logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

Złoty Wiek… ćwiczy

2016 zloty wiek probaPo kilkutygodniowej letniej przerwie zespół wokalny Złoty Wiek spotkał się na próbie w Gminnym Centrum Kultury, za kilka dni (21 bm.) zaśpiewa na Dożynkach Gminnych w Grucie.
Panie i Panowie zaprezentują w niedzielę pięć piosenek, pierwszą – w momencie, gdy na placu pojawi się orszak dożynkowy – będzie oczywiście Plon, niesiemy plon.
Później, podczas krojenia i częstowania nim gości, nasi śpiewacy wykonają: Hej, ode wsi do miasta, Furman, Cyt, Cyt i Od Siewierza. Zakończą występ wiązanką piosenek ludowych.
Czwartkowe spotkanie zespołu zainaugurowało próby Złotego Wieku. Barbara Małgorzewicz, prowadząca grupę śpiewaczą, kolejny raz zwraca się do seniorów młodszych i starszych, którzy chcieliby śpiewać, aby przyszli do GCK w piątek (tego dnia obywają się próby w godz. od 10 do 12). achęcamy wszystkich, którzy lubią śpiewać. Naprawdę warto spróbować swoich wokalnych sił i ciekawie spędzić czas.

(r) 

ZŁOTY WIEK ROMANTYCZNIE

2016 zloty wiek romantycznieW amfiteatrze w Zbicznie 28 maja odbył się XIII Wojewódzki Festiwal Piosenki Romantycznej. Na scenie wystąpiły zespoły m.in. z Lubawy, Jabłonowa Pomorskiego, Bobrowa, Kwidzyna, Chełmna, Sierpca i oczywiście ze Zbiczna. Wśród wykonawców nie zabrakło Złotego Wieku działającego przy Gminnym Centrum Kultury w Grucie.
Organizatorami imprezy byli: zespół „Wesołe Kumoszki”, wójt gminy oraz Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji.
Główna nagroda „Zakochany Wróbelek” „pofrunęła” do Bronisławia.

Register to read more...

Złoty Wiek w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy

2016 zloty wiek bydgoszczJuż po raz drugi zespół wokalny ZŁOTY WIEK występował na Wojewódzkim Przeglądzie Artystycznego Ruchu Seniorów „ARS 2016” w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy (14-15 maja). W Przeglądzie wzięło udział 58. zespołów, my zaprezentowaliśmy się drugiego dnia. Śpiewaliśmy trzy piosenki: Pytasz mnie, co ci dam, Co by zostało z tych dni i Za każdy uśmiech. Za ostatni utwór otrzymaliśmy wielkie brawa od publiczności. 
Przewodniczący jury Roman Fieberg, muzyk, stwierdził, że poziom wykonawczy występujących był wyjątkowo wyrównany.
Jury wyłoniło najlepszych wykonawców w kategorii: zespoły wokalne, chóralne, instrumentalne, instrumentalno-wokalne, poezji śpiewanej, solista i duet.
I chociaż nie zakwalifikowaliśmy się na Przegląd Ogólnopolski, to bardzo cieszymy się z występu na scenie w Pałacu Młodzieży. Dla nas już gromkie brawa publiczności były wielką nagrodą.  

Barbara Małgorzewicz

Rozśpiewany Złoty Wiek

2016 rozspiewany zloty wiekSeniorzy z zespołu wokalnego Złoty Wiek ćwiczą systematycznie. Pod artystycznym okiem Barbary Małgorzewicz i instruktora muzycznego Andrzeja Derkowskiego w każdy piątek w godzinach 10-12 pracują nad nowymi piosenkami. (Do niedawna próby w Gminnym Centrum Kultury odbywały się w środy.)
Kolejny raz przypominamy, że każdy mieszkaniec naszej gminy (szczególnie osoby starsze), który uważa, że dysponuje ładnym głosem, może wstąpić do zespołu. Oprócz artystycznego rozwoju spotkania w GCK przyczyniają się do nawiązania nowych znajomości, integracji, słowem – ciekawego spędzenia czasu.
Warto też pamiętać, że w działalność Złotego Wieku wpisane są najróżniejsze festiwale i przeglądy, a więc należąc do grupy śpiewaczej można przy okazji zwiedzić pobliskie wsie, gminy, miasteczka i miasta.
Zapraszamy do Gminnego Centrum Kultury w Grucie.

Tekst/foto: RAS

Złoty Wiek w Świeciu/Osą i Radzyniu Chełmińskim

2015 zwTo było kolejne przyjacielskie spotkanie śpiewających seniorów. Pretekstem był II Konkurs Piosenki Dowolnej zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Świeciu nad Osą. Impreza odbyła się 21 listopada 2015 roku. Złoty Wiek działający w Gminnym Centrum Kultury zaprezentował trzy piosenki: Tylko echo, Jambalaya i Cyt, cyt. Muzycznie zespół prowadzi Andrzej Derkowski, a artystycznie Barbara Małgorzewicz.
Konkurencja na Konkursie była duża. Nasi seniorzy wrócili z sąsiedniej gminy z dyplomem za udział, ale – jak podkreślają – wykonane przez nich piosenki bardzo się podobały, a występ nagrodzono gromkimi oklaskami.
Zespołowi gratulujemy.

***

Tego samego dnia po południu w świetlicy strażackiej w Radzyniu Chełmińskim zespół Harmonia zorganizował Andrzejki, na których bawił się Złoty Wiek. Śpiewających zaszczycił swą obecnością burmistrz Krzysztof Chodubski. Muzycznie czas umilał zespół Józefa Tabora z Grudziądza. Były wspólne śpiewy i tańce.
Zdjęcia, które prezentujemy wykonane zostały na Andrzejkach.

ZAPRASZAMY ŚPIEWAJĄCYCH

Zespół wokalny ZŁOTY WIEK działający w Gminnym Centrum Kultury w Grucie zaprasza panie i panów, którzy lubią śpiewać.
– Szczególnie zależy nam na seniorach, którzy z racji wieku mają więcej wolnego czasu i mogliby zasilić nasze szeregi – mówi Barbara Małgorzewicz, prowadząca artystycznie chór. – Przypomnę, że nasze próby odbywają się w GCK w każdą środę w godz. 8.30-10.30.
Chętni powinni skontaktować się bezpośrednio z panią Barbarą lub z dyrektorką H. Szumotalską (tel. 530443373).
Serdecznie zapraszamy. Naprawdę warto spróbować.

(r)

JUBILEUSZ ZŁOTEGO WIEKU

2015 zloty wiek 30 latŚpiewanie jest potrzebą kochających, te znamienne słowa wypowiedział niedawno ksiądz Wiesław Hudek, z zamiłowania muzyk, autor kilku tomików poezji. Niewątpliwie duchowny ma rację. Dewizę tę potwierdził jubileusz 30. lat działalności zespołu wokalnego ZŁOTY WIEK. W Gminnym Centrum Kultury w Grucie 21 września wyjątkowo pięknie zabrzmiały piosenki i pieśni w wykonaniu naszych śpiewaków i zaprzyjaźnionych z nimi wokalistów z chóru WESOŁA WIARA z Grudziądza, działającego przy Polskim Komitecie Pomocy Społecznej. Słuchając znanych piosenek człowiek dochodził do wniosku, że tak śpiewać może tylko ktoś, kto ma otwarte serce.
Jubileusz trzydziestolecia jest znakomitą okazją do przekazania serdecznych gratulacji i słów uznania. Składam wszystkim członkom oraz instruktorowi życzenia niesłabnącej motywacji do kontynuowania muzycznej pasji, jednocześnie dziękuję za promowanie gminy Gruta na przeglądach, w których bierzecie udział. Życzę przede wszystkim zdrowia, szczęścia oraz sukcesów na dalszej drodze artystycznej – słowa wójt Haliny Kowalkowskiej przeczytał Jarosław Poznański, sekretarz urzędu.

Register to read more...

Złoty Wiek w Golubiu Dobrzyniu

2015 zloty wiek golub1

Zaśpiewane dwie piosenki Cyt, cyt i Czerwonych korali sznur przyniosły w Golubiu- Dobrzyniu nie tylko splendor zespołowi wokalnemu Złoty Wiek, ale także piękną statuetkę i oryginalny dyplom. Świetnie zorganizowany 29 sierpnia Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów w Domu Kultury był sporym przeżyciem dla śpiewaków z Gminnego Centrum Kultury w Grucie. Panie i panowie wrócili bardzo zadowoleni. Przypomnijmy, że Złoty Wiek wystąpił na dożynkach gminnych w Grucie i zebrał gromkie brawa, na które w pełni sobie zasłużył.

2015 zloty wiek golub2

(r)

Złoty Wiek na Kaszubach

2015 zloty wiek wycieczkaHanna Szumotalska, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, 11 sierpnia zorganizowała wyjazd zespołowi wokalnemu ZŁOTY WIEK na Kaszuby, a konkretnie do Centrum Edukacji i Promocji Regionu Szymbark.
Dzięki przewodnikowi zwiedziliśmy Odwrócony Dom cieszący się niesłabnącą popularnością, zobaczyliśmy najdłuższą deskę świata – 46,53 m. wpisaną do Księgi Rekordów Guinnessa w 2012 r, a także Dom Sybiraka spod Irkucka, bunkier i Pomnik Gryfa Pomorskiego, Chatę Kaszubską, Muzeum Ciesielnictwa, Dwór Salina oraz Domy – Harcerza, Trapera i Polski (z Adampola przywieziony z Turcji).
Dowiedzieliśmy się też, że na terenie Centrum znajduje się komfortowy hotel, a w nim największy na świecie fortepian.
W drodze powrotnej zwiedzaliśmy Wdzydze Kiszewskie, a w nich Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny, założony w 1906 r. Na 22 hektarach prezentowane jest zabytkowe budownictwo Kaszub i Kociewia.
W przerwach zwiedzania posilaliśmy się znakomitymi goframi. Mieliśmy wspaniałą pogodę i takie same humory. Dziękujemy organizatorowi i nieskromnie prosimy o więcej takich wyjazdów.
Dziękujemy za interesującą wycieczkę, którą traktujemy jako nagrodę za nasze śpiewanie nie tylko w Gminnym Centrum Kultury. Cieszymy się , że doceniony został nasz artystyczny wysiłek, który niewątpliwie przyczynia się do promowanie naszej małej ojczyzny – Gruty.

Tekst: Barbara Małgorzewicz

Majówka przy grillu i stole

2015 majowka zloty wiekW środku tygodnia, bo środa to śpiewanie Złotego Wieku w GCK, na majowej koleżeńskiej biesiadzie spotkali się członkowie naszego zespołu wokalnego i goście „po fachu” z Harmonii z Radzynia Chełmińskiego.
To już tradycja, że w majowy dzień panie i panowie razem śpiewają, dzielą się refleksjami na temat występów i prób, rozmawiają o sprawach codziennych i oczywiście wspólnie przygotowują ciasto, kawę, herbatą i kiełbaski.
Barabara Małgorzewicz, prowadząca Złoty Wiek, powiedziała: – To bardzo cenne i sympatyczne, że mamy tak dobre relacje zarówno ze śpiewakami z Radzynia Chełmińskiego, jak i Świecia nad Osą. Za kilka dni wyjeżdżamy właśnie do naszych koleżanek Józefinek z tej miejscowości, a 19 maja wspólnie z Warsztatami Terapii Zajęciowej z Gruty i naszymi śpiewającymi seniorami wybieramy się na kręgle do Grudziądza.
Przypominamy, że w każdą środę Złoty Wiek ma próby i jeśli ktoś chciałby wstąpić do zespołu, to drzwi są otwarte…

(r) Foto: M.CH.

Wigilia śpiewających seniorów

2014 wigilia zloty wiekBoże Narodzenie tuż-tuż…
Dokładnie tydzień przed Wigilią na swojej uroczystości w Gminnym Centrum Kultury spotkali się seniorzy zespołu muzycznego Złoty Wiek. Dyrektor Hanna Szumotalska złożyła gościom najlepsze życzenia, również od wójt Haliny Kowalkowskiej. Przy ładnie udekorowanym stole przez pracownice GCK podzielono się opłatkiem, przekazano sobie nawzajem serdeczne życzenia. Później nasi niestrudzeni seniorzy śpiewali kolędy. Na akordeonie przygrywał Andrzej Derkowski. Słuchano też pastorałek z płyt.

(r)