logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

Tęcza od Gruty do Łasina

2015 raginiak lasinWyjątkowo starannie i z fantazją nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. K. Jagiellończyka w Łasinie przygotowali spotkanie ze Stanisławem Raginiakiem, a właściwie z jego najnowszą książką Tęcza nad Grutą. Autor nie spodziewał się, że w bibliotece tej placówki jest aż dziesięć jego tomików poezji i oczywiście wspomniana proza.
Na spotkaniu, które trwało ponad dwie godziny, oprócz dyrektor szkoły Bernadety Klonowskiej, pedagogów i uczniów kilku klas, obecni byli również burmistrz miasta Rafał Kobylski i przewodniczący rady miejskiej Krzysztof Klonowski.
Zaczęło się od przeczytania przez Mirelę Gajdę kilkudziesięciu zdań profesora Zbigniewa Chojnowskiego o twórczości pracownika GCK w Grucie. Później Mirela i Victoria zaprezentowały kilka wierszy z włoskiego tomiku Raginiaka Poesie.
Następnie gość mówił głównie o Tęczy nad Grutą. Okazuje się, że – jak zauważył pan K. Klonowski – o tej książce słychać już nawet w Łasinie.
Kilka egzemplarzy pozostało w Łasinie, jedną z książek kupił burmistrz, zapewniając autora, iż postara się jak najszybciej zapoznać z jej treścią.
Organizatorka spotkania Iwona Młodzianowska podsumowując spotkanie powiedziała, że było ono ważne zarówno dla nauczycieli jak i uczniów.
Przy okazji przedstawiciele łasińskiej władzy prosili autora o przekazanie pozdrowień naszej pani wójt i mieszkańcom.

(wil) Foto: Magdalena Karpus

Najlepsi w rajdzie

2015 zreniceOd 18 do 20 września 21 Środowiskowa Drużyna Harcerska ,,Źrenice” brała udział w VIII Rajdzie ,,Śladami Pana Samochodzika i Templariuszy” w Radzyniu Chełmińskim. Stawiła się prawie cała drużyna, co sprawiło, że oprócz zadań mogliśmy pogłębić więzi i zintegrować się z nowymi koleżankami i kolegami, którzy – mamy nadzieję – zostaną z nami długo.
W sobotę rano wyruszyliśmy na trasę liczącą około10 km, od Rywałdu do Radzynia Chełmińskiego. Doszliśmy do każdego z 10 punktów, gdzie między godz. 9 a 10 serwowano nam grochówkę i ciasto. Po powrocie mieliśmy chwile dla siebie i poszliśmy na zamek, oglądaliśmy jego oblężenie i koncert zespołu Doris Band.
Możemy się pochwalić I miejscem w rajdzie „Śladami Pana Samochodzika i Templariuszy”, które zdobyliśmy dzięki dobrej współpracy i nietuzinkowej zabawie. Ze skruchą przyznajemy, że nie byliśmy najgrzeczniejszą drużyną, a to dlatego ponieważ lubimy się śmiać, żartować i dobrze bawić. Działaliśmy jako patrol pod nazwą OKA, czyli – Oryginalni-Kreatywni-Ambitni.
W Rajdzie udział wzięło 150 harcerzy. Wycieczkę uznajemy za udaną i składamy podziękowanie gospodarzom za świetne przygotowanie.
Czekamy z niecierpliwością na kolejne przygody, rajdy, zloty, festiwale oraz na nowe harcerki, harcerzy i zuchów, którzy zechcą wstąpić w nasze szeregi.
PS Zapraszamy dzieci z całej naszej gminy od 5-9 lat w piątki na zbiórki zuchowe w godz.16:00-17:30, a młodzież (10-17 lat) tego samego dnia w godz. 17:30-19:00 do harcówki w Mełnie obok świetlicy wiejskiej. Telefon kontaktowy do drużynowej Natalii Szumotalskiej 665-450-411.

Harcerka Weronika Opalińska

Kolejne podziękowania

2015 wojt podziekowaniaW czwartek 24 września w Gminnym Centrum Kultury odbyło się spotkanie wójt Haliny Kowalkowskiej i Hanny Szumotalskiej, dyrektor tej instytucji, z paniami (i jednym panem) ze stowarzyszeń i sołectw. Miła uroczystość związana była z podziękowaniami za ogrom pracy wykonanej miesiąc temu podczas Dożynek Gminnych. Po wcześniejszych wyrazach wdzięczności ze strony prowadzącej samorząd pod adresem radnych, sponsorów i księży, w czwartek, w pięknie przygotowanej sali, pisemne podziękowania prezesom kilku stowarzyszeń i sołectw wręczyła wójt.
W imieniu własnym, Rady Gminy i organizatorów serdecznie dziękujemy Pani i Przedstawicielom Waszego Stowarzyszenia za wsparcie DOŻYNEK GMINNYCH przygotowanym przez Was wyśmienitym poczęstunkiem.
Wasze umiejętności kucharskie i bogata oferta kulinarna wzbogaciły ŚWIĘTO PLONÓW w gminie Gruta, które w tym roku było uroczystością wyjątkową. Potwierdziła to obecność wielu naszych Mieszkańców, a także kilku znakomitych gości.

czytaj więcej, Fotoreportaż

W samo południe o Tęczy…

2015 raginiak terapiaSporo było braw na koniec spotkania Stanisława Raginiaka, autora książki Tęcza nad Grutą, z uczestnikami i personelem Warsztatów Terapii Zajęciowej w Grucie. Odbyło się ono w czwartek 24 września. Prozaika zaprosiła i przedstawiła kierownik Sylwia Jaszewska.
Raginiak przez ponad godzinę opowiadał o swojej twórczości, oczywiście główny nacisk kładąc na niedawno opublikowaną książkę prozatorską Tęcza nad Grutą. Słuchający dowiedzieli się kilku ciekawostek o tym, jak powstawała książka, przede wszystkim jednak poznali jej główne wątki.
Autor opowiadał na tyle ciekawie, że momentami w sali robiło się cicho jakby makiem zasiał, ale były też chwile, gdy panie i panowie wybuchali śmiechem. Bo – podkreślał mówiący – Tęcza nad Grutą jest publikacją, w której nie brakuje głębszych refleksji na temat ludzkiego losu, ale jest w niej też wiele wersów zawierających sporą dozę humoru.
Po niewątpliwie ciekawym spotkaniu można było porozmawiać z autorem, otrzymać autograf w zakupionej książce.

(wil)

JUBILEUSZ ZŁOTEGO WIEKU

2015 zloty wiek 30 latŚpiewanie jest potrzebą kochających, te znamienne słowa wypowiedział niedawno ksiądz Wiesław Hudek, z zamiłowania muzyk, autor kilku tomików poezji. Niewątpliwie duchowny ma rację. Dewizę tę potwierdził jubileusz 30. lat działalności zespołu wokalnego ZŁOTY WIEK. W Gminnym Centrum Kultury w Grucie 21 września wyjątkowo pięknie zabrzmiały piosenki i pieśni w wykonaniu naszych śpiewaków i zaprzyjaźnionych z nimi wokalistów z chóru WESOŁA WIARA z Grudziądza, działającego przy Polskim Komitecie Pomocy Społecznej. Słuchając znanych piosenek człowiek dochodził do wniosku, że tak śpiewać może tylko ktoś, kto ma otwarte serce.
Jubileusz trzydziestolecia jest znakomitą okazją do przekazania serdecznych gratulacji i słów uznania. Składam wszystkim członkom oraz instruktorowi życzenia niesłabnącej motywacji do kontynuowania muzycznej pasji, jednocześnie dziękuję za promowanie gminy Gruta na przeglądach, w których bierzecie udział. Życzę przede wszystkim zdrowia, szczęścia oraz sukcesów na dalszej drodze artystycznej – słowa wójt Haliny Kowalkowskiej przeczytał Jarosław Poznański, sekretarz urzędu.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Koncert podczas oblężenia Zamku

2015 tim oblezenie zamku19 września w Radzyniu Chełmińskim odbyła się inscenizacja oblężenia zamku. Było wiele atrakcji, w tym muzyczna – występ zespołu prowadzonego przez Dorotę Berent.

(r) Foto: Katarzyna Szpręglewska.

Spotkanie z historią, spotkanie z pałacem

2015 dziedzictwo spotkanie3Wrzesień nie tylko w naszym województwie przebiegał pod hasłem Europejskie Dni Dziedzictwa 2015. Przez miesiąc w Europie i kraju odbywało się szereg imprez kulturalnych związanych z ważnymi historycznie miejscami i zabytkami. Również w naszej małej ojczyźnie przyczyniliśmy się do rozpowszechnienia tego szlachetnego i ważnego przedsięwzięcia.
12 września w Gminnym Centrum Kultury na inauguracyjnym spotkaniu mówiliśmy o kościele w Grucie, natomiast tydzień później obiektem naszych zainteresowań, o którym chcieliśmy jak najwięcej powiedzieć mieszkańcom gminy, był pałac w Mełnie ZZD.
Spotkanie otworzyła dyrektor Hanna Szumotalska przybliżając ideę Europejskich Dni Dziedzictwa. Następnie Ania Witecka, licealistka, mieszkanka Gruty, zapoznała obecnych z historią pałacu, kładąc główny nacisk na kwestie architektoniczne.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Wiersze Barbary Weselak

2015 barbaraCiekawe i ważne było piątkowe popołudnie 18 września w Gminnym Centrum Kultury. Wójt Halina Kowalkowska, Elżbieta Polakowska-Lesińska, kierownik biblioteki, i Hanna Szumotalska, dyrektor GCK zaprosiły na wieczór autorski panią Barbarę Weselak (z domu Stolarczyk), mieszkankę Okonina. Pewnie mało kto wie w naszej gminie, że ta sędziwa kobieta od wielu lat pisze wiersze, głównie patriotyczne i religijne.
Duma polskiego narodu, Kamień by zapłakał, Amerykańskie debiuty, Zauroczona historią, to tylko część jej publikacji.
Pani Barbara w młodości sporo czasu poświęcała sportowi, świetnie grała w piłkę ręczną, nieźle rzucała oszczepem.
Urodziła się w miejscowości Jastrząbka koło Baranowa, w Okoninie (tu podczas rodzinnych odwiedzin poznała przyszłego męża) mieszka od 1962 roku.
Podczas spotkania, na którym pani Barbara zaprezentowała kilka wierszy (większość recytowała z pamięci!), opowiedziała też trochę o sobie. Kilkoro (sic!) słuchaczy mogło się dowiedzieć między innymi o tym, że zadebiutowała w… piątej klasie szkoły podstawowej. Napisała wierszyk o pokoju między narodami, w tajemnicy wysłała go do Świata Młodych, który – ku jej wielkiemu zdumieniu – wydrukowało tekst. Już po kilku dniach stała się znana w szkole…

czytaj więcej

Spotkania z historią naszej ziemi

2015 dziedzictwoPod hasłem Europejskie Dni Dziedzictwa 2015 we wrześniu w województwie kujawsko-pomorskim odbywa się szereg imprez kulturalnych związanych z ważnymi historycznie miejscami i zabytkami w poszczególnych gminach.
Również w naszej małej ojczyźnie zadebiutowaliśmy w tym szlachetnym i ważnym przedsięwzięciu.
W sobotę 12 września w Gminnym Centrum Kultury odbyła się lekcja historii dotycząca kościoła w Grucie. Milo nam było powitać na spotkaniu księdza proboszcza Henryka Szczodrowskiego, wiceprzewodniczącą Rady Gminy i sołtys Gruty Ewę Schmidt i kilka innych osób.
Niestety, mimo szerokiej informacji oddźwięk ze strony społeczeństwa lokalnego był mizerny. A szkoda, bo profesjonalnie przygotowana lekcja wniosłaby w życie każdego słuchacza wiele ciekawych rzeczy związanych z gruckim kościołem.
Oprócz ogólnych informacji na temat Europejskich Dni Dziedzictwa przekazanych przez niżej podpisanego, odczytu Kamili Wesołowskiej o świątyni parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, sporo ciekawych rzeczy o kościele powiedział ksiądz kanonik H. Szczodrowski.

czytaj więcej

Powakacyjny powrót do gitary

2015 zajecia gitaraMłodzi adepci gitary kontynuują naukę. Zajęcia prowadzi Łukasz Kowalski z Pokrzywna, muzyk i wokalista. Edukacja dzieci i młodzieży na tym instrumencie w Gminnym Centrum Kultury rozpoczęła się w maju 2015 r. i po przerwie wakacyjnej jest trwa dalej. Chętnych do nauki na tym niełatwym instrumencie jest kilkanaścioro, wszyscy podchodzą do zajęć ambitnie.
Edukację zaczęli od najprostszych akordów i stopniowo poznają kolejne, trudniejsze, przez cały czas zwracając uwagę na technikę gry. Wymaga to wielkiej cierpliwości i roztropności w nauce, ale przede wszystkim czasu. Ktoś kto chce zostać nawet muzykiem-amatorem musi bardzo dużo ćwiczyć i nieustannie udoskonalać swoje umiejętności, aby jak najlepiej opanować instrument.
Podstawową rolą instruktora jest nie tylko zwracanie uwagi na znajomość nut, technikę gry, teorię, poczucie rytmu, ale też dostrzeganie wrażliwości muzycznej u każdego z uczących się. Cecha ta niestety nie jest dana każdemu, komu marzy się pójść w ślady Joego Satrianiego czy Steve Vai`a.
Z dotychczasowego przebiegu zajęć jedno wynika na pewno, że Łukasz Kowalski dobrze wie jak prowadzić lekcje, jak dotrzeć do każdego z adeptów. Każde zajęcia to mały krok ku lepszemu poznaniu instrumentu i podnoszenia swoich technicznych umiejętności.
Reasumując, niewątpliwie każdego kto chwyta za gitarę i chce zostać dobrym muzykiem czeka ogrom pracy. Warto o tym wiedzieć już na początku (wysłanej strunami) drogi.

RAS

Zajęcia plastyczne dla dzieci – start!

2015 zajecia plastyczneŚroda 9 września to data wyznaczająca rozpoczęcie cotygodniowych zajęć plastycznych w Gminnym Centrum Kultury. Na pierwsze spotkanie przyszło kilkoro dzieci i z wielkim zaangażowaniem wykonywały z papieru najróżniejsze kwiatki i kwiaty.
Oczywiście na środowych praktycznych spotkaniach prowadzonych przez instruktorkę Monikę Chyła będzie cała gama propozycji, dzieci będą musiały się wykazać predyspozycjami manualnymi, wyobraźnią plastyczną i umiejętnościami malarsko- rysunkowymi. Na wszystko przyjdzie czas.
Na razie uczestnicy pokonują pierwsze fobie, jeszcze są troszkę skrępowani obecnością nowych koleżanek i kolegów. Ale, jak pokazują dotychczasowe doświadczenia z tych zajęć, z czasem wszystko się zazębi i dziecięca artystyczna praca ruszy pełną parą.
Przypominamy, że do Gminnego Centrum Kultury nadal zapraszamy dzieci w wieku 5-10 lat. Zajęcia odbywają się w każdą środę w godz. 16.40–17.40. Zapisać się można bezpośrednio u dyrektor Hanny Szumotalskiej, bądź dzwoniąc na numer telefonu 530 443 373.

(r)

Złoty Wiek w Golubiu Dobrzyniu

2015 zloty wiek golub1

Zaśpiewane dwie piosenki Cyt, cyt i Czerwonych korali sznur przyniosły w Golubiu- Dobrzyniu nie tylko splendor zespołowi wokalnemu Złoty Wiek, ale także piękną statuetkę i oryginalny dyplom. Świetnie zorganizowany 29 sierpnia Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów w Domu Kultury był sporym przeżyciem dla śpiewaków z Gminnego Centrum Kultury w Grucie. Panie i panowie wrócili bardzo zadowoleni. Przypomnijmy, że Złoty Wiek wystąpił na dożynkach gminnych w Grucie i zebrał gromkie brawa, na które w pełni sobie zasłużył.

2015 zloty wiek golub2

(r)

Zapraszamy na spotkania z historią naszej ziemi

2015 dziedzictwoPod hasłem Europejskie Dni Dziedzictwa 2015, we wrześniu w województwie kujawsko-pomorskim odbywa się szereg imprez kulturalnych związanych z ważnymi historycznie miejscami i zabytkami w poszczególnych gminach. Również w naszej małej ojczyźnie odbędą się takie spotkania organizowane przez Gminne Centrum Kultury w Grucie. I tak 12 bm. o godz. 10. zapraszamy do GCK na lekcję historii o kościele w Grucie, natomiast tydzień później (19 września, również o godz. 10. w GCK) poznamy szerzej losy pałacu w Mełnie (na to spotkanie organizatorzy zapraszają przede wszystkim rodziny).

Dyrektor GCK
Hanna Szumotalska

Ukłon w stronę kolejnego klasyka

2015 narodowe czytanie2To już 4. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie zainicjowanej przez Prezydenta RP. W tym roku czytaliśmy fragmenty powieści Lalka Bolesława Prusa.
W Gminnym Centrum Kultury w Grucie lektorami byli: Anna Fabrykiewicz, Hanna Szumotalska, Krzysztof Ficek i uczennice Zespołu Szkół (na zdjęciu od lewej) – Angelika Supińska i Julia Nowaczek z kl. III b, Marcelina Witos i Beata Szkoła z kl. II b.
Na początku spotkania dyrektor H. Szumotalska powitała gości i czytających, później polonista Krzysztof Ficek fragmentarycznie powiedział o powieści.
Niewątpliwie była to ciekawa lekcja o polskiej literaturze.

Tekst: (r)

Fotoreportaż

Kujawsko-Pomorskie Dni Dziedzictwa Europejskiego

2015 dziedzictwoUkazał się Informator Dziedzictwo utracone, wydany przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Publikację otwierają jakże ważne słowa Piotra Całbeckiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego: Tak wiele zniknęło już z polskich ziem, tych dawnych i obecnych, z naszego regionu, tak wiele dziedzictwa zarówno materialnego jak i niematerialnego już utraciliśmy – przez zawieruchy wojenne, wojenne pożogi, wrogie ustroje i społeczną nietolerancję. (…) Świadomość tego, co już utraciliśmy powinna stać się dla nas motorem, by robić więcej, póki mamy jeszcze czas. Świadomość tego, co już utraciliśmy jest dla nas motorem, by chronić to, co wciąż trwa obok nas, jednak róbmy jeszcze więcej, póki mamy czas.
W Informatorze można przeczytać o najróżniejszych przedsięwzięciach kulturalnych w naszym regionie we wrześniu. Z przyjemnością zawiadamiamy, że wśród wielu propozycji zamieszczonych w publikacji są też te, które odbędą się w naszej gminie. Wydawca obszernie wspomina o „wojennym” wydarzeniu w Annowie (6 września br.) oraz imprezie plenerowej nad jeziorem w Grucie (19.09.), którą rozpoczną Zawody Wędkarskie o Puchar Wójta, będzie też wykład o Pokoju Mełneńskim. Redakcja informuje także o dwóch prezentacjach (12 i 19 września) przygotowanych przez Gminne Centrum Kultury, a związanych z zabytkami w gminie – kościele w Grucie i pałacu w Mełnie ZZD.
Dzięki Informatorowi o historii naszej ziemi i organizowanych we wrześniu imprezach poinformowani zostali mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego.

Tekst: (r)

Zajęcia wakacyjne – podsumowanie

2015 wakacje z gckOd 6 lipca do 21 sierpnia 2015 r. trwały zajęcia wakacyjne w świetlicach wiejskich. Organizatorem było Gminne Centrum Kultury w Grucie. Instruktorki Monika Chyła i Anna Faltynowska jako pierwsze odwiedziły wsie Boguszewo i Gołębiewko, w kolejnym tygodniu zajęcia odbywały się w Pokrzywnie i Plemiętach. Kolejne miejscowości to: Słup i Jasiewo (wspólnie), Orle, Kitnowo, Salno i Dąbrówka Królewska (razem), Annowo, Gruta, Nicwałd, Okonin, Mełno Cukrownia i Mełno ZZD (wspólnie) oraz Wiktorowo. (Dziś prezentujemy zdjęcia Moniki Chyła z dwóch ostatnich miejscowości.)
To już trzeci rok z kolei jak Hanna Szumotalska, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, zadbała o to, by dzieci w naszej gminie ciekawie i pożytecznie spędziły wakacyjny czas. Przyznać trzeba, że spotkania w świetlicach cieszyły się sporym zainteresowaniem, średni w jednym brało udział 15. dzieci. Dyrektor tak zaplanowała spotkania, że do południa instruktorki były w jednej miejscowości, a później (w godz. 12.30 do 15.30) w innej.
Fakty wskazują, że największym zainteresowaniem wśród uczestników spotkań cieszyły się zajęcia plastyczne. Wniosek: dzieci lubią rysować, malować i wyklejać najróżniejsze cudeńka. Zdaniem instruktorek i dyrektor podczas zajęć odkrytych zostało kilka talentów zarówno malarsko-rysunkowych jak i – najogólniej ujmując – manualnych. Spotkania w świetlicach to również szereg propozycji zabawowo-ruchowych, czyli najróżniejsze ćwiczenia na dworze.
W piątki, gdy kończył się tydzień zajęć, dzieci odwiedzała dyrektor H. Szumotalska i w rozmowach z nimi pytała o wrażenia, wsłuchiwała się w ich uwagi i propozycje, aby w przyszłym roku ten rodzaj wakacyjnych zajęć był jeszcze bardziej atrakcyjny.
O tym, że zajęcia wakacyjne są potrzebne niech świadczą wielokrotnie usłyszane opinie od uczestników i rodziców. Pierwsi mieli frajdę, że przez tydzień mogli realizować choćby swoje zainteresowania plastyczne, a drudzy – oddając pociechy pod opiekę instruktorek – poświecić więcej czasu swoim sprawom. 

Tekst: ars

Fotoreportaż

Złoty Wiek na Kaszubach

2015 zloty wiek wycieczkaHanna Szumotalska, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, 11 sierpnia zorganizowała wyjazd zespołowi wokalnemu ZŁOTY WIEK na Kaszuby, a konkretnie do Centrum Edukacji i Promocji Regionu Szymbark.
Dzięki przewodnikowi zwiedziliśmy Odwrócony Dom cieszący się niesłabnącą popularnością, zobaczyliśmy najdłuższą deskę świata – 46,53 m. wpisaną do Księgi Rekordów Guinnessa w 2012 r, a także Dom Sybiraka spod Irkucka, bunkier i Pomnik Gryfa Pomorskiego, Chatę Kaszubską, Muzeum Ciesielnictwa, Dwór Salina oraz Domy – Harcerza, Trapera i Polski (z Adampola przywieziony z Turcji).
Dowiedzieliśmy się też, że na terenie Centrum znajduje się komfortowy hotel, a w nim największy na świecie fortepian.
W drodze powrotnej zwiedzaliśmy Wdzydze Kiszewskie, a w nich Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny, założony w 1906 r. Na 22 hektarach prezentowane jest zabytkowe budownictwo Kaszub i Kociewia.
W przerwach zwiedzania posilaliśmy się znakomitymi goframi. Mieliśmy wspaniałą pogodę i takie same humory. Dziękujemy organizatorowi i nieskromnie prosimy o więcej takich wyjazdów.
Dziękujemy za interesującą wycieczkę, którą traktujemy jako nagrodę za nasze śpiewanie nie tylko w Gminnym Centrum Kultury. Cieszymy się , że doceniony został nasz artystyczny wysiłek, który niewątpliwie przyczynia się do promowanie naszej małej ojczyzny – Gruty.

Tekst: Barbara Małgorzewicz

ZARZĄDZENIE NR 1/2015

Dyrektora Gminnego Centrum Kultury w Grucie
z dnia 29 maja 2015 r.
w sprawie: wyznaczenia dodatkowych dni wolnych od pracy w 2015 roku

czytaj więcej

DNI GMINY GRUTA

2015 dozynkiWeekend 22-23 sierpnia to Dni Gminy Gruta. W tym roku na dwudniowe święto złożyły się: w sobotę – rajd rowerowy, promocja książki Stanisława Raginiaka Tęcza nad Grutą i koncert On i Ona (najpiękniejsze piosenki XX wieku w wykonaniu Marka Ravskiego i Natalii Kovalenko, akompaniament Andrzej Płonczyński), niedziela natomiast to Dożynki Gminne, które rozpoczęły się mszą dziękczynną o godz. 14. celebrowaną przez księdza kanonika Henryka Szczodrowskiego i proboszcza Marka Bogackiego ze Słupa.
Z przyczyn oczywistych, ważności wydarzenia, naszą relację z Dni Gminy Gruta rozpoczynamy od dożynek, które – powiedzmy to od razu – w tym roku były wyjątkowo udane i to pod każdym względem, zacząwszy od wielu zacnych gości, którzy zjechali na naszą ziemię, po znakomitą zabawę trwającą do północy, zakończoną słowami wójt Haliny Kowalkowskiej, która podziękowała wszystkim obecnym na Święcie Plonów, przekazała też wyrazy wdzięczności pod adresem sponsorów.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Takie głosy to majątek…

2015 onaionNiemal do końca wypełniona została sala w Mełnie w sobotę 22 sierpnia. Magnesem dla mieszkańców gminy okazali się znakomici śpiewacy Natalia Kovalenko i Marek Ravski, a także historia polskiej pianistyki, akompaniator Andrzej Płonczyński.
Wieczór ON i ONA, czyli Najpiękniejsze piosenki XX wieku odbył się w ramach Dni Gminy Gruta. Szanownych gości i publiczność powitała wójt Halina Kowalkowska, podkreślając, iż wszyscy, którzy tu przybyli, z niecierpliwością czekają na muzyczne chwile.

czytaj więcej, Fotoreportaż