logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

Nasza Wigilia

2014 wigiliaTen wieczór był wyjątkowy.
Przy stole w Gminnym Centrum Kultury spotkali się pracownicy tej instytucji, instruktorzy prowadzący zespoły wokalne, kilku zaproszonych gości i wójt Halina Kowalkowska.
Wigilijne spotkanie zaczęła dyrektor Hanna Szumotalska, złożyła wszystkim życzenia, wyraziła ogromną radość, że na szczególnej Wieczerzy spotkali się niemal wszyscy pracujący i działający na rzecz GCK.
Po przełamaniu się opłatkiem życzono sobie przede wszystkim zdrowia, wszelkiej pomyślności i wielu ciekawych pomysłów artystycznych, aby wspólnie przyczyniać się do jak najlepszego działania GCK, promocji gminy.
Skoro Wigilia połączyła wiele śpiewających osób, to naturalną rzeczą było to, że rozbrzmiewające w sali kolędy wykonane były wyjątkowo pięknie. Rola wokalnego pierwszego głosu przypadła Krzysztofowi Janikowskiemu, również gitarzyście. Cicha noc, Przybieżeli do Betlejem, Wśród nocnej ciszy, to tylko niektóre kolędy, które tego wieczora rozbrzmiewały w GCK.
Obecny na spotkaniu kilkuletni Mateusz zaprezentował wiersz w języku francuskim.
Dyrektor obdarowała wszystkich słodkim mikołajem.
… I tak oto kolejna Wigilia w Gminnym Centrum Kultury przeszła do historii.

RAS

Zebranie kombatantów i Wigilia

2014 wigilia kombatanciTo już tradycja, że tuż przed świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem w Gminnym Centrum Kultury spotykają się członkowie gruckiego Koła Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Prezesem jest Bernadeta Neumann. 
Na piątkowym zebraniu omówiono działalność Koła w mijającym roku. Prezes przedstawiła sprawozdanie z działalności, omówiła też sytuację finansową. B. Neumann podziękowała wójt Halinie Kowalkowskiej za bardzo dobrą współpracę, uczyniła to także pod adresem Ewy Schmidt, sołtys wsi i radnej.
Naszych seniorów odwiedził Eugeniusz Kluz z toruńskiego zarządu.
Kombatanci z nieukrywaną radością oglądali nową witrynę, w której znajduje się
Po części oficjalnej nastał czas Wigilii.
Zanim jednak przełamano się opłatkiem, ksiądz proboszcz Henryk Szczodrowski w kilku zdaniach z największym szacunkiem odniósł się do działalności kombatantów.
Serdeczne, pełne ciepła słowa związane z działalnością Koła osobiście przekazała wójt Halina Kowalkowska i, podobnie jak proboszcz, złożyła paniom i panom najlepsze życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne.
Miłym akcentem spotkania było wręczenie przez Hannę Szumotalską upominków świątecznych wykonanych przez Magdalenę Salę i Monikę Chyła.
Przy odświętnie udekorowanym i zastawionym wigilijnymi potrawami stole śpiewano kolędy, później słuchano pastorałek z płyt.

(r)

CISZA PO BURZY. Cisza przed burzą…

2014 tim cdTo, że Dorota Berent ma ładny głos i świetnie śpiewa, wiadomo nie od dziś. Artystyczny upór (w pozytywnym znaczeniu tego słowa), konsekwencja nie tylko nad własnym wokalnym rozwojem, ale także członków zespołu TiM, któremu lideruje, sprawiają, że należą się jej słowa uznania.
Po tygodniach ciężkiej pracy ukazuje się właśnie nowa płyta tych wykonawców, tytuł Cisza po burzy jest dość zaskakujący i jednocześnie intrygujący.
Dorota Berent, Aleksandra Kanios, Patrycja Urbaniak, Nikodem Berent, Cezary Szytniewski i Karol Aleksandrowicz proponują słuchaczom 18 utworów. Autorzy Ciszy po burzy rzucili się na głębokie wody, bo wybrane piosenki, zarówno autorskie, jak i z repertuaru innych, znanych wykonawców, to pozycje, wykonania których może się podjąć ktoś, kto dysponuje sporym potencjałem wokalnym.

Czytaj dalej

Wigilia śpiewających seniorów

2014 wigilia zloty wiekBoże Narodzenie tuż-tuż…
Dokładnie tydzień przed Wigilią na swojej uroczystości w Gminnym Centrum Kultury spotkali się seniorzy zespołu muzycznego Złoty Wiek. Dyrektor Hanna Szumotalska złożyła gościom najlepsze życzenia, również od wójt Haliny Kowalkowskiej. Przy ładnie udekorowanym stole przez pracownice GCK podzielono się opłatkiem, przekazano sobie nawzajem serdeczne życzenia. Później nasi niestrudzeni seniorzy śpiewali kolędy. Na akordeonie przygrywał Andrzej Derkowski. Słuchano też pastorałek z płyt.

(r)

Andrzejki...

2014 andrzejkiPiątkowy wieczór w Gminnym Centrum Kultury w Grucie to andrzejkowe wróżby i kilka godzin zabawy. Oprawę wokalną i muzyczną zapewnili Dorota Berent, Karol Aleksandrowicz i zespół TiM.

W nastrojowo przygotowanej sali spotkały się dzieci, młodzież i starsi. Instruktorki GCK przygotowały szereg atrakcji: wyciąganie z koszyczka kolorów i odczytywanie ich znaczenia, przekuwanie baloników (w środku których wcześniej ukryte zostały wróżby), nakłuwanie z zamkniętymi oczyma imion na kartce (odczytywanie, co kryje się pod każdym z nich), panny przekładały zdjęty wcześniej but (pierwszy, który przekroczył próg oznaczał, że jego właścicielka najszybciej z wszystkich dam znajdzie męża). W epilogu zabawy czekało na wszystkich najważniejsze zadanie – lanie wosku przez specjalnie wykonany srebrny klucz. Wosk w zimnej wodzie przybierał przeróżne kształty, symbole, z ich znaczeniami zapoznawała każdego instruktorka Magdalena Sala.

Czytaj dalej

Przyjacielskie spotkanie

2014 zloty wiek przyjacielskie spotkanie Pretekstem były zbliżające się andrzejki. We wtorek 25 listopada nasz Złoty Wiek gościł w Radzyniu Chełmińskim, do miasteczka zaproszeni zostali przez przyjaciół z zespołu Harmonia. Było wspólne śpiewanie, tańce i biesiada. Seniorom do tańca przygrywał między innymi zespół Józefa Tabora z Grudziądza.
Andrzejkowe spotkanie to wyjątkowa okazja do rozmów o wróżbach, ale także czas na podzielenie się wokalnymi i muzycznymi doświadczeniami.
Przypomnijmy, że Złoty Wiek działa w Gminnym Centrum Kultury w Grucie. Każdy dorosły mieszkaniec naszej gminy, który chciałby sobie pośpiewać powinien odwiedzić zespół w środę przed południem, ponieważ tego dnia odbywają się próby.

(r) Foto: HASZ

Szkolenie i współpraca

2014 pluznica1W poniedziałek 24 listopada w Gminnym Centrum Kultury odbyło się Spotkanie Organizacji Pozarządowych działających na terenie gminy Gruta. Zorganizowano je w ramach projektu Dobre klimaty dla współpracy NGO i JST w gminach Płużnica i Gruta.
Przedsięwzięcie finansowane jest z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w ramach Priorytetu V Dobre rządzenie – 5.4.2 Rozwój dialogu obywatelskiego.

Czytaj dalej

Na pewno warto przeczytać

2014 beckerIlość skondensowanych informacji przekazanych przez historyka Pawła Beckera dotyczących ważnych dla Polski postaci, była wręcz imponująca. Młody nauczyciel z Wąbrzeźna przykuł uwagę słuchaczy nie tylko na swoich publikacjach, ale też i retoryce.

Autor, między innym Wąbrzeskich opowieści o Wielkich Polakach, opowiadał interesująco w szczególności o Fryderyku Chopinie, Henryku Sienkiewiczu, Mari Curie- Skłodowskiej, Juliuszu Słowackim, Zygmuncie Krasińskim i Józefie Piłsudskim, podając sporo mało znanych faktów z ich życia. Dodajmy, że ich losy, w mniejszym lub większym stopniu, związane były z naszym regionem.

Czytaj dalej