logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

Kolędy i pastorałki

CD swieta1

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia zespół PÓŁnaPÓŁ przygotował muzyczną niespodziankę. Nagrana płyta zawiera dziesięć kolęd oraz osiem piosenek o tematyce świątecznej. Warto podkreślić, że krążek nagrywany został w Gminnym Centrum Kultury w Grucie, przy którym zespół działa.

Podziękowania należą się Jurkowi Strużynie i jego firmie JEST Estrada za użyczenie sprzętu podczas nagrywania i zasponsorowanie wydanej płyty. 

1. Dzisiaj w Betlejem(wyk. A. Gajewska)
2. Gdy się Chrystus rodzi(wyk. W. Lewandowska)
3. Przybieżeli do Betlejem(wyk. S. Szytniewska)
4. Gdy śliczna panna (wyk. K. Kurkus)
5. Jezus Malusieńki(wyk. A. Gajewska)
6. Lulalże Jezuniu(wyk. W. Lewandowska)
7. Nie było miejsca(wyk. A. Gajewska)
8. W żłobie leży(wyk. K. Janikowski)
9. Pójdźmy wszyscy do stajenki (wyk. K. Kurkus)
10. Cicha noc(wyk. S. Szytniewska)

11. Ballada dla Okruszka (muz. S. Krajewski - sł. A. Osiecka /wyk. K. Janikowski)
12. Najlepsze dziś wypełni się (wyk. A. Gajewska, K. Janikowski)
13. Na całej połaci śnieg (muz. J. Wasowski - sł. J. Przybora /wyk. PÓŁnaPÓŁ)
14. Wigilia dla wędrowca (muz. J. Piątkowski - sł. E. Buczyńska /wyk. S. Szytniewska)
15. Święta, święta (muz. J. Piątkowski - sł. E. Buczyńska /wyk. K. Kurkus)
16. Ding dong (muz. i sł. KAYAH /wyk. S. Szytniewska)
17. Kto wie (muz. M. Zieliński - sł. B. Intrator /wyk. PÓŁnaPÓŁ)
18. Dzień jeden w roku (muz. S. Krajewski - sł. K. Dzikowski /wyk. PÓŁnaPÓŁ)

Opłatek w GCK

2013_wigilia_instruktorowSzczególny wieczór pracowników Gminnego Centrum Kultury, instruktorów prowadzących zespoły wokalno-muzyczne i młodzieży w nich występującej rozpoczął się od życzeń Hanny Szumotalskiej, dyrektor.

– Z okazji zbliżającej się Wigilii Bożego Narodzenia, świąt i Nowego Roku składam wszystkim najlepsze życzenia zdrowia, wszelkiej pomyślności – mówiła dyrektor. – Życzmy sobie nawzajem, aby nasza współpraca układała się jak najlepiej, by nie brakowało nam inwencji, pomysłów i zapału do krzewienia kultury.

H. Szumotalska przekazała obecnym najserdeczniejsze życzenia od wójt Haliny Kowalkowskiej.

Opłatek w GCK to nie tylko wspólne śpiewanie kolęd, ale także słuchanie nowej płyty zespołu PÓŁnaPÓŁ „Kolędy i pastorałki”. Na krążku znalazło się 18 utworów, od „Przybieżeli do Betlejem” po „Dzień jeden w roku”.

Krzysztof Janikowski, szef grupy, przekazał kilka płyt do GCK, także dla wójt.

Dyrektor H. Szumotalska wręczyła wszystkim drobne gwiazdkowe upominki.

Tekst/foto: wil

{gallery}2013_wigilia_instruktorow{/gallery}

WIGILIA ZŁOTEGO WIEKU

2013_wigilia_zloty_wiekBoże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami… Do świąt niespełna dwa tygodnie. W naszej gminie rozpoczęły się spotkania opłatkowe. Pierwsze miało miejsce w środę 11 grudnia w Gminnym Centrum Kultury. Dwanaścioro osób z zespołu muzycznego Złoty Wiek przełamało się opłatkiem i nawzajem złożyło sobie życzenia.

To pierwsza wigilia w gminie. Śpiewający (i oczywiście akordeonista Andrzej Derkowski) odśpiewali kilka kolęd, a później zasiedli do stołu. Ambitnym i dziarsko trzymającym się seniorom przez chwilę dotrzymywała towarzystwa dyrektor Hanna Szumotalska. Nie zabrakło wspomnień o świętach sprzed lat, a także planów związanych z tymi, które nadejdą.

Dla pań i panów miłym akcentem były życzenia od wójt Haliny Kowalkowskiej, które w jej imieniu przekazał Stanisław Raginiak.

W epilogu wigilijnego spotkania śpiewający w Złotym Wieku otrzymali niewielkie, ale ładne stroiki wykonane przez Magdalenę Głowacką, instruktorkę GCK.

(wil)

{gallery}2013_wigilia_zloty_wiek{/gallery}

Coraz większe zainteresowanie zajęciami!

I chociaż zima z każdym dniem straszniejsza, nie zmienia to faktu, że do Gminnego Centrum Kultury w Grucie przychodzi coraz więcej dzieci i młodzieży.

Odbywające się tu zajęcia z języka angielskiego – zdjęcia prezentujemy z czwartku, kiedy to lektorka Paulina Wantoch-Rekowska spotyka się aż z trzema grupami – cieszą się dużym zainteresowaniem.

{gallery}2013_zdjecia_z_angielskiego{/gallery}
{gallery}2013_zdjecia_z_angielskiego2{/gallery}

Z kolei instruktorka Magdalena Głowacka w tym samym dniu prowadzi zajęcia plastyczne. Chętnych nie brakuje!

{gallery}2013_zdjecia_z_plastycznych{/gallery}

(r)

Obrazy, które warto zobaczyć

2013_wystawa_gck_bitwaRekonstrukcja historycznej bitwy pod Mełnem oraz Plener i Warsztaty Artystyczne – tak nazywał się projekt zrealizowany przez gminę Gruta, w okresie od 8 września do 10 listopada 2013 r. Konsekwencją pomysłu jest 19 obrazów 19 autorów, które można było obejrzeć 5 grudnia w GCK.

O młodziutkich i nieco starszych malarzach pisaliśmy już na stronie GCK i gminnej. Dziś kilka słów refleksji rodziców zdolnych dzieci.

Czytaj dalej

Andrzejkowa tradycja w GCK

2013_andrzejkiSkąd wzięła się tradycja Andrzejek? Dlaczego przypada akurat na dzień 30 listopada? Czy wybór świętego Andrzeja na patrona był przypadkowy, czy też przemyślany? I dlaczego to święto na trwałe zakorzeniło się w naszej kulturze?

Odpowiedzi na te pytania można było otrzymać 29 listopada w Gminnym Centrum Kultury podczas Wieczoru Andrzejkowego zorganizowanego nie tylko dla mieszkańców Gruty.

Po powitaniu gości przez dyrektor Hannę Szumotalską, Stanisław Raginiak przybliżył andrzejkową tradycję, sięgnął do jej genezy.

Czytaj dalej

Kolejne wokalne laury!

2013_tim_laury_ola– W piątek 15 listopada w Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Grudziądzu spędziliśmy prawie 10 godzin, tyle trwały przesłuchania, później ocena jury, przyznanie nagród i wyróżnień, a w finale koncert galowy – dzieli się wrażeniami Dorota Berent prowadząca grupę TiM. – Na szczęście warto było, ponieważ Aleksandra Kanios wyśpiewała wyróżnienie. Oprócz Oli na scenie wystąpił cały zespół TiM w składzie: Cezary Szytniewski, Nikodem Berent i Michał Pyszora. Podczas występu wspominaliśmy o Gminnym Centrum Kultury w Grucie, gdzie ćwiczymy. Myślę, że to istotny fakt, bo przeglądowi towarzyszyła lokalna telewizja, radio i prasa.

Gratulujemy TiM-owi, Aleksandrze Kanios i oczywiście Dorocie Berent.

(r)

Projekt zakończony wystawą

2013_piosenka_zolnierska_wystawaRekonstrukcja historycznej bitwy pod Mełnem oraz Plener i Warsztaty Artystyczne, to projekt zrealizowany przez Gminne Centrum Kultury w Grucie w okresie od 8 września do 10 listopada. Ambitny pomysł miał na celu stworzenie prac malarskich w oparciu o szkice wykonane podczas kolejnej Rekonstrukcji historycznej bitwy pod Mełnem, która miała miejsce właśnie 8 września (na miejsce działań wojskowych wybrano plac w pobliskiej miejscowości Annowo). Przypomnijmy, że przedsięwzięcie wpisane jest w realizację szerszego projektu gminnego Organizacja imprez kulturalnych na terenie gminy Gruta.

Podczas zaimprowizowanych walk uzdolnione plastycznie dzieci, młodzież i dorośli (razem 19 osób) sięgnęli po ołówki i karty brystolowe, by zarejestrować (naszkicować) sceny z pola walki.

Natomiast sobotę 14 września w sali Gminnego Centrum Kultury plastycy, pod fachową opieką instruktorów Doroty Kruszczyńskiej i Elżbiety Fabińskiej, mieli już trudniejsze zadanie, musieli stanąć przy sztalugach i za pomocą pędzli i farb akrylowych przenosić na płótno to, co narysowali w Annowie.

Czytaj dalej

Śpieszmy się kochać ludzi…

2013_zaduszkiMówiła, że naprawdę można kochać umarłych
bo właśnie oni są uparcie obecni
nie zasypiają
mają okrągły czas
więc się nie spieszą
spokojni
ponieważ niczego nie wykończyli
nawet gdyby się paliło
nie zrywają się na równe nogi
nie połykają tak jak my przerażonego sensu
nie udają ani lepszych ani gorszych
nie wydajemy o nich tysiąca sądów…
Jan Twardowski O stale obecnych

Zbigniew Herbert, ksiądz Jan Twardowski, Tadeusz Śliwiak, to tylko niektóre nazwiska poetów, których wiersze zaprezentowane zostały podczas Zaduszek Poetyckich w Gminnym Centrum Kultury 8 listopada. Oprócz poezji posłuchać można było piosenek z repertuaru Seweryna Krajewskiego (do słów Agnieszki Osieckiej).

Czytaj dalej

TRZECIE URODZINY GMINNEGO CENTRUM KULTURY

2013_urodziny3Przygotowania do kolejnych, trzecich „urodzin” Gminnego Centrum Kultury w Grucie rozpoczęły się już w… lipcu. Wtedy to pracownicy placówki zaczęli kompletować materiały do mającej powstać kroniki. Było to żmudne i stresujące zadania, dokumentacja (szczególnie z pierwszego roku działania GCK) była niekompletna, brakowało zarówno tekstów redaktorskich jak i zdjęć. Pracownicy (i Paweł Tomaszewski, informatyk z naszego urzędu) stawali wprost na głowie, aby skompletować materiały źródłowe. I udało się! W trzecią rocznicę powołania Gminnego Centrum Kultury wszyscy, którzy przyszli fetować urodziny, mogli obejrzeć kronikę. Zawiera ona prawie 150 zdjęć i wiele zdań dokumentujących wydarzenia kulturalne i nie tylko.

Czytaj dalej