logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

Gminny Konkurs Plastyczny "Zapobiegajmy pożarom"

2015 konkurs plastycznyJury pod przewodnictwem dyrektor Hanny Szumotalskiej (członkowie Elżbieta Fabińska i Stanisław Raginiak) rozstrzygnęło Gminny Konkurs Plastyczny Zapobiegajmy Pożarom, na który wpłynęło 27 prac. Uczestnicy podzieleni zostali na cztery grupy wiekowe. Komisja w I grupie wiekowej (przedszkolacy) wyróżniła prace:
Wiktorii Chyła, Grzegorza Śniadeckiego, Julii Szerszeń oraz wspólną Martyny Sukiennik i Oskara Zieleckiego
– w grupie II (klasy I-III): Filipa Fedrau (SP Plemięta), Tomasza Gramana (SP Plemięta), Konrada Kamińskiego (SP Gruta), Adama Niedzina (SP Gruta) i Mai Udzińskiej (SP Plemięta)
– w grupie III (klasy IV-VI): Zofii Osuch, Julity i Marcina Waszewskich (wszyscy ze SP w Grucie)
– natomiast w grupie gimnazjalnej wyróżniono pracę Klaudii Antczak.
Jury w werdykcie podkreśliło bardzo dobry poziom wielu innych prac. Jednak do Konkursu Powiatowego zgłoszono wyżej wymienione. I bezwzględnie komisja dokonała właściwej oceny, ponieważ jak się wkrótce okazało w powiatowym finale przedszkolacy i uczniowie z gminy Gruta zdobyli najwięcej laurów (piszemy o tym na stronie Gmina Gruta).
Gratulujemy wyróżnionym w Gminnym Konkursie Plastycznym.
Dyplomy i nagrody rzeczowe wszystkim wręczyła dyrektor Gminnego Centrum Kultury, która to instytucja zorganizowała Konkurs.
Na zdjęciu mali plastycy z Plemiąt chwilę po otrzymaniu wyróżnień podczas jasełek bożonarodzeniowych.

Tekst/foto: RAS

Wigilia animatorów kultury

2015 wigilia instrSzczególne spotkanie pracowników, instruktorów i osób występujących w naszych zespołach muzycznych, każdego roku oscyluje wokół jednej ważnej refleksji, że są potrzebni w gminie. Bez śpiewających i muzyków trudno wyobrazić sobie naszą małą ojczyznę, a przecież Gminne Centrum Kultury to także działalność plastyczna, nauka angielskiego i szereg okolicznościowych całorocznych spotkań o różnym charakterze. Każde jest ważne, bo w większym lub mniejszym stopniu związane jest z rozwojem gminy Gruta.
Wigilia w GCK to oprócz najważniejszego wątku – pięknej polskiej i religijnej tradycji, szczególny moment, aby jeszcze bardziej uwierzyć w sens tego, co jest tu tworzone i dawane społeczeństwu. Kultura w jej głębszym zakresie i wykonaniu jest potrzebna każdemu wrażliwemu, chcącemu się rozwijać człowiekowi.
Dlatego ważne podczas wieczoru były słowa Hanny Szumotalskiej, która po złożeniu życzeń i podziękowaniu za pracę i współpracę powiedziała, że „powinniśmy tworzyć monolit, albowiem tylko razem uda się nam w jak najlepszy sposób zrealizować wszelkie kulturalne zamierzenia”.
Chwilę później podzielono się opłatkiem, po życzeniach zaczęła się wieczerza przygotowana przez pracowników GCK. Następnie wokalista i gitarzysta Krzysztof Janikowski, wspólnie z koleżankami i kolegami z zespołów PÓŁnaPÓŁ i TiM, a także gośćmi śpiewali kolędy.
Nie zabrakło gwiazdora, który każdemu wręczył drobny upominek. …
I chociaż tego wieczoru za oknem hulał wiatr i padał deszcz, to ponury ostatni dzień jesieni 2015 roku nawet na chwilę nie zakłócił świątecznego, wigilijnego nastroju.

S. Raginiak

Fotoreportaż

Wigilijny czas

2015 zw wigiliaZa kilka dni Wigilia i święta Bożego Narodzenia.
W naszej gminie rozpoczęły się tradycyjne Spotkania Opłatkowe. W środę 16 grudnia w Gminnym Centrum Kultury przy odświętnie udekorowanym stole zasiedli nasi śpiewacy (i akordeonista) z zespołu Złoty Wiek. Powitała ich dyrektor Hanna Szumotalska i z upoważnienia wójt Haliny Kowalkowskiej, a także swoim złożyła wszystkim życzenia świąteczne i noworoczne. Korzystając z okazji podkreśliła dobrą współpracę z zespołem, zapewniła, że ze swej strony zawsze stara się we wszystkim pomagać śpiewającym, że cieszy się z ich każdego występu i sukcesu.
Spotkanie rozpoczęto kolędą Wśród nocnej ciszy. Kiedy już przełamano się opłatkiem, złożono sobie życzenia, skonsumowano potrawy wigilijne i zaśpiewano kilka kolęd, do GCK przybyła… wójt, która mimo natłoku spraw służbowych znalazła jednak chwilę dla seniorów. Barbara Małgorzewicz prowadząca Złoty Wiek, jej koleżanki i koledzy z satysfakcją przyjęli bezpośrednie życzenia od prowadzącej samorząd.
Wigilijny Czas w GCK zakończył się rozmowami o świętach oraz śpiewaniem kolęd.

(tng)

Fotoreportaż

Kolejna prezentacja w GCK

2015 avon2W poniedziałek 14 grudnia po południu w Gminnym Centrum Kultury odbyła się kolejna (po firmie Avon, 23 listopada) prezentacja środków czyszczących i kosmetyków, tym razem spod szyldu FM Group.
Konsultantki Anna Kruszyńska i Katarzyna Szlas przez ponad godzinę zapoznawały panie głównie z czyszczącymi środkami chemicznymi i ich zastosowaniem (uczyły na przykład jak usunąć trudne zabrudzenia: kamień, rdzę, osady z mydła), a także jak wyczyścić przypalony piekarnik bez używania noża do skrobania lub pozbyć się plam i zabrudzeń ze ściany bez odmalowywania.
Specjalistki poświęciły też chwilę kosmetykom FM Group.
Edukacyjno-higieniczny kurs wiele nauczył zainteresowane panie, które aktywnie w nim uczestniczyły.
W trakcie pokazu odbył się konkurs z nagrodami.
Konsultantki były szczodre tego dnia i – w formie reklamy – obdarowały panie firmowymi upominkami.

(r)

Fotoreportaż

Malowały, malowały…

2015 zajecia plastyczne srodaKażda środa w Gminnym Centrum Kultury to zajęcia plastyczne dla dzieci (godz. 16.40-17.40). Cieszą się one coraz większą popularnością. Prowadząca lekcje plastyki Anna Faltynowska uważa, że wśród najmłodszych są talenty pierwszej wody.
Atrakcyjne były zajęcia w ostatnią środę (9. 12.), zapewne dlatego, że dzieci malowały ozdoby świąteczne, między innymi bałwanki i renifery. Każde z nich mogło puścić wodze fantazji i oryginalnie ubarwić wybraną rzecz. Przy okazji dodajmy, że styropianowe świąteczne cudeńka dyrektor GCK pozyskała od sponsora – firmy Ekobud z Zakrzewa, której raz jeszcze serdecznie dziękuje. Bałwanki i renifery dzień wcześniej malowane były przez panie zatrudnione w GCK i zawieszone zostały w oknach budynku (patrz zdjęcia).
A wracając do środowych zajęć wypada powiedzieć jeszcze o jednym, że pomalowane rzeczy powędrowały do domów dzieci.

(r)

Fotoreportaż

Harcerskie choinki

2015 harcerze warsztatyHarcerze 21.ŚDH Źrenice też myślą o świętach. Drużynowa Natalia Szumotalska wpadła na pomysł, aby zorganizować podopiecznym lekcję plastyki w Gminnym Centrum Kultury. We wtorek w godzinach popołudniowych harcerze, pod fachowym okiem instruktorki Anny Faltynowskiej, wykonali kilka miniaturowych choinek. Skauci szybko się przekonali, że „wyczarowanie” świątecznego drzewka z papieru wcale nie jest łatwe. Najpierw z cienkiego kartonu trzeba było wykonać stożek, a później precyzyjnie opleść go zrolowanym wcześniej papierem gazetowym. Okazało się jednak, że harcerze bardzo szybko wszystko pojęli i wykonali naprawdę ładne choinki.

(r)

Spotkanie kombatantów

2015 kombatanciW środę 9 grudnia w Gminnym Centrum Kultury na zebraniu sprawozdawczym za 2015 rok spotkali się członkowie Koła Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, do Gruty przybył Eugeniusz Kluz z zarządu toruńskiego. Prezes Bernadeta Neumann dokonała podsumowania z działalności gospodarczej i finansowej, poinformowała również, że z powodów osobistych nosi się z zamiarem ustąpienia z piastowanej funkcji. Po dyskusji uzgodniono, że jej prezesura dobiegnie końca w pierwszych miesiącach przyszłego roku.
Kombatantów przyjęła dyrektor Hanna Szumotalska, która na prośbę E. Kluza uczestniczyła w obradach.

(wil)

Europejskie Dni Dziedzictwa 2015

2015 dziedzictwo dyplomBliskość świąt Bożego Narodzenia oraz nadzieja na dalszą współpracę, wspólnie przeżywaną przygodę odkrywania ciekawych zabytków i miejsc naszego regionu stanowią doskonałą okazję na spotkanie i podsumowanie minionej edycji, a także zaplanowanie działań na rok przyszły.
Zacytowaliśmy tekst z zaproszenia jakie na początku grudnia wpłynęło na ręce Hanny Szumotalskiej, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Grucie. Zaproszenie, w imieniu zespołu koordynującego Europejskie Dni Dziedzictwa, wystosowała Ewa Krupa.
Z przyczyn obiektywnych dyrektor nie mogła być w Bydgoszczy, stąd podziękowanie podpisane przez Piotra Całbeckiego, marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, odebrał Edward Kaliński, pełnomocnik ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. Docenieni za pomysły i pracę w EDD oprócz podziękowań otrzymali również publikację książkową zwierającą Materiały do dziejów kultury i sztuki Bydgoszczy i regionu.
Spotkanie odbyło się 7 grudnia w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury.

(r)

Twórcze godziny w GCK

2015 warsztatyPomysł wyszedł od Hanny Szumotalskiej, dyrektor Gminnego Centrum Kultury. Prowadząca placówkę uznała, że przez kilka lat instruktorki wykonały na tyle dużo najróżniejszych prac plastycznych, że warto je pokazać, a przy okazji zorganizować dla mieszkańców gminy Warsztaty Plastyczne.
Zajęcia polegać miały na manualnej edukacji, w efekcie której chętne panie nauczyłyby się wykonywać chociażby niewielkie choinki (święta za pasem), zdobić butelki za pomocą sznurka, czy z odpowiednio przygotowanych ruloników papierowych stworzyć oryginalny koszyczek. (Mężczyźni jakoś się nie garną, chociaż w poniedziałek dwóch, w tym przewodniczący Rady Gminy Piotr Szynkowski, bacznie przyglądało się poczynaniom kobiet.)
Warsztaty zaplanowano na pierwszy dzień grudnia w godzinach popołudniowych, tak, by współgrały z zajęciami języka angielskiego dla dzieci. I to był przedni pomysł, bo w tym samym czasie mamusie mogły wykonać dla siebie na przykład choinkę, radą i pomocą służyły instruktorki i szefowa GCK.
Podczas spotkania chętni mogli nabyć prace wykonane w GCK (za dowolną kwotę- darowiznę). Pozyskane pieniądze przeznaczone zostaną na zakup materiałów na zajęcia plastyczne w tej placówce.

Fotoreportaż

Wieczór Andrzejkowy

2015 andrzejki2Tradycja to ważna rzecz.
Andrzejki – wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada w wigilię świętego Andrzeja.
W Gminnym Centrum Kultury w Grucie bawiliśmy się w poniedziałek, ostatnim dniu listopada. Mimo iż tłoku nie było, wieczór wróżb i najróżniejszych zabaw uznać należy za bardzo udany.
Zaczęło się od powitania przez dyrektor Hannę Szumotalską, która wspomniała o tradycji andrzejkowej i zapowiedziała główne punkty wieczoru.
Dorota Berent i zespół TiM zaśpiewali kilka utworów ze swej najnowszej płyty Kolędy Doris Band. Następnie instruktorki GCK Ania i Monika zaprosiły wszystkich do pierwszej wróżby – wylewanie wosku na zimną wodę przez klucz (na podstawie kształtu zastygłego wosku lub rzucanego przez niego cienia wróżono o przyszłym ukochanym, jego cechach charakteru, wyglądu, zawodu itp.). Było też ustawianie i przekładanie kolejno damskich butów od ściany do progu drzwi: ta, której but jako pierwszy dotarł do progu, najszybciej stanie na ślubnym kobiercu. Kolejne wróżby to wykorzystanie symboli cyfr – daty urodzin. Nie zabrakło „odczarowywania” znaczenia kolorów oraz przebijania szpilką kartek w kształcie serca, na odwrocie których ukryte były żeńskie lub męskie imiona, nakłute oznaczało, że takie nosić będzie przyszły partner bądź partnerka.
Uczestnikom dopisywał humor i wszyscy z ochotą brali udział w andrzejkowych propozycjach, w przerwach których śpiewał i grał TiM.

Fotoreportaż