JUBILEUSZ ZŁOTEGO WIEKU

2015 zloty wiek 30 latŚpiewanie jest potrzebą kochających, te znamienne słowa wypowiedział niedawno ksiądz Wiesław Hudek, z zamiłowania muzyk, autor kilku tomików poezji. Niewątpliwie duchowny ma rację. Dewizę tę potwierdził jubileusz 30. lat działalności zespołu wokalnego ZŁOTY WIEK. W Gminnym Centrum Kultury w Grucie 21 września wyjątkowo pięknie zabrzmiały piosenki i pieśni w wykonaniu naszych śpiewaków i zaprzyjaźnionych z nimi wokalistów z chóru WESOŁA WIARA z Grudziądza, działającego przy Polskim Komitecie Pomocy Społecznej. Słuchając znanych piosenek człowiek dochodził do wniosku, że tak śpiewać może tylko ktoś, kto ma otwarte serce.
Jubileusz trzydziestolecia jest znakomitą okazją do przekazania serdecznych gratulacji i słów uznania. Składam wszystkim członkom oraz instruktorowi życzenia niesłabnącej motywacji do kontynuowania muzycznej pasji, jednocześnie dziękuję za promowanie gminy Gruta na przeglądach, w których bierzecie udział. Życzę przede wszystkim zdrowia, szczęścia oraz sukcesów na dalszej drodze artystycznej – słowa wójt Haliny Kowalkowskiej przeczytał Jarosław Poznański, sekretarz urzędu.

Wcześniej prawie czterdziestu gości powitała Hanna Szumotalska, dyrektor GCK.
Po wystąpieniu sekretarza głos zabrała Barbara Małgorzewicz, prowadząca ZŁOTY WIEK. W skrócie przypomniała historię zespołu.
– Pierwszy zapis w naszej kronice to data 1 marzec 1985 roku, chór liczył 26 członków, kierownikiem był Stanisław Erdmański. Na próbach spotykano się w Klubie Rolnika w Grucie – informowała pani Barbara. – Jednak z wcześniejszych informacji wiadomo, że założycielem chóru był Związek Emerytów i Rencistów w Grucie, a pierwszym instruktorem muzycznym Wacław Nowakowski, organista z Gruty. (Cytujemy tylko fragment wypowiedzi B. Małgorzewicz, zainteresowanych bliżej losami chóru odsyłamy do tej pani.)
Dziękuję, że przez śpiewanie w Złotym Wieku wspólnie z koleżankami i kolegami jesteście wszędzie tam, gdzie zachodzi społeczna potrzeba: na uroczystościach gminnych i kościelnych, na jubileuszach, obchodach ważnych rocznic państwowych i lokalnych. Piękna jest Wasza historia, w którą oprócz szeregu nagród, dyplomów i podziękowań wpisują się chwile wzruszenia, a nierzadko i łzy radości potwierdzające, że śpiewanie zawsze było i jest ważne zarówno dla wykonawców jak i słuchaczy. To fragment z podziękowania H. Szumotalskiej przekazanego byłym i obecnym chórzystom. Dodajmy, że w momencie wręczania kart instruktorki każdej pani i panu darowały oryginalny, wykonany przez siebie sztuczny kwiat.
Jubileusz to oczywiście refleksje o latach śpiewania i wiele piosenek, bo też i spotkanie trwało kilka godzin. Na scenie GCK w szerokim repertuarze zaprezentowała się WESOŁA WIARA. Przyznać trzeba, że śpiewacy z Grudziądz to pierwsza liga w tej kategorii chórów. Wieść gminna niesie, że to pan akordeonista dba o to, aby WIARA nie zeszła poniżej pewnego poziomu artystycznego. ZŁOTY WIEK zaprezentował się również świetnie.
Poniedziałkowe popołudnie to także chwile wzruszeń, kwiaty dla B. Małgorzewicz i H. Szumotalskiej. Wrześniowe popołudnie to również słów o tym, że w życiu nawet, gdy jest już się na emeryturze trzeba być aktywnym, przebywać wśród ludzi i – co najważniejsze – starać się jeszcze coś dokonać.
Śpiewacy obu chórów wiedzą o tym doskonale.
Utwierdziła ich w tym wójt H. Kowalkowska, która w natłoku obowiązków służbowych zdążyła dojechać do pań i panów, a nawet z nim pośpiewać.
ZŁOTEMU WIEKOWI składamy najpiękniejsze życzenia.

Tekst/foto: S. Raginiak