godzinie dostrzec można było niemal skończone palmy. Przez to, że detali było naprawdę dużo, każda z pań, zależnie od fantazji i gustu, nadawała swojemu „dziełu” inną kolorystkę i… wielkość.
Teraz z tym szczególnym wielkanocnym symbolem pójdą do kościoła. {gallery}palemki2019{/gallery}

RAS