logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

Złoty Wiek w Golubiu Dobrzyniu

2015 zloty wiek golub1

Zaśpiewane dwie piosenki Cyt, cyt i Czerwonych korali sznur przyniosły w Golubiu- Dobrzyniu nie tylko splendor zespołowi wokalnemu Złoty Wiek, ale także piękną statuetkę i oryginalny dyplom. Świetnie zorganizowany 29 sierpnia Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów w Domu Kultury był sporym przeżyciem dla śpiewaków z Gminnego Centrum Kultury w Grucie. Panie i panowie wrócili bardzo zadowoleni. Przypomnijmy, że Złoty Wiek wystąpił na dożynkach gminnych w Grucie i zebrał gromkie brawa, na które w pełni sobie zasłużył.

2015 zloty wiek golub2

(r)

Zapraszamy na spotkania z historią naszej ziemi

2015 dziedzictwoPod hasłem Europejskie Dni Dziedzictwa 2015, we wrześniu w województwie kujawsko-pomorskim odbywa się szereg imprez kulturalnych związanych z ważnymi historycznie miejscami i zabytkami w poszczególnych gminach. Również w naszej małej ojczyźnie odbędą się takie spotkania organizowane przez Gminne Centrum Kultury w Grucie. I tak 12 bm. o godz. 10. zapraszamy do GCK na lekcję historii o kościele w Grucie, natomiast tydzień później (19 września, również o godz. 10. w GCK) poznamy szerzej losy pałacu w Mełnie (na to spotkanie organizatorzy zapraszają przede wszystkim rodziny).

Dyrektor GCK
Hanna Szumotalska

Ukłon w stronę kolejnego klasyka

2015 narodowe czytanie2To już 4. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie zainicjowanej przez Prezydenta RP. W tym roku czytaliśmy fragmenty powieści Lalka Bolesława Prusa.
W Gminnym Centrum Kultury w Grucie lektorami byli: Anna Fabrykiewicz, Hanna Szumotalska, Krzysztof Ficek i uczennice Zespołu Szkół (na zdjęciu od lewej) – Angelika Supińska i Julia Nowaczek z kl. III b, Marcelina Witos i Beata Szkoła z kl. II b.
Na początku spotkania dyrektor H. Szumotalska powitała gości i czytających, później polonista Krzysztof Ficek fragmentarycznie powiedział o powieści.
Niewątpliwie była to ciekawa lekcja o polskiej literaturze.

Tekst: (r)

Fotoreportaż

Kujawsko-Pomorskie Dni Dziedzictwa Europejskiego

2015 dziedzictwoUkazał się Informator Dziedzictwo utracone, wydany przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Publikację otwierają jakże ważne słowa Piotra Całbeckiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego: Tak wiele zniknęło już z polskich ziem, tych dawnych i obecnych, z naszego regionu, tak wiele dziedzictwa zarówno materialnego jak i niematerialnego już utraciliśmy – przez zawieruchy wojenne, wojenne pożogi, wrogie ustroje i społeczną nietolerancję. (…) Świadomość tego, co już utraciliśmy powinna stać się dla nas motorem, by robić więcej, póki mamy jeszcze czas. Świadomość tego, co już utraciliśmy jest dla nas motorem, by chronić to, co wciąż trwa obok nas, jednak róbmy jeszcze więcej, póki mamy czas.
W Informatorze można przeczytać o najróżniejszych przedsięwzięciach kulturalnych w naszym regionie we wrześniu. Z przyjemnością zawiadamiamy, że wśród wielu propozycji zamieszczonych w publikacji są też te, które odbędą się w naszej gminie. Wydawca obszernie wspomina o „wojennym” wydarzeniu w Annowie (6 września br.) oraz imprezie plenerowej nad jeziorem w Grucie (19.09.), którą rozpoczną Zawody Wędkarskie o Puchar Wójta, będzie też wykład o Pokoju Mełneńskim. Redakcja informuje także o dwóch prezentacjach (12 i 19 września) przygotowanych przez Gminne Centrum Kultury, a związanych z zabytkami w gminie – kościele w Grucie i pałacu w Mełnie ZZD.
Dzięki Informatorowi o historii naszej ziemi i organizowanych we wrześniu imprezach poinformowani zostali mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego.

Tekst: (r)

Zajęcia wakacyjne – podsumowanie

2015 wakacje z gckOd 6 lipca do 21 sierpnia 2015 r. trwały zajęcia wakacyjne w świetlicach wiejskich. Organizatorem było Gminne Centrum Kultury w Grucie. Instruktorki Monika Chyła i Anna Faltynowska jako pierwsze odwiedziły wsie Boguszewo i Gołębiewko, w kolejnym tygodniu zajęcia odbywały się w Pokrzywnie i Plemiętach. Kolejne miejscowości to: Słup i Jasiewo (wspólnie), Orle, Kitnowo, Salno i Dąbrówka Królewska (razem), Annowo, Gruta, Nicwałd, Okonin, Mełno Cukrownia i Mełno ZZD (wspólnie) oraz Wiktorowo. (Dziś prezentujemy zdjęcia Moniki Chyła z dwóch ostatnich miejscowości.)
To już trzeci rok z kolei jak Hanna Szumotalska, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, zadbała o to, by dzieci w naszej gminie ciekawie i pożytecznie spędziły wakacyjny czas. Przyznać trzeba, że spotkania w świetlicach cieszyły się sporym zainteresowaniem, średni w jednym brało udział 15. dzieci. Dyrektor tak zaplanowała spotkania, że do południa instruktorki były w jednej miejscowości, a później (w godz. 12.30 do 15.30) w innej.
Fakty wskazują, że największym zainteresowaniem wśród uczestników spotkań cieszyły się zajęcia plastyczne. Wniosek: dzieci lubią rysować, malować i wyklejać najróżniejsze cudeńka. Zdaniem instruktorek i dyrektor podczas zajęć odkrytych zostało kilka talentów zarówno malarsko-rysunkowych jak i – najogólniej ujmując – manualnych. Spotkania w świetlicach to również szereg propozycji zabawowo-ruchowych, czyli najróżniejsze ćwiczenia na dworze.
W piątki, gdy kończył się tydzień zajęć, dzieci odwiedzała dyrektor H. Szumotalska i w rozmowach z nimi pytała o wrażenia, wsłuchiwała się w ich uwagi i propozycje, aby w przyszłym roku ten rodzaj wakacyjnych zajęć był jeszcze bardziej atrakcyjny.
O tym, że zajęcia wakacyjne są potrzebne niech świadczą wielokrotnie usłyszane opinie od uczestników i rodziców. Pierwsi mieli frajdę, że przez tydzień mogli realizować choćby swoje zainteresowania plastyczne, a drudzy – oddając pociechy pod opiekę instruktorek – poświecić więcej czasu swoim sprawom. 

Tekst: ars

Fotoreportaż

Złoty Wiek na Kaszubach

2015 zloty wiek wycieczkaHanna Szumotalska, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, 11 sierpnia zorganizowała wyjazd zespołowi wokalnemu ZŁOTY WIEK na Kaszuby, a konkretnie do Centrum Edukacji i Promocji Regionu Szymbark.
Dzięki przewodnikowi zwiedziliśmy Odwrócony Dom cieszący się niesłabnącą popularnością, zobaczyliśmy najdłuższą deskę świata – 46,53 m. wpisaną do Księgi Rekordów Guinnessa w 2012 r, a także Dom Sybiraka spod Irkucka, bunkier i Pomnik Gryfa Pomorskiego, Chatę Kaszubską, Muzeum Ciesielnictwa, Dwór Salina oraz Domy – Harcerza, Trapera i Polski (z Adampola przywieziony z Turcji).
Dowiedzieliśmy się też, że na terenie Centrum znajduje się komfortowy hotel, a w nim największy na świecie fortepian.
W drodze powrotnej zwiedzaliśmy Wdzydze Kiszewskie, a w nich Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny, założony w 1906 r. Na 22 hektarach prezentowane jest zabytkowe budownictwo Kaszub i Kociewia.
W przerwach zwiedzania posilaliśmy się znakomitymi goframi. Mieliśmy wspaniałą pogodę i takie same humory. Dziękujemy organizatorowi i nieskromnie prosimy o więcej takich wyjazdów.
Dziękujemy za interesującą wycieczkę, którą traktujemy jako nagrodę za nasze śpiewanie nie tylko w Gminnym Centrum Kultury. Cieszymy się , że doceniony został nasz artystyczny wysiłek, który niewątpliwie przyczynia się do promowanie naszej małej ojczyzny – Gruty.

Tekst: Barbara Małgorzewicz

ZARZĄDZENIE NR 1/2015

Dyrektora Gminnego Centrum Kultury w Grucie
z dnia 29 maja 2015 r.
w sprawie: wyznaczenia dodatkowych dni wolnych od pracy w 2015 roku

czytaj więcej

DNI GMINY GRUTA

2015 dozynkiWeekend 22-23 sierpnia to Dni Gminy Gruta. W tym roku na dwudniowe święto złożyły się: w sobotę – rajd rowerowy, promocja książki Stanisława Raginiaka Tęcza nad Grutą i koncert On i Ona (najpiękniejsze piosenki XX wieku w wykonaniu Marka Ravskiego i Natalii Kovalenko, akompaniament Andrzej Płonczyński), niedziela natomiast to Dożynki Gminne, które rozpoczęły się mszą dziękczynną o godz. 14. celebrowaną przez księdza kanonika Henryka Szczodrowskiego i proboszcza Marka Bogackiego ze Słupa.
Z przyczyn oczywistych, ważności wydarzenia, naszą relację z Dni Gminy Gruta rozpoczynamy od dożynek, które – powiedzmy to od razu – w tym roku były wyjątkowo udane i to pod każdym względem, zacząwszy od wielu zacnych gości, którzy zjechali na naszą ziemię, po znakomitą zabawę trwającą do północy, zakończoną słowami wójt Haliny Kowalkowskiej, która podziękowała wszystkim obecnym na Święcie Plonów, przekazała też wyrazy wdzięczności pod adresem sponsorów.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Takie głosy to majątek…

2015 onaionNiemal do końca wypełniona została sala w Mełnie w sobotę 22 sierpnia. Magnesem dla mieszkańców gminy okazali się znakomici śpiewacy Natalia Kovalenko i Marek Ravski, a także historia polskiej pianistyki, akompaniator Andrzej Płonczyński.
Wieczór ON i ONA, czyli Najpiękniejsze piosenki XX wieku odbył się w ramach Dni Gminy Gruta. Szanownych gości i publiczność powitała wójt Halina Kowalkowska, podkreślając, iż wszyscy, którzy tu przybyli, z niecierpliwością czekają na muzyczne chwile.

czytaj więcej, Fotoreportaż

TĘCZA NAD GRUTĄ

2015 raginiak promocja„Jadąc do Gruty, niejednokrotnie myślę o tym, że być może nadejdzie dzień, w którym do ogrodu, gdzie kosiłem trawę, zaproszę tych mieszkańców gminy, którzy choćby uśmiechem wspierali mnie w pracy w pierwszych dniach i tygodniach. Którzy uświadamiali mi, że nie należy się bać nowego miejsca w życiu.
Mój p a ł a c rozrasta się każdego dnia.
Wszedłem do niego w dniu, gdy ktoś ważny dla tej ziemi spoczął na wieki obok murów kościoła w Grucie.
Opuszczę go, gdy na łuku tęczy, w oddali, za ogrodem, ujrzę ostatnie spojrzenie kobiety, która mnie nigdy nie zawiodła”.
To ostatnie zdania z najnowszej książki Stanisława Raginiaka.
I głównie dla ostatniego wersu niewiele mówił na spotkaniu o żonie Elżbiecie. Autor uznał bowiem, że w zdaniu kończącym książkę zawiera się wszystko, co zawdzięcza najbliższej osobie.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Zajęcia Wakacyjne w Nicwałdzie i Okoninie

Miniony tydzień (10-14 sierpnia) to dalszy ciąg Zajęć Wakacyjnych w świetlicach wiejskich trwających od 6 lipca 2015 r., organizowanych przez Gminne Centrum Kultury. W wyżej wymienionych dniach instruktorki wyjeżdżały do Nicwałdu i Okonina. Fakty wskazują na jedno, że największym zainteresowaniem wśród uczestników spotkań cieszyły się zajęcia plastyczne. Dzieci niewątpliwie lubią rysować, malować i wyklejać najróżniejsze cudeńka.
Dziś (poniedziałek 17 sierpnia) rozpoczął się ostatni tydzień zajęć, od godz. 9 do 12 instruktorki Monika Chyła i Anna Faltynowska zajmują się dziećmi w świetlicy w Mełnie Cukrowni, dokąd przybywają też chętni z Mełna ZZD, a w godz. 12.30-15.30 pracownice GCK udają się do Wiktorowa.
Wkrótce na stronie internetowej GCK dokonamy podsumowania zajęć, pokażemy przekrojowo fotoreportaż ze wszystkich świetlic, zaprezentujemy też niektóre prace.
Dziś kilka zdjęć z Nicwałdu i Okonina wykonanych przez M. Chyła.

(wil)

Fotoreportaż z Okonina:
Fotoreportaż z Nicwałdu:

Zajęcia wakacyjne na finiszu

2015 wakacje 08 okoninW przyszłym tygodniu (17-21 sierpnia) w świetlicy w Mełnie Cukrowni i Wiktorowie odbędą się już ostatnie zajęcia wakacyjne dla dzieci, zorganizowane w gminie przez Gminne Centrum Kultury. W pierwszym wypadku do świetlicy w Mełnie Cukrowni przybędą też dzieci z Mełna ZZD, tu instruktorki Monika Chyła i Anna Faltynowska poprowadzą zajęcia w godz. 9-12, a w Wiktorowie od godz. 12.30 do 15.30.
W przedostatni tydzień pracownice GCK zajmowały się dziećmi w Nicwałdzie i Okoninie (zamieszczamy jedno zdjęcie z tej wsi, na którym widać również radnego i sołtysa Piotra Szynkowskiego, który odwiedził dzieci).

czytaj więcej, Fotoreportaż

ZŁOTY WIEK już niesie plon

2015 chor dozynki proba1

Środa to dzień, w którym zespół wokalny Złoty Wiek ma próby w Gminnym Centrum Kultury. Przedostatnie spotkanie seniorów przed Dożynkami Gminnymi to przede wszystkim praca nad repertuarem związanym ze Świętem Plonów, a przede wszystkim nad pieśnią Plon, niesiemy plon.

Śpiewający oraz akordeonista Andrzej Derkowski w upalne przedpołudnie 12 sierpnia wielokrotnie ćwiczyli repertuar, aby w niedzielę 23. (dzień dożynek) jak najlepiej zaprezentować się publiczności.

ars

2015 chor dozynki proba2

Obrazy kobiety z Annowa

2015 malarka bozenaRedakcyjne spotkanie z malarką Bożeną Kruszyńską miało trochę zawiły początek. Najpierw o przyjeździe siostry malarki z Celestyną Cichocką rozmawiała Emilia Stachurska (siostra artystki, razem z Celestyną chodziły do szkoły), później był telefon pani Emilii do dyrektor Hanny Szumotalskiej, z prośbą, by coś napisać o pracach Bożeny, a na końcu… moje spotkanie z dawną mieszkanką Annowa. Notabene rodzice Bożeny to Irena i Stefan Lisowscy.
Bożena i Stefan Kruszyńscy mieszkają w Hildesheim (Niemcy). Ona, jak wspomniałem, jest z Annowa, on z Mełna Cukrowni. Spodobali się sobie już w wieku młodzieńczym. Oboje byli w Częstochowie i tam nastąpił początek znajomości, później przyjaźni przerodzonej w miłość. Zostali małżeństwem.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Odnawianie to też kultura

2015 plotPoprawa estetyki ogrodzenia okalającego Gminne Centrum Kultury to kolejna gospodarcza inicjatywa dyrektor Hanny Szumotalskiej. Po latach metalowy płot doczekał się renowacji. Sumiennie i starannie pracujący pan Rafał w promieniach sierpniowego słońca oczyścił ponad sześćset sztachet metalowych i kilkadziesiąt słupków. Obecnie rozpoczął prace malarskie. Za kilka dni odnowione ogrodzenie GCK w Grucie bez wątpienia upiększy posesję. 

(wil)

Trwają zajęcia w świetlicach

2015 wakacje 08 annowoW tym tygodniu (3-7 sierpnia) kontynuowane są zajęcia dla dzieci w świetlicach wiejskich, obecnie w Annowie (od godz. 9 do 12) i Gminnym Centrum Kultury (12.30- 15.30). Pogoda sprzyja, więc część czasu uczestnicy spędzają rysując, malując i wykonując najprzeróżniejsze rzeczy, na przykład wiatraczki. Później nastaje czas zabawy i zajęć sportowych na placu.
W czasie zajęć instruktorki Monika Chyła i Anna Faltynowska niejednokrotnie odkrywają talent plastyczny u dzieci. W tym tygodniu na zajęciach w GCK swoimi sporymi umiejętnościami plastycznymi zaimponowała im Marcelina Osmańska z Gruty, uczennica IV klasy.
– To mój pierwszy obrazek z wykorzystaniem sztalugi, by go namalować wykorzystałam odpowiednie farby – mówi Marcelina. – Przede wszystkim lubię malować zwierzęta, koty, psy i króliki. Jednak, jak widać na wykonanej pracy, nie uciekam od słońca, kwiatków, chmurek, motyli, pszczółek i biedronek.
Dziewczyna powiedziała nam, że zdolności raczej na pewno przejęła od mamy – Beaty, która ładnie rysuje, głównie postaci z bajek.
Gwoli ścisłości przypominamy, że od następnego tygodnia (10-14 sierpnia) instruktorki zawitają do Nicwałdu (w godz. 9-12) i Okonina (12.30-15.30).
Zapraszamy dzieci na zajęcia.

RAS

Wakacje '2015

Fotoreportaż z zajęć w Salnie (były dzieci również z Dąbrówki Królewskiej) i Kitnowie.
Foto: M.Ch. i RAS:

Wakacje '2015

Fotoreportaż z Orla:


Fotoreportaż ze Słupa i Jasiewa:

W Słupie plastycznie, zabawowo i plenerowo

2015 wakacje 04 slup– Wykonywaliśmy kwiatki i motylki, dużo malowaliśmy, nawet kamienie – opowiada o zajęciach w tej wsi Dominika Szymaniak, od września uczennica I kl. gimnazjum w Grucie. – Nie brakowało ruchu na świeżym powietrzu. W klasie były zabawy w sałatkę warzywną, i detektywa.
Z kolei Lenie Wantoch-Rekowskiej najbardziej przypadło do gustu malowanie jej twarzy przez instruktorkę Annę Faltynowską z GCK. Zresztą obie panie prowadzące zajęcia (drugą była Monika Chyła) chwalone były przez uczestników Zajęć wakacyjnych.
Tradycyjnie w każdy piątek dzieci i instruktorki odwiedza dyrektor GCK Hanna Szumotalska, która częstuje dzieci łakociami i zawsze pyta: – Podobają się wam takie spotkania? – Jest fajnie! – odpowiadają chóralnie dzieci.
Zajęcia wakacyjne w Słupie trwały przez tydzień do południa, później instruktorki jechały do Orla. Relację z tej miejscowości przedstawimy w przyszłym tygodniu. A przy okazji informujemy, że od 27 bm. zajęcia odbywać się będą w Kitnowie (w godz. 9-12), a później od godz. 12.30 do 15.30 w świetlicy w Salnie (tu zapraszamy również dzieci z Dąbrówki Królewskiej).

ras

Fotoreportaż

V rok razem w Przydworzu…

2015 tim wakacjeOd 26 czerwca do 3 lipca b.r. grupa TiM i harcerze aktywnie spędzali czas na biwaku w Przydworzu, kolejny raz zorganizowanym przez Dorotę i Cezarego Berent.
– Spotkaliśmy się już piąty raz i to jest największa wartość. Podczas pobytu nad jeziorem, działo się naprawdę dużo: gry terenowe i nie lada trudne zadania, w których trzeba było przełamywać swoje słabości, których pomysłodawcą był Cezary – dzieli się wrażeniami Dorota. – Wieczorne śpiewanie i granie przy ognisku, zmagania w piłkę siatkową, rowery wodne, gra w cymbergaja, obozowy ślub, chrzest no i… koncert. Przełomowa była sobota 27 czerwca, do naszej 15-osobowej ekipy dołączyli goście z Mełna, Gruty i Gdańska. W sumie, przy ognisku, było nas razem kilkadziesiąt osób. I to było bardzo miłe, ponieważ utwierdziło nas w przekonaniu, że mamy wielu znajomych i przyjaciół.

czytaj więcej, Fotoreportaż