logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

Tak jak śnieg

Dorota Berent i jej zespół Doris Band właśnie zamieścili na youtube pastorałkę Tak jak śnieg (cover: K. Badach, K. Stankiewicz, M. Szcześniak). Wszystko zrobione jest profesjonalnie, aż miło posłuchać i popatrzeć.
– W ubiegłym roku nagraliśmy płytę z pastorałkami i kolędami, która nadal daje nam sporo satysfakcji – mówi Dorota. – Jednak w tym roku poczuliśmy potrzebę zrobienia czegoś nowego muzycznie na święta Bożego Narodzenia. Po odpowiednich przygotowaniach weszliśmy do studia i nagraliśmy Tak jak śnieg. Oczywiście, teledysk wymagał wielokrotnych spotkań nie tylko w studiu, ale także w plenerze, to cała historia… Do nagrania zaangażowani zostali nasi bliscy, czyli… spotkaliśmy się tak, jak to się dzieje w święta. Mamy nadzieję, że nasza praca, nasze śpiewanie będzie pięknym prezentem nie tylko dla naszych przyjaciół, ale także dla mieszkańców gminy Gruta i wielu innych osób…
.

Piosenkę wykonują: Dorota Berent, Patrycja Urbaniak i Karol Aleksandrowicz.
Nagrania w UnisonoStudio dokonał Łukasz Dryl.
Video PyszuchProductions – Michał Pyszora

RAS

Tajemnicza sztuka irys folding

2016 irysWyjątkowo ciekawe zajęcia plastyczne 17 i 19 października zaplanowała dzieciom dyrektor GCK. Już na ich początku wypowiedziane przez Hannę Szumotalską tajemnicze słowa irys folding zrobiły na dzieciach spore wrażenie, niektóre aż otworzyły buzie. I trudno się dziwić, skoro dotychczas nie słyszały o takiej metodzie plastycznej, niczego takiego nie wykonywały. Ale pani instruktor szybko im wyjaśniła, co kryje się za obcym terminem.
– Iris folding to nic innego, jak sztuka wykonywania wzorów z kolorowych, nachodzących na siebie pasków papieru w taki sposób, aby środek wzoru tworzył irys - kształt przypominający przysłony w aparatach fotograficznych – usłyszały dzieci. – Ten rodzaj plastycznej, pobudzającej wyobraźnię i uczącej manualnej sprawności edukacji, wywodzi się z Holandii. Technika ta na początku wydaje się trudna, ale w rzeczywistości jest prosta w wykonaniu, a efekty, jakie można dzięki niej osiągnąć są naprawdę duże.
W poniedziałek i środę grupka małych plastyków zajęła się wyklejaniem misia. Po otrzymaniu szablonu dzieci na poszczególne, ponumerowane fragmenty, naklejały barwne, wcześniej przygotowane papierowe paseczki.
Metoda irys folding tak bardzo zainteresowała dziewczynki i chłopców, że pani dyrektor postanowiła w przyszłym tygodniu kontynuować ten rodzaj zajęć.

(r)

Rysunki i kulki

2016 zajeci kulkiKolejne dni zajęć plastycznych dla dzieci upłynęły na rysowaniu i wyklejaniu obrazków kulkami z krepy. Dzieci mogły malować dowolny temat, od nadmorskich pejzaży po ludzkie twarze, ulubione maskotki i postacie bohaterów animowanych filmów, a następnie przyozdobić je właśnie kolorowymi kuleczkami. Należy pochwalić dziewczynki i chłopców za zdolności, wyobraźnię i naprawdę ładne prace.
Zajęcia, które odbywają się w poniedziałki w godz. 15.30-16.40 i w środy w godz. 16.50-17.50 niewątpliwie rozwijają dziecięce talenty. Prowadząca „lekcje” dyrektor Hanna Szumotalska niejednokrotnie z podziwem spogląda na powstające obrazki. Cieszy ją, że mali artyści z ochotą przychodzą do Gminnego Centrum Kultury.
Kolejny raz przypominamy, że edukacja plastyczna GCK skierowana jest do dzieci w wieku od 4 do 10 lat. Chętni mogą zapisać się na zajęcia dzwoniąc do dyrektor pod numer 530443373 lub kontaktować się bezpośrednio w Gminnym Centrum Kultury.

(r)

Gitarzyści uderzyli w struny

2016 gitarzysci2Aż jedenaścioro gitarzystów rozpoczęło kolejny rok muzycznej edukacji w Gminnym Centrum Kultury. To więcej niż w poprzednim okresie. Grupa jest zróżnicowana wiekowo, co oczywiście nie przeszkadza ani instruktorowi Łukaszowi Kowalskiemu, ani chcącym się uczyć. W Gitarowym Kółku są tacy, którzy ćwiczą już od dwóch lat, ale też pojawili się nowi.
6 października w sali GCK instruktor poinformował uczniów o tym, co ich czeka w najbliższych tygodniach i miesiącach. Spotkanie rozpoczęło się oczywiście od ogólnego, wzajemnego poznania się. Wiadomo, że dla nowych adeptów gry gitarowej pierwsza lekcja była nieco stresująca, bo oto pierwszy raz w życiu usiedli vis-à- vis prawdziwego gitarzysty.

2016 gitarzysci2bGwoli ścisłości kilka słów o Łukaszu Kowalskim: jest gitarzystą, wokalistą i autorem muzyki. W swoim dorobku artystycznym ma liczne występy oraz wyróżnienia muzyczne. Najważniejsze z nich to: zwycięskie I Eliminacje Woodstock w warszawskiej Stodole oraz występ na dużej scenie Przystanku Woodstock `2009, nagroda Grand Prix Festiwalu Zderzak `2009, wyróżnienie dla najlepszego gitarzysty podczas XI iławskiej Fama Rock Festival oraz wyróżnienie dla gitarzysty na festiwalu GAPA 2011. Jako gitarzysta występuje w zespołach Infernalia, HEX, Mithril i Popovacula. Współpracował z czołowymi polskimi producentami muzycznymi, a także zrealizował dwa profesjonalne teledyski.
Gitarzyści ćwiczą w GCK raz w tygodniu.
Kontynuującym muzyczną edukację i początkującym życzymy jak największych postępów.

RAS

Kwiatki z dyrektor

2016 zajecia plastyczne6Od 5 września w Gminnym Centrum Kultury trwają cykliczne Zajęcia Plastyczne dla dzieci w wieku 4-10 lat. Prowadzi je Emilia Józefowicz, fachowiec w tej dziedzinie. Ale… plastycznymi lekcjami zajmuje się też dyrektor Hanna Szumotalska, która na ostatnich spotkaniach uczyła dzieci wykonywania i malowania oryginalnych kwiatków. 
Przypominamy, że drzwi w GCK są cały czas otwarte dla dzieci chcących poznawać tajniki plastyki. Zajęcia odbywają się w poniedziałki w godz. 15.30-16.40 i w środy w godz. 16.50-17.50. W razie potrzeby należy się kontaktować z dyrektor GCK, tel. 530443373. Zapraszamy.

(r)

Odeszło lato, panie wracają

2016 zajecia plastyczne5Warsztaty dla dorosłych za kilka dni w Gminnym Centrum Kultury w Grucie

22 czerwca br. odbyło się ostatnie – przed letnią przerwą – spotkanie zdolnych plastycznie pań z naszej gminy.
Utalentowane kobiety żegnając się, na kolejne Warsztaty umówiły się w październiku.
I tak oto już za kilka dni – 12 października o godz. 18. wrócą do GCK, by ponownie dać upust swojej artystycznej wyobraźni i manualnym predyspozycjom.
Informując o najbliższym spotkaniu zachęcamy do udziału w Warsztatach panie w różnym wieku, które lubią efektywnie, ciekawie i twórczo pracować. Które chcą się czegoś nauczyć, a także podzielić się swoimi pomysłami i umiejętnościami z innymi.

(tng)

Piękne piosenki w Dniu Seniora

2016 dzien senioraW sobotę 1 października 2016 roku w Gminnym Centrum Kultury obchodzony był przypadający tego dania Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, święto ustanowione 14 grudnia 1990 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
– Seniorzy mają jeszcze inne swoje daty, na przykład 20 listopada przypada ich ogólnopolski dzień – po powitaniu gości mówiła dyrektor Hanna Szumotalska. – Wszystkie jednak daty mają jeden wspólny cel – kształtować społeczne postrzeganie osób starszych oraz podejmować wszelkie działania mające na celu zapewnienie im godnego życia. Obchody zwiastują też nieuchronną rewolucję demograficzną, w ciągu najbliższych lat przybywać będzie starszych osób. Będą one pełnić nie tylko coraz większą rolę wychowawczą, ale też muszą liczyć się z późniejszym przejściem na emeryturę (…). – Dziękuję, że tak licznie odpowiedzieliście państwo na zaproszenie.

Czytaj więcej, Fotoreportaż

Plastycznie i artystycznie

2016 zajecia plastyczne4W ostatnim tygodniu (26 i 28 września) dzieci przychodzące na zajęcia plastyczne go Gminnego Centrum Kultury uczyły się tworzyć portrety.
– Najpierw  na kartce formatu A3 rysowały ołówkiem i kredkami kształt głowy i ramion – powiedziała Emilia Józefowicz, prowadząca zajęcia. – Następnie wycinały stworzony przez siebie portret, przyklejały do niego sznurki, wełnę, które to „ozdoby” spełniały rolę włosów. Gotowe portrety zabrały ze sobą do domu, aby pochwalić się nimi przed rodzicami.

(em)

Wiktor Kulerski – ocalić od zapomnienia

2016 ocalic od zapomienia18 września 2015 r. w grudziądzkim ratuszu, w 150. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci, odbyła się konferencja naukowa „Wiktor Kulerski – ocalić od zapomnienia”. Pokłosiem wspomnień o założycielu i wydawcy Gazety Grudziądzkiej jest książka o takim samym tytule, która ukazała się w połowie września 2016 roku. Wydawcą jest Biblioteka Miejska w Grudziądzu im. W Kulerskiego. Słowo wstępne napisał Wiktor Kulerski (junior).
Publikację otwierają słowa Piotra Całbeckiego, marszałka województwa kujawsko- pomorskiego. W publikacji zamieszczone zostały materiały pokonferencyjne profesora Szczepana Wierzchosławskiego z UMK w Toruniu, dra Janusza Dargacza z Muzeum Historycznego w Gdańsku, dra Tomasza Krzemińskiego z Instytutu Historii PAN O/Toruń i dr hab. Teresy Astramowicz-Leyk z UWM w Olsztynie (Instytut Nauk Politycznych).
W publikacji jest akcent grucki. Wydawca na obwolucie książki zamieścił wiersz Dom Kulerskiego, którego autorem jest Stanisław Raginiak, poeta, pracownik Gminnego Centrum Kultury w Grucie. Książkę nabyć można w Informacji Turystycznej w Rynku Głównym w Grudziądzu.
Przypomnijmy, że Wiktor Kulerski, polski działacz społeczno-polityczny, dziennikarz i wydawca, senator II i III kadencji, urodził się 20 marca 1865 w Grucie (zmarł 18 września 1935 w Owczarkach, pochowany został w Grudziądzu).

(r)

Zajęcia plastyczne – coraz więcej chętnych

2016 zajecia plastyczne3W każdy poniedziałek (godz. 15.30-16.30) i każdą środę (godz. 16.40-17.40) w Gminnym Centrum Kultury w Grucie odbywają się zajęcia plastyczne dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat. Ich edukacją zajmuje się instruktorka Emilia Józefowicz.
Wakacje to już historia, ale przypomnijmy, że w czasie ich trwania instruktorki GCK prowadziły zajęcia w świetlicach wiejskich. Tam dostrzegały utalentowane dzieci i namawiały je do kontynuowania plastycznej edukacji już w świetlicy GCK. I tak się po części stało, bo – jak mówi E. Józefowicz – w Centrum są nowi „malarze”.
Oczywiście drzwi na zajęcia są nadal otwarte, jeśli ktoś chce poszerzać swój plastyczny świat, uczyć się rysowania i malowania (także wycinania i sklejania) – zapraszamy.
Na poniedziałkowych zajęciach 19 września mali twórcy wspólnie z panią Emilią stworzyli (tak je nazwali) drzewko piórzaste. Do naturalnej gałązki przyczepili piórka, które wcześniej wycięto z kolorowych kartek. Dzieci bardzo zaintrygowało wykonywanie przestrzennej, dużej pracy. – Robiliśmy coś zupełnie innego niż dotychczas – zauważyła jedna z dziewczynek.

(r)

ZAJĘCIA PLASTYCZNE – START

2016 zajecia plastyczne2W poniedziałek 5 września w Gminnym Centrum Kultury rozpoczęły się cykliczne Zajęcia Plastyczne dla dzieci w wieku 4-10 lat. Prowadzi je Emilia Józefowicz, fachowiec w tej dziedzinie.
Na pierwszym spotkaniu powitaliśmy dzieci z Mełna ZZD, Słupa i Boguszewa.
Instruktorka zapoznała małych plastyków z regulaminem, przedstawiła również plan zajęć na najbliższe tygodnie, a potem dzieci ochoczo zabrały się za rysowanie i malowanie.
Przypominamy, że nadal czekamy na przyszłych artystów.
Zajęcia odbywają się w poniedziałki w godz. 15.30-16.40 i w środy w godz. 16.50- 17.50
Zachęcamy wszystkich, którzy chcą rozwijać swój talent.
W razie potrzeby należy się kontaktować z dyrektor GCK, tel. 530443373.

(r)

4 WRZEŚNIA 2016 R. – EPIZOD WOJENNY W ANNOWIE

2016 bitwa artykulKolejna inscenizacja wojennego epizodu w Annowie w tym roku związana była z żołnierzami wyklętymi, zwanymi też niezłomnymi. Byli nimi oficerowie, podoficerowie i szeregowcy powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Wspólnie z ruchem partyzanckim stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Przez kilka lat toczyli walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i Polski.
Przypomnijmy, że już w roku 1943 w związku z niemieckimi klęskami na wschodnim froncie dowództwo Armii Krajowej rozpoczęło tworzenie struktur na wypadek okupacji przez ZSRR. Na zajętych przez Armię Czerwoną terenach Polski ustanawiane były radzieckie komendantury wojskowe, a obowiązujące radzieckie prawo wojskowe umożliwiało działalność i terror NKWD oraz polskich służb bezpieczeństwa.

Czytaj więcej, Fotoreportaż

Gdziekolwiek jesteś. Kiedykolwiek chcesz. Kultura jest z Tobą.

2016 kultura na widokuTo już trzecia edycja! 
2 września 2016 roku po raz kolejny oddamy w Wasze ręce Kulturę Na Widoku.
Jako Fundacja prowadząca działania edukacyjne w zakresie legalnych źródeł kultury, często słyszymy: „Oglądałbym filmy z legalnych źródeł, gdyby były dostępne i gdybym wiedział, gdzie ich szukać." Ale ten argument stracił już na aktualności, bo od trzech lat Kultura jest Na Widoku. A w tym roku dodatkowo oferuje jeszcze więcej utworów i lokalizacji, z których można je pobrać i z nich korzystać - gdziekolwiek, kiedykolwiek. 

CO OZNACZA KULTURA NA WIDOKU?

  • multimedialny projekt Fundacji Legalna Kultura. Skierowany jest do wszystkich, dla których kultura jest ważna, i do tych, którzy dopiero będą ją odkrywać
  • portal, który daje możliwość pobierania na smartfony i inne urządzenia mobilne utworów z różnych dziedzin sztuki i rozrywki
  • zasoby z legalnych źródeł – łącznie ponad 1100 treści multimedialnych (muzyka, filmy, książki, gry, wirtualne spacery po muzeach świata), po które możesz sięgnąć w każdej chwili - w parku na ławce, w domowym fotelu, w kawiarni, samochodzie, na plaży,
  • a także instalacje – uliczne wirtualne biblioteki ustawione w centralnych punktach miast oraz w miejscach wydarzeń kulturalnych. 

W tym roku pojawią się także citylighty na przystankach komunikacji miejskiej. Do dyspozycji użytkowników będą tysiące plakatów w szkołach, bibliotekach i urzędach w niewielkich miejscowościach na terenie całej Polski, które często mają ograniczony dostęp do kultury. Z instalacji, citylightów, plakatów i strony internetowej można pobrać ponad 1100 utworów - filmów, utworów muzycznych, książek i gier z legalnych źródeł. W tym roku nowością są wirtualne spacery po muzeach świata. Projekt wpisuje się również w promocję czytelnictwa, podkreślając wagę literatury w naszym życiu kulturalnym.
Sercem projektu jest strona internetowa.

Niezależnie od preferencji i miejsca zamieszkania – ponad wszelkimi barierami – miliony odbiorców mogą korzystać z bogatej oferty kulturalnej, ponieważ wszystkie utwory są dostępne również na www.kulturanawidoku.pl
ZAPRASZAMY MIESZKAŃCÓW GMINY GRUTA DO KORZYSTANIA Z KULTURY NA WIDOKU.

DOŻYNKI GMINNE W GRUCIE – 21 sierpnia 2016

2016 dozynkiUroczysty dzień rozpoczął się mszą dziękczynną w kościele w Grucie.
– Jesteśmy w świątyni na mszy świętej, aby podziękować Panu Bogu za tegoroczne zbiory. Modląc się, chylimy czoła przed rolnikami i ich ciężką pracą. Pamiętajmy też o naszych władzach samorządowych, z wójt na czele, aby sprawiedliwie dzieliła tegoroczny bochen – powiedział między innymi na początku ksiądz kanonik Henryk Szczodrowski, celebrujący mszę wspólnie z proboszczem z Okonina Markiem Wysieckim. Chwilę później nastąpiło poświęcenie tegorocznych owoców pracy gospodarzy z gminy Gruta, a także wieńców dożynkowych.
Po zakończonym nabożeństwie orszak dożynkowy przemaszerował przez Grutę i około godziny 15. dotarł na plac koło Urzędu Gminy. Orszakowi przewodziła orkiestra dęta z Zapcenia, która grała motywy religijne już podczas mszy świętej.
Na placu na Halinę Kowalkowską, wójt gminy Gruta i towarzyszące jej osoby czekali starostowie tegorocznego święta plonów Anna Kordalska z Nicwałdu i Marcin Florek z Orla. Gdy zespół wokalny Złoty Wiek śpiewał Plon, niesiemy plon, para przekazała bochen wójt, która odbierając go i dziękując za niego, obiecała dzielić go sprawiedliwie między mieszkańców naszej gminy.
Po chwili prowadząca samorząd powitała zaproszonych gości i licznie zebranych mieszkańców naszej gminy.

Czytaj więcej, Fotoreportaż

Wakacyjne atrakcje

2016 wakacje 06Mimo niepogody kilkoro dzieci przychodzi do Gminnego Centrum Kultury, aby ciekawie spędzić czas. W kolejnym dniu zajęć zajmowały się głównie malowaniem, ale dość nietypowym. Instruktorka Emilia uczyła je techniki pływającej kredy. Polegało to na delikatnym zeskrobaniu suchych pasteli do wody, następnie na pływający pyłek kładzione były kartki i tak powstawały dość oryginalne prace. Kolejna rzecz, która bardzo zafrapowała dziewczynki i chłopców to rysowanie portretów. Maluchy miały też czas na realizowanie swoich pomysłów rysunkowych. Były także papierowe układanki kolorowych papierów na większym arkuszu, powstały w ten sposób bardzo ciekawe mozaiki.
Oprócz zajęć plastycznych uczestnicy Wakacyjnych Zajęć bawili się w najróżniejsze gry. Niestety brzydka pogoda nie pozwala na korzystanie z ogrodu, na huśtanie się i grę w piłkę.

(r) 

Fotoreportaż

Nowa książka Raginiaka

2016 nowa ksiazka raginiaka

Dom za rzeką, taki tytuł ma najnowsza powieść Stanisława Raginiaka, pracownika Gminnego Centrum Kultury w Grucie.
W sobotę 13 sierpnia w Łukcie, rodzinnej wsi autora, odbyła się promocja.
O książce mówił profesor literatury Zbigniew Chojnowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Fragment powieści czytał Paweł Sztompke, redaktor Polskiego Radia programu pierwszego.
Wśród gości był między innymi Krzysztof Ficek, który przekazał Raginiakowi najlepsze życzenia z okazji opublikowania książki, przeczytał także i wręczył List Gratulacyjny od Pani Haliny Kowalkowskiej, wójt gminy Gruta.
Z kolei Robert Malinowski, wójt gminy Łukta, zabierając głos podkreślił związki autora z ziemią mazurską, przekazał również pozdrowienia dla wójt gminy Gruta oraz jej mieszkańców.
Zainteresowanych informujemy, że podczas niedzielnych gminnych dożynek w Grucie (21 sierpnia), będzie można kupić Dom za rzeką. Powieść zawiera w sobie wartości uniwersalne związane z wiejskim życiem, a także szeroko mówi o losie człowieka przez lata oderwanego od wiejskich korzeni i jego powrocie po latach do miejsca narodzenia.

(r) 

Farby, kreda, piłka i skakanie

2016 wakacje 05Drugi dzień Wakacyjnych Zajęć w Gminnym Centrum Kultury, był pełen wrażeń dla uczestników. Zaczęło się od malowania, później dzieci bawiły się w piłkę w sali, a gdy już aura pozwoliła, wyszły na plac i na betonowej kostce malowały tęczę (niestety w rzeczywistości jej nie było), dinozaury i wielkie drzewo. Podczas zajęć każdego dnia przewidziana jest przerwa na posiłek. Po konsumpcji dziewczynki i chłopcy znowu wracają do zabawy i malowania.
Drugi dzień zajęć w GCK sprawił, że dzieci już bardziej zintegrowane (zasługa instruktorki Emilii Józefowicz), śmielej zabierały się do proponowanych im zadań. I naturalnie więcej się uśmiechały, bo wczoraj, w pierwszym dniu, niektórzy tak tęsknili za mamą, że z trudem powstrzymywały łezki. 

(r) 

Fotoreportaż

Złoty Wiek… ćwiczy

2016 zloty wiek probaPo kilkutygodniowej letniej przerwie zespół wokalny Złoty Wiek spotkał się na próbie w Gminnym Centrum Kultury, za kilka dni (21 bm.) zaśpiewa na Dożynkach Gminnych w Grucie.
Panie i Panowie zaprezentują w niedzielę pięć piosenek, pierwszą – w momencie, gdy na placu pojawi się orszak dożynkowy – będzie oczywiście Plon, niesiemy plon.
Później, podczas krojenia i częstowania nim gości, nasi śpiewacy wykonają: Hej, ode wsi do miasta, Furman, Cyt, Cyt i Od Siewierza. Zakończą występ wiązanką piosenek ludowych.
Czwartkowe spotkanie zespołu zainaugurowało próby Złotego Wieku. Barbara Małgorzewicz, prowadząca grupę śpiewaczą, kolejny raz zwraca się do seniorów młodszych i starszych, którzy chcieliby śpiewać, aby przyszli do GCK w piątek (tego dnia obywają się próby w godz. od 10 do 12). achęcamy wszystkich, którzy lubią śpiewać. Naprawdę warto spróbować swoich wokalnych sił i ciekawie spędzić czas.

(r) 

Wakacyjne Zajęcia

2016 wakacje 04 01Wiktorowo i Pokrzywno to ostatnie dwie miejscowości, do których w dniach 8-12 sierpnia wyjeżdżały instruktorki Gminnego Centrum Kultury w Grucie, by spotkać się z dziećmi i prowadzić z nimi zajęcia. W pierwszej wsi odbywały się one w godzinach dopołudniowych, w drugiej natomiast od godz. 12.30 do 15.30. Ostatni tydzień (16-19 sierpnia) to spotkania w GCK z dziećmi z Gruty (oczywiście zapraszamy także te, które może akurat przebywają w tej miejscowości i nie wiedzą, co zrobić z wakacyjnym czasem).
Zarówno w Wiktorowie jak i Pokrzywnie zajęcia cieszyły się sporym zainteresowaniem. Sołtysi Jadwiga Sykut i Łukasz Zielecki zadbali o to, aby uczestnicy wakacyjnych spotkań czuli się jak najlepiej w świetlicach.
Emilia Józefowicz i Czesława Badalewska proponowały dzieciom całą gamę zajęć plastycznych oraz gier i zabaw na dworze. Tradycyjnie największym zainteresowaniem dziewczynek i chłopców cieszyło się rysowanie, malowanie, wycinanie i wyklejanie najróżniejszych plastycznych form. Były też zgadywanki, konkursy sprawnościowe i najróżniejsze sportowe rywalizacje.
Sołtys Jadwiga Sykut w szczególny sposób podziękowała paniom Emilii i Czesławie (także pani dyrektor Hannie Szumotalskiej), za to, że dzieci z jej wsi mogły przez kilka dni w ciekawy i atrakcyjny sposób spędzić czas w świetlicy.

***

2016 wakacje 04 02We wtorek 16 sierpnia, pierwszego dnia zajęć w GCK, kilkoro maluchów powitała dyrektor H. Szumotalska. Dzieci od razu z ochotą zabrały się za malowanie i wycinanie (a Jakub Wantoch-Rekowski od razu zasiadł przed komputerem, by zająć się grami Slithero i Adam i Ewa). I chociaż pierwsze chwile wśród nowych koleżanek i kolegów zawsze są dla wszystkich trochę deprymujące, to przyznać trzeba, iż dzieci szybko nawiązały kontakt między sobą. Mało tego, zapewniły też organizatorów Zajęć Wakacyjnych, że skoro tu jest tak fajnie, to jutro przyprowadzą ze sobą inne dzieci.

Fotoreportaż

Żegnając Słup i Orle

2016 wakacje 03Kolejny tydzień Wakacyjnych Zajęć w świetlicach dobiega końca. Instruktorki Emilia Józefowicz i Czesława Badalewska w piątek 5 sierpnia żegnały się z dziećmi w Słupie i Orlu. Od poniedziałku 8 sierpnia na mapie wakacyjnych spotkań – Wiktorowo (w godz. 9-12) i Pokrzywno (12.30-15.30).
Zdaniem instruktorek dzieci z radością uczestniczą w zajęciach, tym bardziej, że aura w tym roku niezbyt jest dla nich łaskawa. Dzięki wspólnemu przedsięwzięciu dyrektor Gminnego Centrum Kultury Hanny Szumotalskiej i sołtysów, dzieci mają alternatywę i mogą dać upust swoim plastyczno-zabawowym pomysłom.
A sugestii i nauki ze strony instruktorek jest cała gama, oczywiście z rozgraniczeniem wiekowym, najmłodsi otrzymują do wykonania łatwiejsze zadania, a starsi trudniejsze. Najwięcej czasu uczestnicy poświęcają plastyce, bo absolutna większość z nich bardzo lubi rysować, malować, wycinać i kleić.
Zajęcia to również czas na wspólną zabawę, przede wszystkim na dworze, gdy pozwala pogoda…
Na zdjęciu dzieci ze Słupa i Orla.

Fotoreportaż

Trwają zajęcia wakacyjne

2016 wakacje 02Od 4 lipca trwają zajęcia wakacyjne w świetlicach i bibliotekach wiejskich. Ich organizatorem są Gminne Centrum Kultury i sołtysi. Niedługo minie pierwszy miesiąc, jak instruktorki Emilia Józefowicz i Czesława Badalewska spotykają się z dziećmi. Dotychczas zajęcia odbyły się w: Boguszewie, Okoninie, Kitnowie, Gołębiewku, Plemiętach i Mełnie Cukrowni. Jeśli chodzi o frekwencję to waha się ona od kilku do kilkunastu dzieci (najwięcej było dotąd w Gołębiewku i Plemiętach). Przypominamy, że harmonogram Zajęć Wakacyjnych zamieszczony jest na stronie internetowej GCK Gruta. Czas dzieciom upływa przede wszystkim na zajęciach plastycznych, na których E. Józefowicz (fachowiec w tej dziedzinie) nie tylko pracuje z podopiecznymi nad rysunkami i obrazkami, ale także poszerza ich wiedzę na temat farb, kolorystyki czy możliwości wykorzystania tuszu – lawowanie. Spotkania dzieci to również najróżniejsze gry i zabawy na dworze. W każdej miejscowości „lekcje” zaczynają się od zapoznania uczestników z regulaminem, aby każdy znał swoje prawa i obowiązki. Jest też przerwa na słodki poczęstunek. W tym tygodniu panie Emilia i Czesław prowadzą zajęcie w Nicwałdzie i Salnie (tu zapraszamy dzieci także z Dąbrówki królewskiej).

Czytaj więcej, Fotoreportaż