logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

Dzień Zakochanych – muzycznie i… tłoczno

2016 walentynkiSpiritus movens świetnej imprezy w Gminnym Centrum Kultury była Dorota Berent i jej zespół TiM. Wystąpili w składzie: Aleksandra Kanios, Patrycja Urbaniak, Karol Aleksandrowicz i Cezary Szytniewski (wokaliści) oraz Bartek Sengerski i Sebastian Sieracki (instrumentaliści). Chyba najbardziej podobały się piosenki Say something w wykonaniu duetu Dorota i Karol i Another love z repertuaru Toma Odella zaśpiewana przez Cezarego Szytniewskiego. Na scenie GCK usłyszeliśmy też Klaudię Dziubkowską, której talent dostrzegany jest nie tylko w Grucie. To wielka przyjemność móc słyszeć jej śpiew.
Dzień Zakochanych w Gminnym Centrum Kultury to także goście specjalni: Alicja Pancerzyńska, Sandra Kubiak, Natalia Erdmańska (trio fletowe) oraz akordeonista Łukasz Erdmański (wszyscy z PSM II stopnia w Grudziądzu). Flecistki na co dzień muzycznie edukuje Monika Dudek, natomiast Łukasza Tomasz Kwiatkowski.
Chyba pierwszy raz w GCK goście mogli posłuchać nieco innej muzyki, poważniejszej i w nietypowym jakby składzie instrumentalnym. Uczennice zagrały m.in. Zimę fragment z utworu A. Vivaldiego Cztery pory roku. Było też tango La Cumparsita. Później połączone flety (grała również M. Dudek) i akordeon to dalszy ciąg muzycznej uczty.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Świąteczna niespodzianka

2015 doris cd koledyW grudniu 2011 roku Dorota Berent i prowadzony przez nią zespół TiM wydali płytę Kolędy i pastorałki, na krążku była między innymi Kolęda grucka. Mijają właśnie cztery lata od tamtego momentu. Za miesiąc święta Bożego Narodzenia, na które Dorota i zespół przygotowali kolejną płytę Kolędy Doris Band. Krążek otwiera instrumentalna wersja utworu Christmas Time Cliffa Richarda.
– Na płycie znajduję się 18 kolęd i pastorałek polskich i zagranicznych, między innymi Tak jak śnieg, Kolęda dla nieobecnych, Jest taki dzień, Jingle bells rock – informuje Dorota. – Płyta to spory nasz progres wokalno-muzyczny. Postęp wynika niewątpliwie z naszego doświadczenia, żmudnej pracy i dbania o szczegóły. To jakby logiczne, że decydując się na wydania kolejnego krążka, z pedanterią pracowaliśmy nad każdym utworem.
Na płycie poza D. Berent będziemy mogli posłuchać Karola Aleksandrowicza, Patrycji Urbaniak i Aleksandry Kanios. Strona instrumentalna to Bartek Sengerski, Nikodem Berent i Sebastian Sieracki. Projekt okładki Katarzyna Szpręglewska, nadruk Krzysztof Dziedzic (sponsorzy).
– Promocja Kolędy Doris Band odbędzie się już za tydzień 30 listopada o godz. 17.00 w Gminnym Centrum Kultury, podczas wieczoru andrzejkowego.

(ars)

Patrycja Urbaniak wyróżniona

2015 tim nagroda19 listopada w Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Grudziądzu odbył się VI Konkurs Z-MOWY TYCH, CO ODESZLI, w tym roku pod hasłem „Naprawdę jaka jesteś...”. Mogli w nim rywalizować wokaliści ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, śpiewając piosenki do tekstów nieżyjących polskich i zagranicznych poetów. Każdy wykonawca zobowiązany był zaprezentować dwa utwory.
Patrycja Urbaniak wykonała piosenki z repertuaru Katarzyny Sobczyk Trzynastego (słowa Janusza Kondratowicza) i Violetty Villas Mamo (słowa Mirosław Łebkowski i Stanisław Werner). Jury przyznało jej wyróżnienie. Dodajmy, że w konkursie Patrycję wspomagał wokalnie brat Daniel Urbaniak.
Na scenie OPP zaprezentowało się ponad dwudziestu wykonawców.
Patrycja od lat śpiewa w zespole TiM prowadzonym przez Dorotę Berent, a grupa działa przy Gminnym Centrum Kultury w Grucie.
Gratulujemy.

(r) Foto: D. Berent

V rok razem w Przydworzu…

2015 tim wakacjeOd 26 czerwca do 3 lipca b.r. grupa TiM i harcerze aktywnie spędzali czas na biwaku w Przydworzu, kolejny raz zorganizowanym przez Dorotę i Cezarego Berent.
– Spotkaliśmy się już piąty raz i to jest największa wartość. Podczas pobytu nad jeziorem, działo się naprawdę dużo: gry terenowe i nie lada trudne zadania, w których trzeba było przełamywać swoje słabości, których pomysłodawcą był Cezary – dzieli się wrażeniami Dorota. – Wieczorne śpiewanie i granie przy ognisku, zmagania w piłkę siatkową, rowery wodne, gra w cymbergaja, obozowy ślub, chrzest no i… koncert. Przełomowa była sobota 27 czerwca, do naszej 15-osobowej ekipy dołączyli goście z Mełna, Gruty i Gdańska. W sumie, przy ognisku, było nas razem kilkadziesiąt osób. I to było bardzo miłe, ponieważ utwierdziło nas w przekonaniu, że mamy wielu znajomych i przyjaciół.

czytaj więcej, Fotoreportaż

III Festiwal Muzyki Filmowej

2015 3 festiwal filmowy– Witamy serdecznie na III Koncercie Muzyki Filmowej zainicjowanym i przygotowanym przez Dorotę Berent – powitali gości konferansjerzy Kinga Panek i Mateusz Kozłowski. – W tym roku obchodzić będziemy 5-lecie Gminnego Centrum Kultury, piąty rok, w którym Doris jest tu instruktorem muzycznym i wciąż zaskakuje wszystkich swoimi pomysłami muzycznymi, nieustannie też gromadzi wokół siebie młodych, zdolnych ludzi, a każdy jej artystyczny pomysł staje się niezapomnianą przygodą.
Po części oficjalnej, którą poprzedziło krótkie powitanie wykonawców i gości przez dyrektor Hannę Szumotalską, rozpoczął się koncert piosenek, które zdobyły popularność dzięki ścieżce dźwiękowej w głośnych filmach. Usłyszeliśmy utwory między innymi z Titanica, Władcy Pierścieni, Zaplątanych, Miasta Aniołów…
Piosenki wykonali Dorota Berent, Aleksandra Kanios, Sonia Szytniewska, Patrycja Urbaniak, Karol Aleksandrowicz. Natomiast Nikodem Berent wykonał na saksofonie utwory z Władcy Pierścieni.

czytaj więcej, Fotoreportaż

DORIS & KAROL & TiM "Cisza po burzy"

2014 CD tim 300

1. Cisza po burzy /wyk. Doris & Karol/
2. Twoja miłość /wyk. Doris & Karol/
3. Someone Like you /wyk. Doris & Aleksandra/
4. Say Something /wyk. Doris & Karol/
5. Only Hope /wyk. Aleksandra/
6. Falling /wyk. Doris/
7. Wracam do domu /wyk. Doris/
8. Heaven /wyk. Doris & Cezar/
9. Dla Ciebie /wyk. Cezar/
10. Czas nas uczy pogody /wyk. Aleksandra/
11. Wybieram Cię /wyk. Patrycja/
12. Rohan /wyk. Nikodem/
13. Być tak blisko /wyk. Patrycja/
14. Wiem /wyk. Doris/
15. I Just Called To Say I Love You /wyk. Cezar/
16. Twoja /wyk. Aleksandra/
17. Zaufaj /wyk. Doris & Karol/
18. Poza czas /wyk. Cezar/

płyta nagrana w celach kolekcjonerskich / grudzień '2014

 


2014 CD tim 300 2

Obejrzyjcie film z Przedworza!

Warto obejrzeć kilkunastominutowy film z pobytu naszych harcerzy i zespołu TiM w Przydworzu, gmina Płużnica.

Warto, chociażby dlatego, że w „pigułce’ zawartych zostało kilka dni świetnej i pożytecznej zabawy skautów i wokalistów prowadzonych przez Dorotę Berent!

– To był nasz czwarty, rok po roku, taki biwak 31 GDH Skorpion – informuje Dorota Berent. – Od 5 do 9 lipca harcerze i wokaliści przez kilka dni na jednej z działek nie tylko realizowali założenia, zadania harcerskie, ale wzięli także udział w warsztatach muzycznych (pracowano między innymi nad nowymi piosenkami).

Warto zaznaczyć, że 6 lipca TiM wystąpił podczas Święta Rodziny w Płużnicy, ponad godzinny koncert bardzo się podobał. Po nich na scenie pojawiła się znana w kraju grupa Feel.

Prezentowany na stronie GCK film to konglomerat udanego lipcowego pikniku. Zrealizował go i zmontował Michał Pyszora, tegoroczny absolwent gruckiego gimnazjum.

Miłą niespodzianką harcerskiej wyprawy, w której udział wzięło 17 osób, były odwiedziny Marzeny Samborskiej, dyrektor Zespołu Szkół w Grucie. Specjalnie dla niej absolwenci gimnazjum 2013/14 urządzili zabawę pod nazwą Kalambury Kabaretowe.

Ciekawostką pięciodniowego pikniku jest to, że honorarium otrzymane w Płużnicy TiM przeznaczył na potrzeby harcerzy. (wiarus)

Opracowanie: Michał Pyszora

TiM wystąpił w Mniszku

2014 tim w mniszkuW Warsztacie Terapii Zajęciowej, działającym na osiedlu Mniszek w Grudziądzu, w szczególnym dla Polaków dniu 4 czerwca koncertował nasz zespół TiM i Dorota Berent. Zaproszeni zostali przez pracownika tej placówki muzykoterapeutę Adriana Zasadę. W sali zgromadziła się prawie setka uczestników WTZ, w tym zaproszeni goście podobnej placówki z Tucholi.
Zespół, podkreślając, że działa przy Gminnym Centrum Kultury w Grucie, zapowiedział A. Zasada. Koncert bardzo się podobał, świadczyły o tym owacje na stojąco i wiele rozdanych autografów przez wokalistów Aleksandrę Kanios, Cezarego Szytniewskiego, Nikodema (syn Doroty Berent) i oczywiście prowadzącą TiM.
Wykonawcy zaprezentowali głównie utwory autorskie, a Dorota również swoją najnowszą piosenkę Czas (jej tekst, do którego wykorzystała motywy melodii Vaya Con Dios).
Godzinny koncert został bardzo dobrze przyjęty.
Cieszymy się, że w Grudziądzu znowu było słychać o naszym zespole, o Grucie.
Kierownik WTZ w Mniszku Hanna Lewandowska nie tylko werbalnie podziękowała TiM-owi, ale też i na piśmie.

Tekst: wil. Foto: Jadwiga B.

{gallery}2014_tim_w_mniszku{/gallery}

Koncert w Mełnie

2014 koncert filmowyW ostatnim dniu kwietnia w świetlicy w Mełnie odbył się Koncert Muzyki Filmowej, podczas którego wysłuchać można było piosenek i melodii dawniejszych i najnowszych. Na scenie zaprezentowały się zespoły TiM Doroty Berent, Scream i Cabandeyros z Grudziądza, wystąpił także duet męski tańca nowoczesnego. Niezłym pomysłem podczas występu było wyświetlanie fragmentów filmów, z których pochodziły wykonywane piosenki, utwory muzyczne. W roli konferansjerów wystąpili harcerze z GDH SKORPION. Spory aplauz wywołała wykonana przez Dorotę Berent i Karola Aleksandrowicza, wokalistę zespołu Scream, piosenka z filmu Dirty Dancing. Prawie dwugodzinny koncert miał różne artystyczne odcienie, w sumie jednak wypadł dobrze. Publiczność niejednokrotnie nagradzała wykonawców oklaskami.

Imprezie patronowała wójt Halina Kowalkowska. Na zakończenie występujący zaproszeni zostali na kawę i ciasto.

RAS

Czytaj dalej

Kolejne wokalne laury!

2013_tim_laury_ola– W piątek 15 listopada w Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Grudziądzu spędziliśmy prawie 10 godzin, tyle trwały przesłuchania, później ocena jury, przyznanie nagród i wyróżnień, a w finale koncert galowy – dzieli się wrażeniami Dorota Berent prowadząca grupę TiM. – Na szczęście warto było, ponieważ Aleksandra Kanios wyśpiewała wyróżnienie. Oprócz Oli na scenie wystąpił cały zespół TiM w składzie: Cezary Szytniewski, Nikodem Berent i Michał Pyszora. Podczas występu wspominaliśmy o Gminnym Centrum Kultury w Grucie, gdzie ćwiczymy. Myślę, że to istotny fakt, bo przeglądowi towarzyszyła lokalna telewizja, radio i prasa.

Gratulujemy TiM-owi, Aleksandrze Kanios i oczywiście Dorocie Berent.

(r)