logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

2017 ferie

2017 baner zajecia wokalne

Aloes – roślina niezwykła

2016 aloesAloes znany jest ludzkości już od bardzo wielu lat. To roślina znakomicie służąca zdrowiu i urodzie. I dlatego uważany jest za największy dar natury. By jeszcze bardziej przybliżyć jego zalety, 29 listopada w Gminnym Centrum Kultury zorganizowane zostało spotkanie z Danutą Nowicką i Aliną Zaworską, przedstawicielkami Forever Living Products.
Przy aloesowej (a jakże!) herbatce ambasadorki marki FLP opowiadały o różnorodnych produktach kosmetycznych wytwarzanych z tej rośliny (od odżywek, dezodorantów w sztyfcie, kremów, emulsji po pastę do zębów i… napoje).
Profesjonalne spotkanie niewątpliwie przyczyniło się do tego, że obecne na nim panie po pierwsze poszerzyły swoje horyzonty kosmetyczne i zdrowotne, a po wtóre zachęcone przedstawionym bogactwem różnorodnych substancji wchodzących w skład aloesu, wprowadzą go do swojego życia.

 Tekst: (tng)

Choineczki

2016 choinkiNa popołudniowych zajęciach plastycznych dla dzieci 21 i 23 listopada, instruktorka Katarzyna Ryzner zaproponowała wykonywanie ozdób choinkowych oraz małych papierowych choineczek. Czas po temu najwyższy, bo święta już za niespełna miesiąc.
Grupka dzieci z największą ochotą zabrała się za wycinanie kolorowych paseczków, które po chwili zmieniały się w serduszka. A te z kolei w łańcuszki. Jeśli natomiast chodzi o papierowe choineczki, to po wycięciu ich z papieru ozdabiane były cekinami.
Trzeba przyznać, że mali plastycy świetnie radzili sobie z wykonywaniem zaproponowanych ozdób.
Zrobione przez niech rzeczy (tradycyjnie) powędrowały do ich domów.

Tekst: (r).

Andrzejkowy wieczór w GCK

2016 andrzejki– Serdecznie witam wszystkich w Gminnym Centrum Kultury na kolejnym, szóstym już naszym WIECZORZE ANDRZEJKOWYM – rozpoczęła spotkanie dyrektor Hanna Szumotalska. – Dziś, oprócz tradycyjnych wróżb i zabaw związanych z andrzejkową tradycją, posłuchamy piosenek w wykonaniu zespołu Doris Band oraz specjalnego gościa Iwony Kaczmarczyk, która wystąpiła w telewizyjnym programie VOICE OF POLAND. Drodzy goście, andrzejki dawno temu stały się niezobowiązującą zabawą dla wszystkich, nie tylko jako wieczór czarów, magii i wróżb, ale również doskonała okazja do spotkania się z przyjaciółmi. I dlatego życzę wszystkim jak najlepszej zabawy.

Czytaj więcej, Fotoreportaż

Koleżeńskie, andrzejkowe spotkanie

2016 zloty wiek andrzejkiW miłej atmosferze upływało koleżeńskie spotkanie pań i panów z zespołów Złoty Wiek z Gruty i Harmonia z Radzynia Chełmińskiego. 21 listopada umówiono się na andrzejki w remizie strażackiej. Gospodarzem była Harmonia, której przewodniczy Grażyna Malewska.
Gości przywitała Justyna Rosada, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej. Dodajmy, że zaproszenie na spotkanie otrzymała również Hanna Szumotalska, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Grucie, która dziękując za nie, dodała, iż planuje na wiosnę zorganizować w podległej jej placówce podobne spotkanie.
W Radzyniu Chełmińskim seniorzy przez kilka godzin śpiewali, tańczyli (grała Małgosia Skiba) i rozmawiali o sprawach związanych z ich działalnością artystyczną, nie zabrakło również andrzejkowych wspomnień.
Zdaniem Barbary Małgorzewicz, prowadzącej Złoty Wiek, przyjacielska wizyta i zabawa w Radzyniu Chełmińskim była wyjątkowo udana. Wszystkim dopisywał humor i smakowały serwowane wiktuały.

RAS. Foto: HASZ.

Adwentowe plastyczne akcenty

2016 bombkiKolejne zajęcia plastyczne dzieci i kolejne pomysły… Na ostatnich (7 i 9 listopada) instruktorka Katarzyna Ryzner zaproponowała dziewczynkom wykonanie wianków adwentowych, bo przecież święta Bożego Narodzenia już za ponad miesiąc.
– Na początku z talerzyków papierowych wycięliśmy niewielkie okręgi, które dzieci ozdobiły różnokolorową krepą pociętą na imitację choinki – wyjaśnia K. Ryzner. – Z kolei świeczki papierowe zostały pomalowane farbami i ozdobione brokatem. Wykonanie wianków wieńczyło przyklejenie dekoracyjnych kokardek ze wstążki.
Na kolejnych zajęciach (14 i 16 listopada) uczestniczki zajęć plastycznych w Gminnym Centrum Kultury wykonywać będą aniołki papierowe na choinkę.

(tng)

Zdolne panie myślą już o świętach

2016 bombkiW środę wieczorem 9 listopada w Gminnym Centrum Kultury odbyły się kolejne Warsztaty dla Dorosłych. Panie z kilku wsi prawie dwie godziny poświęciły na wykonanie bombek świątecznych.
Aby osiągnąć zamierzony efekt, wcześniej – ze wspólnej składki – zakupiono styropianowe kule, kolorowe atłasowe wstążki i zwykłe szpilki krawieckie. Nieodzowne w pracy były też nożyczki. Wstążki należało pociąć na kawałeczki, następnie, przygotowane wcześniej pocięte odcinki tasiemki należało umiejętnie poskładać, zagniatając brzegi palcami… i tak dalej. Z przyczyn oczywistych nie zdradzamy pełnej procedury wytwarzania bombek ze wstążki. Jeśli kogoś interesuje cały proces ich wykonania, zapraszamy 23 listopada na godzinę 18, gdyż panie na kolejnym spotkaniu dalej będą tworzyły bombki.
Nowych umiejętności plastycznych uczyła panie (tradycyjnie) Krystyna Turek. Jak stwierdziła dyrektor Hanna Szumotalska, która również wykonała bombkę, po pierwsze: nie myślała, iż jest to tak praco- i czasochłonne, a dwa: że – podobnie jak inne panie – potrafiła zrobić takie cudeńko.

RAS

Fotoreportaż

Ankieta Gminnego Centrum Kultury

2016 zaduszki fotoWe wrześniu dyrektor GCK postanowiła przeprowadzić sondę dotyczącą działalności podległej jej instytucji. Do Głosu Gruty dołączonych zostało kilkaset ankiet zawierających trzy pytania:
1). Czego przede wszystkim oczekujesz od działalności GCK?
2). Co z proponowanych dotychczas propozycji (kółka plastyczne, wokalne, muzyczne, literackie) jest przez Państwa akceptowane, a co warto by jeszcze zaproponować starszym, młodszym i najmłodszym mieszkańcom?
3). Jak widzicie Państwo współpracę GCK z sołectwami, a konkretnie ze świetlicami wiejskimi?

By umożliwić mieszkańcom wzięcie w sondzie, na internetowej stronie gminy Gruta zamieszczono jej elektroniczną wersję.
W poniedziałek 7 października o godz. 15.30 w obecności radnych z Komisji Rewizyjnej: Mirosławy Kozickiej, Waldemara Kurkowskiego, Ryszarda Sobocińskiego, Henryka Wyłupskiego, Henryka Zalewskiego i dyrektor Hanny Szumotalskiej otwarta została skrzynka, w której było 15 ankiet, a elektronicznie wypowiedziało się 17 osób.
Można by stwierdzić, że – jak na setki ankiet dołączonych do samorządowej gazety plus wersja elektroniczna – oddźwięk nie był imponujący. Jednak, jak podsumował radny Ryszard Sobociński, należy cieszyć się z faktu, że jednak kilkadziesiąt osób zechciało podzielić się opinią dotyczącą działalności GCK.

Czytaj więcej

Pamięć

2016 zaduszki fotoZa kilka dni Dzień Wszystkich Świętych.
By uczcić tę szczególną datę, by przywołać w pamięci tych wszystkich, których kochaliśmy, znaliśmy, a którzy odeszli, w Gminnym Centrum Kultury – jak każdego roku o tej porze – odbyły się Zaduszki Poetyckie.
– Serdecznie witam Państwa, w przeddzień Dnia Wszystkich Świętych, która to uroczystość wywodzi się głównie z czci oddawanej męczennikom, którzy oddali swoje życie dla wiary w Chrystusa, a których nie wspomniano ani w martyrologiach miejscowych, ani w kanonie Mszy Świętej – rozpoczęła wieczór dyrektor Hanna Szumotalska. – Święto Zmarłych to czas, kiedy odżywają wspomnienia o tych, którzy odeszli, o naszych najbliższych zmarłych. W tym dniu zapalamy znicze pamięci na ich grobach – dowód naszej miłości, przyjaźni i dobrych wspomnień. Pomyślmy przez chwilę o tych, na których grobach nikt nie zapali lampki, nikt nie przyklęknie i nikt nie odmówi modlitwy. Może warto wziąć ze sobą dodatkowy znicz i zapalić go na zaniedbanym, opuszczonym grobie? Szanowni Państwo, zapraszam na chwilę refleksji związanej z tym szczególnym świętem. Zapraszam do wysłuchania wierszy i nastrojowych piosenek. Na pewno odnajdziemy w nich coś z naszego życia, z którego ktoś nam drogi, kochany odszedł bezpowrotnie...

Czytaj więcej, Fotoreportaż

Jeszcze irys folding i… jesień

2016 jesienne malowanieW kolejnym tygodniu zajęć (24-29) kilkoro dzieci, już pod okiem nowej instruktorki Katarzyny Ryzner, zajmowało się jeszcze pracami powstającymi metodą irys folding, ale już wszystkim spieszno było do malowania jesieni.
Na sporym papierowym formacie powstały drzewa, liście, chmurki, a nawet zwierzątka (trzeba się uważnie wpatrzeć w rysunek).
Dzieciom należą się słowa pochwały za pomysłowość, kolorystykę i dbałość o szczegóły. Każdy oglądający główne zdjęcie przyzna, że obrazek jest wyjątkowo urokliwy.

(r)

Gwiazdy pań

2016 zajecia plastyczne dla doroslychPierwsze robocze spotkanie pań z Warsztatów Plastycznych dla Dorosłych za nami. Uzdolnionych kilka kobiet z naszych gminnych wsi w środę 26 października zajęło się tworzeniem gwiazdy betlejemskiej.
– Oryginalne, barwne kwiaty wyczarujemy dziś z ogólnie dostępnych materiałów. Gwiazdę stworzymy ze skrawków nylonu, koralików, druciku, a brzegi listków lekko pokryjemy klejem i posypiemy brokatem – fachowego instruktażu udzielała Krystyna Turek, która – co podkreślają inne panie – jest wyjątkowo uzdolniona plastycznie.
I w tym momencie uczestniczki Warsztatów wzięły się do pracy. Jednej pani wychodziło lepiej, drugiej nieco gorzej, ale… im więcej upływało czasu, tym różnice zacierały się.
Powstały naprawdę piękne kwiaty.

(r)

Urodzinowe, przyjacielskie spotkanie

2016 urodziny1Kameralne, urodzinowe spotkanie pracowników Gminnego Centrum Kultury oraz instruktorów, muzyków, śpiewających i ich przyjaciół, miało miejsce wieczorem w piątek 21 października 2016 r.
Dyrektor placówki Hanna Szumotalska w tym roku odeszła od „hucznych” obchodów. Zatem Szóste Urodziny GCK były skromniejsze niż dotychczas. Jednak, jak w poprzednich latach, nie zabrakło w tak szczególnym dniu chwil wzruszających, w których zamykały się głownie refleksje na temat tego wszystkiego, co w sferze kultury udało się dokonać przede wszystkim z inicjatywy dyrektor tej placówki. Podczas spotkania pamiętano także o naszej władzy, w szczególności o pani wójt Halinie Kowalkowskiej, która również przyczynia się do jak najlepszego działania GCK.
Na początku piątkowej imprezy H. Szumotalska podziękowała wszystkim, którzy pracują na rzecz Centrum. Podkreśliła ważną rolę instruktorów, przede wszystkim Doroty Berent, Krzysztofa Janikowskiego i Andrzeja Derkowskiego.
– Szanowni państwo, cieszę się z każdej nowej rzeczy, która jest, i która pojawia się w podległej mi placówce – mówiła dyrektor. – Bardzo wszystkich zachęcam, abyście dzielili się ze mną swoimi pomysłami, które może uda się zrealizować i GCK będzie miało więcej do zaoferowania mieszkańcom.
Prowadząca placówkę wspomniała o ankiecie dołączonej do wrześniowego numeru Głosu Gruty. – Niedługo, w obecności radnych, wyjmiemy ze skrzynki wypełnione druki i zobaczymy, co mieszkańcy gminy Gruta powiedzieli na temat działalności GCK, dowiemy się też, czego od nas oczekują.
Piątkowe spotkanie to kwiaty i podziękowanie dla dyrektor od zespołów muzycznych działających w GCK.
Urodzinowy wieczór to trochę wspólnej zabawy i sporo chwil, w których rozmawiano o najbliższych i dalszych działaniach tej placówki.

(Tekst/foto: tng)

Tajemnicza sztuka irys folding

2016 irysWyjątkowo ciekawe zajęcia plastyczne 17 i 19 października zaplanowała dzieciom dyrektor GCK. Już na ich początku wypowiedziane przez Hannę Szumotalską tajemnicze słowa irys folding zrobiły na dzieciach spore wrażenie, niektóre aż otworzyły buzie. I trudno się dziwić, skoro dotychczas nie słyszały o takiej metodzie plastycznej, niczego takiego nie wykonywały. Ale pani instruktor szybko im wyjaśniła, co kryje się za obcym terminem.
– Iris folding to nic innego, jak sztuka wykonywania wzorów z kolorowych, nachodzących na siebie pasków papieru w taki sposób, aby środek wzoru tworzył irys - kształt przypominający przysłony w aparatach fotograficznych – usłyszały dzieci. – Ten rodzaj plastycznej, pobudzającej wyobraźnię i uczącej manualnej sprawności edukacji, wywodzi się z Holandii. Technika ta na początku wydaje się trudna, ale w rzeczywistości jest prosta w wykonaniu, a efekty, jakie można dzięki niej osiągnąć są naprawdę duże.
W poniedziałek i środę grupka małych plastyków zajęła się wyklejaniem misia. Po otrzymaniu szablonu dzieci na poszczególne, ponumerowane fragmenty, naklejały barwne, wcześniej przygotowane papierowe paseczki.
Metoda irys folding tak bardzo zainteresowała dziewczynki i chłopców, że pani dyrektor postanowiła w przyszłym tygodniu kontynuować ten rodzaj zajęć.

(r)

Rysunki i kulki

2016 zajeci kulkiKolejne dni zajęć plastycznych dla dzieci upłynęły na rysowaniu i wyklejaniu obrazków kulkami z krepy. Dzieci mogły malować dowolny temat, od nadmorskich pejzaży po ludzkie twarze, ulubione maskotki i postacie bohaterów animowanych filmów, a następnie przyozdobić je właśnie kolorowymi kuleczkami. Należy pochwalić dziewczynki i chłopców za zdolności, wyobraźnię i naprawdę ładne prace.
Zajęcia, które odbywają się w poniedziałki w godz. 15.30-16.40 i w środy w godz. 16.50-17.50 niewątpliwie rozwijają dziecięce talenty. Prowadząca „lekcje” dyrektor Hanna Szumotalska niejednokrotnie z podziwem spogląda na powstające obrazki. Cieszy ją, że mali artyści z ochotą przychodzą do Gminnego Centrum Kultury.
Kolejny raz przypominamy, że edukacja plastyczna GCK skierowana jest do dzieci w wieku od 4 do 10 lat. Chętni mogą zapisać się na zajęcia dzwoniąc do dyrektor pod numer 530443373 lub kontaktować się bezpośrednio w Gminnym Centrum Kultury.

(r)

Gitarzyści uderzyli w struny

2016 gitarzysci2Aż jedenaścioro gitarzystów rozpoczęło kolejny rok muzycznej edukacji w Gminnym Centrum Kultury. To więcej niż w poprzednim okresie. Grupa jest zróżnicowana wiekowo, co oczywiście nie przeszkadza ani instruktorowi Łukaszowi Kowalskiemu, ani chcącym się uczyć. W Gitarowym Kółku są tacy, którzy ćwiczą już od dwóch lat, ale też pojawili się nowi.
6 października w sali GCK instruktor poinformował uczniów o tym, co ich czeka w najbliższych tygodniach i miesiącach. Spotkanie rozpoczęło się oczywiście od ogólnego, wzajemnego poznania się. Wiadomo, że dla nowych adeptów gry gitarowej pierwsza lekcja była nieco stresująca, bo oto pierwszy raz w życiu usiedli vis-à- vis prawdziwego gitarzysty.

2016 gitarzysci2bGwoli ścisłości kilka słów o Łukaszu Kowalskim: jest gitarzystą, wokalistą i autorem muzyki. W swoim dorobku artystycznym ma liczne występy oraz wyróżnienia muzyczne. Najważniejsze z nich to: zwycięskie I Eliminacje Woodstock w warszawskiej Stodole oraz występ na dużej scenie Przystanku Woodstock `2009, nagroda Grand Prix Festiwalu Zderzak `2009, wyróżnienie dla najlepszego gitarzysty podczas XI iławskiej Fama Rock Festival oraz wyróżnienie dla gitarzysty na festiwalu GAPA 2011. Jako gitarzysta występuje w zespołach Infernalia, HEX, Mithril i Popovacula. Współpracował z czołowymi polskimi producentami muzycznymi, a także zrealizował dwa profesjonalne teledyski.
Gitarzyści ćwiczą w GCK raz w tygodniu.
Kontynuującym muzyczną edukację i początkującym życzymy jak największych postępów.

RAS

Kwiatki z dyrektor

2016 zajecia plastyczne6Od 5 września w Gminnym Centrum Kultury trwają cykliczne Zajęcia Plastyczne dla dzieci w wieku 4-10 lat. Prowadzi je Emilia Józefowicz, fachowiec w tej dziedzinie. Ale… plastycznymi lekcjami zajmuje się też dyrektor Hanna Szumotalska, która na ostatnich spotkaniach uczyła dzieci wykonywania i malowania oryginalnych kwiatków. 
Przypominamy, że drzwi w GCK są cały czas otwarte dla dzieci chcących poznawać tajniki plastyki. Zajęcia odbywają się w poniedziałki w godz. 15.30-16.40 i w środy w godz. 16.50-17.50. W razie potrzeby należy się kontaktować z dyrektor GCK, tel. 530443373. Zapraszamy.

(r)

Odeszło lato, panie wracają

2016 zajecia plastyczne5Warsztaty dla dorosłych za kilka dni w Gminnym Centrum Kultury w Grucie

22 czerwca br. odbyło się ostatnie – przed letnią przerwą – spotkanie zdolnych plastycznie pań z naszej gminy.
Utalentowane kobiety żegnając się, na kolejne Warsztaty umówiły się w październiku.
I tak oto już za kilka dni – 12 października o godz. 18. wrócą do GCK, by ponownie dać upust swojej artystycznej wyobraźni i manualnym predyspozycjom.
Informując o najbliższym spotkaniu zachęcamy do udziału w Warsztatach panie w różnym wieku, które lubią efektywnie, ciekawie i twórczo pracować. Które chcą się czegoś nauczyć, a także podzielić się swoimi pomysłami i umiejętnościami z innymi.

(tng)

Piękne piosenki w Dniu Seniora

2016 dzien senioraW sobotę 1 października 2016 roku w Gminnym Centrum Kultury obchodzony był przypadający tego dania Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, święto ustanowione 14 grudnia 1990 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
– Seniorzy mają jeszcze inne swoje daty, na przykład 20 listopada przypada ich ogólnopolski dzień – po powitaniu gości mówiła dyrektor Hanna Szumotalska. – Wszystkie jednak daty mają jeden wspólny cel – kształtować społeczne postrzeganie osób starszych oraz podejmować wszelkie działania mające na celu zapewnienie im godnego życia. Obchody zwiastują też nieuchronną rewolucję demograficzną, w ciągu najbliższych lat przybywać będzie starszych osób. Będą one pełnić nie tylko coraz większą rolę wychowawczą, ale też muszą liczyć się z późniejszym przejściem na emeryturę (…). – Dziękuję, że tak licznie odpowiedzieliście państwo na zaproszenie.

Czytaj więcej, Fotoreportaż

Plastycznie i artystycznie

2016 zajecia plastyczne4W ostatnim tygodniu (26 i 28 września) dzieci przychodzące na zajęcia plastyczne go Gminnego Centrum Kultury uczyły się tworzyć portrety.
– Najpierw  na kartce formatu A3 rysowały ołówkiem i kredkami kształt głowy i ramion – powiedziała Emilia Józefowicz, prowadząca zajęcia. – Następnie wycinały stworzony przez siebie portret, przyklejały do niego sznurki, wełnę, które to „ozdoby” spełniały rolę włosów. Gotowe portrety zabrały ze sobą do domu, aby pochwalić się nimi przed rodzicami.

(em)

Wiktor Kulerski – ocalić od zapomnienia

2016 ocalic od zapomienia18 września 2015 r. w grudziądzkim ratuszu, w 150. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci, odbyła się konferencja naukowa „Wiktor Kulerski – ocalić od zapomnienia”. Pokłosiem wspomnień o założycielu i wydawcy Gazety Grudziądzkiej jest książka o takim samym tytule, która ukazała się w połowie września 2016 roku. Wydawcą jest Biblioteka Miejska w Grudziądzu im. W Kulerskiego. Słowo wstępne napisał Wiktor Kulerski (junior).
Publikację otwierają słowa Piotra Całbeckiego, marszałka województwa kujawsko- pomorskiego. W publikacji zamieszczone zostały materiały pokonferencyjne profesora Szczepana Wierzchosławskiego z UMK w Toruniu, dra Janusza Dargacza z Muzeum Historycznego w Gdańsku, dra Tomasza Krzemińskiego z Instytutu Historii PAN O/Toruń i dr hab. Teresy Astramowicz-Leyk z UWM w Olsztynie (Instytut Nauk Politycznych).
W publikacji jest akcent grucki. Wydawca na obwolucie książki zamieścił wiersz Dom Kulerskiego, którego autorem jest Stanisław Raginiak, poeta, pracownik Gminnego Centrum Kultury w Grucie. Książkę nabyć można w Informacji Turystycznej w Rynku Głównym w Grudziądzu.
Przypomnijmy, że Wiktor Kulerski, polski działacz społeczno-polityczny, dziennikarz i wydawca, senator II i III kadencji, urodził się 20 marca 1865 w Grucie (zmarł 18 września 1935 w Owczarkach, pochowany został w Grudziądzu).

(r)

Zajęcia plastyczne – coraz więcej chętnych

2016 zajecia plastyczne3W każdy poniedziałek (godz. 15.30-16.30) i każdą środę (godz. 16.40-17.40) w Gminnym Centrum Kultury w Grucie odbywają się zajęcia plastyczne dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat. Ich edukacją zajmuje się instruktorka Emilia Józefowicz.
Wakacje to już historia, ale przypomnijmy, że w czasie ich trwania instruktorki GCK prowadziły zajęcia w świetlicach wiejskich. Tam dostrzegały utalentowane dzieci i namawiały je do kontynuowania plastycznej edukacji już w świetlicy GCK. I tak się po części stało, bo – jak mówi E. Józefowicz – w Centrum są nowi „malarze”.
Oczywiście drzwi na zajęcia są nadal otwarte, jeśli ktoś chce poszerzać swój plastyczny świat, uczyć się rysowania i malowania (także wycinania i sklejania) – zapraszamy.
Na poniedziałkowych zajęciach 19 września mali twórcy wspólnie z panią Emilią stworzyli (tak je nazwali) drzewko piórzaste. Do naturalnej gałązki przyczepili piórka, które wcześniej wycięto z kolorowych kartek. Dzieci bardzo zaintrygowało wykonywanie przestrzennej, dużej pracy. – Robiliśmy coś zupełnie innego niż dotychczas – zauważyła jedna z dziewczynek.

(r)