logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

2015 baner dzien matki

2016 festiwal piosenki

Zające przykicały do GCK!

2016 swita koszykŚwięta Wielkanocne tuż-tuż! W Gminnym Centrum Kultury pojawiły się już pierwsze zające. Urokliwe zwierzątka wykonały instruktorki Anna Faltynowska i Czesława Badalewska.

Tekst/foto: (ars)

Urodziny...

2016 90 lat12 marca pani Irena Dulka z Gruty skończyła 90 lat! Sześć dni później (18.03) podczas wokalnej próby odwiedziła w Gminnym Centrum Kultury koleżanki i kolegów z zespołu wokalnego Złoty Wiek. Były życzenia, ciasto, lampka szampana, gratulacje od dyrektor i trochę wspomnień.
Panią Irenę wyściskała również Barbara Małgorzewicz prowadząca zespół (notabene nazajutrz i ona miała urodziny).
Przypomnijmy, że pani Irena dwa lata temu pożegnała się z koleżankami i kolegami ze Złotego Wieku. Jak dowiedzieliśmy się od nestorki w zespole śpiewała prawie 30 lat. Zacnej mieszkańce Gruty życzymy przynajmniej stu lat! Pani Basi też!

Tekst/foto: RAS

Panie i ich święto

2016 dzien kobiet8 Marca – Dzień Kobiet. Z tej okazji w Gminnym Centrum Kultury przygotowano szczególną atrakcję, o godzinie 17 wystąpił bydgoski kabaret Trójka, czyli Wanda i Eugeniusz Rzyscy oraz ich córka Aleksandra. Małżeństwo ukończyło szkołę aktorską, występowało w kilku polskich teatrach. Pan Eugeniusz był kierownikiem muzycznym w bydgoskim teatrze, w latach 80. występował wielokrotnie na scenie z Janem Pietrzakiem. Z kolei pani Wanda zdobyła przed laty główną nagrodę na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Muzyk przyznał, iż namawiał córkę na aktorstwo, ale dziewczyna wybrała inna drogę zawodową.
Początek szczególnego dnia to oczywiście powitanie gości przez dyrektor Hannę Szumotalską, która przedstawiła program spotkania, powiedziała kilka zdań o Trójce, poinformowała też, że po kabaretowych popisach na scenie wystąpi grupa PÓŁnaPÓŁ Krzysztofa Janikowskiego, nie zabraknie też akcentu… fryzjersko-kosmetycznego.

czytaj więcej, Fotoreportaż

XVIII Konkurs Recytatorski ZŁOTE USTA

2016 zlote ustaPoniedziałek 7 marca 2016 roku to dzień recytatorskich zmagań przedszkolaków i uczniów z gminy Gruta. Do konkursu, którego organizatorami byli wójt Halina Kowalkowska, Celestyna Cichocka – kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej i Hanna Szumotalska – dyrektor Gminnego Centrum Kultury, zgłoszono pięćdziesiąt osób. Główny cel deklamacyjnych zmagań to upowszechnianie oraz propagowanie poezji.
Uczestnicy wystąpili w pięciu kategoriach wiekowych (przedszkola-zerówki, klasy: I-II, III-IV, V-VI i gimnazjum).
Kolejną edycję otworzyła wójt H. Kowalkowska:
– Bardzo serdecznie witam wszystkich w Gminnym Centrum Kultury na kolejnym konkursie recytatorskim. Bardzo się cieszę, że tak dużo dzieci bierze w nim udział. Drogie dzieci, dzisiejsze deklamowanie wierszy na pewno będzie dla was sporym przeżyciem, ale też już po zakończonych obradach jury przyniesie wielu z was sporo radości i satysfakcji – mówiła prowadząca samorząd. – Życzę wszystkim, abyście byli spokojni i panowali nad tremą. Niech prezentacja wierszy uda się wam jak najlepiej. Przy okazji gratuluję wszystkim nauczycielom, opiekunom i rodzicom, którzy przygotowali was do dzisiejszego występu. Zwracam się też do jurorów, aby jak najlepiej oceniali przedszkolaków i uczniów naszych szkół. Konkurs Złote Usta uważam za otwarty...
Zanim przystąpiono do przesłuchania dyrektor GCK również powitała uczestników, w kilku zdaniach wspomniała o historii Złotych Ust. Poinformowała też dzieci, że w przerwie konkursu mogą skorzystać z poczęstunku i napojów.
Przez niemal dwie godziny dziewczynki i chłopcy prezentowali przygotowane wiersze.
A oto lista nagrodzonych, którzy już 10 marca reprezentować będą gminę Gruta na powiatowych zmaganiach w Łasinie (cztery osoby w każdej kategorii). Trzymamy za was kciuki i życzymy jak najlepszych osiągnięć!
Kategoria I, przedszkole i zerówki, nazwiska podajemy w kolejności od miejsca pierwszego po czwarte: Cezary Chałat, Igor Kulwicki, Agata Pieniek i Amelia Ługiewicz.
Kategoria, klasy I-II: Julia Steciuk, Alicja Ballowska, Martyna Brzyska i Aniela Antczak.
Kategoria III, klasy III-IV: Oliwia Walter, Julia Czmoch, Alina Rafalska i Bartosz Jabłoński.
Kategoria IV, klasy V-VI: Nikodem Worytko, Adrianna Brzyska, Magdalena Saucha i Klaudia Kalicka.
I grupa ostatnia, gimnazjalna. Najlepiej recytowała Angelika Supińska, miejsce drugie – Kamila Wesołowska, trzecie – Julia Miąsko i czwarte Sandra Chałat. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i książki ufundowane przez kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Grucie, a wszystkim pozostałym uczestnikom wręczono dyplomy-podziękowania.
Organizatorom należy pogratulować sprawnie przeprowadzonego konkursu, a nauczycielom, opiekunom i rodzicom podziękować za punktualny przyjazd do GCK i wzorowe zachowanie wszystkich dzieci.

Tekst/foto: RAS

Fotoreportaż

Komputery pracują

2016 komputery zajeciaOd niedawna w Gminnym Centrum Kultury zainstalowanych jest kilka komputerów, z których może korzystać każdy mieszkaniec naszej gminy. W nagłówku na tej stronie internetowej (GCK GRUTA) wyszczególnione są godziny, kiedy to można przyjść do sali na piętrze i usiąść przed monitorem. Na razie z komputerów korzystają głównie oczekujący na rozpoczęcie zajęć lub rodzice dowożący dzieci, na przykład na język angielski.
Przypominamy zatem, że jeśli ktoś chce skorzystać z szybkiego internetu, czy w najmniejszym stopniu podnieść swoją wiedzę na temat obsługi i korzystania z komputera, powinien odwiedzić Gminne Centrum Kultury.

Tekst: (r)

Zajęcia plastyczne – chętnych nie brakuje

W każdy wtorek i środę po południu w Gminnym Centrum Kultury odbywają się zajęcia plastyczne prowadzone przez instruktorkę Annę Faltynowską. Pierwszego dnia trwają one w godz. 16-17.35, drugiego 16.40-17.40. Dzieci uczą się najróżniejszych technik, od rysunku po lepienie z modeliny najróżniejszych rzeczy, ostatnio od jajeczek po zające, bo święta wielkanocne tuż, tuż.
Obecnie w obu grupach jest prawie trzydzieścioro dzieci. Nie zmienia to faktu, że jeśli znajdą się kolejni chętni, drzwi w GCK są dla nich otwarte.

Tekst: (r)

Kolejne KÓŁKO LITERACKIE

2016 kolko literackie zbPięć uczennic z Zespołu Szkół w Grucie zdecydowało się należeć do KÓŁKA LITERACKIEGO prowadzonego przez instruktora Stanisława Raginiaka. To, w ostatnich kilku latach, kolejna grupa dziewcząt, która w Gminny Centrum Kultury w Grucie postanowiła uczęszczać na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne. Obejmą one edukację w zakresie poznawania literatury (adekwatnej do ich wieku), deklamacji (recytacji) i młodzieńczych prób poetycko-prozatorskich.
Niełatwo było przekonać kilka uczennic o szerszych horyzontach i sporej wrażliwości do wspólnej pozaszkolnej edukacji. Dlatego S. Raginiak zwrócił się z prośbą do polonistów. I pewnie, gdyby nie pani Bożena Zadykowicz i pan Krzysztof Ficek Koło nie powstałoby. To dzięki tym pedagogom w lutym 2016 roku rozpoczęły się zajęcia popołudniowe (w każdy czwartek w godz. 15.30 do 16.45).
To kolejny rok, gdy w GCK trwa literacka edukacja tych, którzy już w bardzo młodym wieku interesują się poezją i prozą, a także chcą poznawać ogólne zasady dobrego wychowania (bo nauczanie obejmuje i tę dziedzinę).
Na zdjęciu (od lewej): Kamila Wesołowska ze Słupa (uczęszcza na Kółko drugi rok z kolei). Gimnazjalistka drugiej klasy bardzo lubi czytać, słuchać ciekawej, ambitnej muzyki, spacerować, uprawiać sport. Sporo czasu poświęca też pięciu psom i kotkowi.
Obok niej siedzi Sandra Chałat z Mełna. Jak jej koleżanki jest ambitna i chce poznawać tajniki pisania wierszy i prozy. Bardzo lubi rysować. Strasznie, jak mówi, kocha zwierzęta (konie i… jednego szczura, który biega po domu i wabi się Franio). Sandra jest w drugiej klasie gimnazjum. (Za Sandrą na zdjęciu „szef” grupy).
Adrianna Brzyska ze Słupa jest szóstoklasistką. Dziewczyna dała się już poznać jako świetna recytatorka, ma też świetny głos, więc nic dziwnego, że nie raz widzieliśmy ją na scenie. Adrianna oczywiście lubi czytać i gra w siatkówkę.
Z kolei szóstoklasistka Wiktoria Pieniek z Gruty również dużo czasu spędza z książką w dłoni i jest w drużynie siatkarskiej.
Ostania na zdjęciu to Wiktoria Piotrowska z Mełna (klasa szósta). Oprócz inklinacji związanych z literaturą, bardzo lubi jeździć na łyżwach, gra też w piłkę ręczną.
Odbyły się już dwa spotkania KÓŁKA. Dziewczęta mają już świadomość, że kiedy będą opuszczać szkołę w Grucie, ich wiedza o literaturze wykraczać będzie poza program podstawówki i gimnazjum. Na pewno też w szerokim zakresie poznają zasady savoir-vivre'u.

Tekst: (tng)

Gitarzyści grają coraz lepiej

2016 gitarzysciNiedługo minie rok nauki gry na gitarze klasycznej w Gminnym Centrum Kultury. Zajecia prowadzone przez instruktora Łukasza Kowalskiego z Pokrzywna rozpoczęły się 7 maja 2015 roku. Po przerwie wakacyjnej, we wrześniu kilku adeptów rozpoczęło dalszą muzyczną edukację. Każdy miesiąc nauki to poznawanie coraz trudniejszych tajników tego popularnego, ale trudnego do opanowania instrumentu.
Młodzi gitarzyści obecnie ćwiczą skomplikowane funkcje, pracują nad różną techniką gry (np. uczą się grania patternów – zróżnicowana kolejność potrąceń poszczególnych strun). Każde zajęcia zaczynają się od strojenia instrumentu, co jest jednoznaczne z kształtowanie słuchu. Łukasz sporo czasu poświęca ćwiczeniom rytmicznym i permanentnie powraca do podstawowych uderzeń. Lekcje w GCK to również część teoretyczna, poznawanie nut i zapisu melodii.
Najbardziej wytrwali poczynili już spore postępy. Jest to niewątpliwie zasługa instruktora-gitarzysty, który potrafi fachowo przekazać młodszym swoje umiejętności muzyczne i teoretyczne.
Jeśli ktoś z dzieci lub młodzieży z terenu naszej gminy chciałby doskonalić swój gitarowy warsztat, powinien skontaktować się z dyrektor GCK lub z Łukaszem Kowalskim (zajęcia odbywają się w każdy czwartek w godz. 16.30-17.30).

Tekst/foto: RAS

Rozśpiewany Złoty Wiek

2016 rozspiewany zloty wiekSeniorzy z zespołu wokalnego Złoty Wiek ćwiczą systematycznie. Pod artystycznym okiem Barbary Małgorzewicz i instruktora muzycznego Andrzeja Derkowskiego w każdy piątek w godzinach 10-12 pracują nad nowymi piosenkami. (Do niedawna próby w Gminnym Centrum Kultury odbywały się w środy.)
Kolejny raz przypominamy, że każdy mieszkaniec naszej gminy (szczególnie osoby starsze), który uważa, że dysponuje ładnym głosem, może wstąpić do zespołu. Oprócz artystycznego rozwoju spotkania w GCK przyczyniają się do nawiązania nowych znajomości, integracji, słowem – ciekawego spędzenia czasu.
Warto też pamiętać, że w działalność Złotego Wieku wpisane są najróżniejsze festiwale i przeglądy, a więc należąc do grupy śpiewaczej można przy okazji zwiedzić pobliskie wsie, gminy, miasteczka i miasta.
Zapraszamy do Gminnego Centrum Kultury w Grucie.

Tekst/foto: RAS

Dzień Zakochanych – muzycznie i… tłoczno

2016 walentynkiSpiritus movens świetnej imprezy w Gminnym Centrum Kultury była Dorota Berent i jej zespół TiM. Wystąpili w składzie: Aleksandra Kanios, Patrycja Urbaniak, Karol Aleksandrowicz i Cezary Szytniewski (wokaliści) oraz Bartek Sengerski i Sebastian Sieracki (instrumentaliści). Chyba najbardziej podobały się piosenki Say something w wykonaniu duetu Dorota i Karol i Another love z repertuaru Toma Odella zaśpiewana przez Cezarego Szytniewskiego. Na scenie GCK usłyszeliśmy też Klaudię Dziubkowską, której talent dostrzegany jest nie tylko w Grucie. To wielka przyjemność móc słyszeć jej śpiew.
Dzień Zakochanych w Gminnym Centrum Kultury to także goście specjalni: Alicja Pancerzyńska, Sandra Kubiak, Natalia Erdmańska (trio fletowe) oraz akordeonista Łukasz Erdmański (wszyscy z PSM II stopnia w Grudziądzu). Flecistki na co dzień muzycznie edukuje Monika Dudek, natomiast Łukasza Tomasz Kwiatkowski.
Chyba pierwszy raz w GCK goście mogli posłuchać nieco innej muzyki, poważniejszej i w nietypowym jakby składzie instrumentalnym. Uczennice zagrały m.in. Zimę fragment z utworu A. Vivaldiego Cztery pory roku. Było też tango La Cumparsita. Później połączone flety (grała również M. Dudek) i akordeon to dalszy ciąg muzycznej uczty.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Wystartowała druga grupa plastyczna!

2016 zaj plastyczne gr2Okazuje się, że propozycja Hanny Szumotalskiej, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Grucie, utworzenia drugiej grupy plastycznej (zajęcia popołudniowe) była strzałem w dziesiątkę! Po informacji na portalu GCK i oczywiście na naszym facebooku (GCK GRUTA) na pierwsze wtorkowe zajęcia w godz. 16-17.30 przyszło kilkanaścioro dzieci. Podkreślmy, że grupa już istniejąca – zajęcia odbywają się w każdą środę w godz. 16.40- 17.40 – liczy mniej więcej tyle samo dziewczynek i chłopców. Zatem w Centrum ogółem rysowania, malowania, wycinania, itp. uczy się prawie trzydzieścioro dzieci!
Prowadząca zajęcia instruktorka Anna Faltynowska nie ukrywa, że nowi uczestnicy połknęli plastycznego bakcyla w czasie niedawno zakończonych ferii zimowych. To w trakcie dwutygodniowych spotkań tak im się spodobało w GCK, że postanowili kontynuować „artystyczną” edukację. A mówiąc wprost: polubili to miejsce.
Początek wtorkowego spotkania to zapoznanie dzieci z tym, co wolno, a czego nie wolno robić im podczas zajęć. Po tej informacji przystąpiono do pierwszych zajęć, czyli zajęto się odrysowaniem, wycinaniem i sklejaniem żabek. Wszystkim wyszło znakomicie! I pewnie dlatego żabki udały się z dziećmi do domów.
– Po żabkach było jeszcze trochę czasu, więc zaproponowałam uczestnikom malowanie… pączków, bo pojutrze tłusty czwartek – powiedziała A. Faltynowska. – Mile zaskoczył nas obecny z wnuczką na zajęciach pan Piotr Szynkowski, przewodniczący Rady Gminy, wyczarował z papieru chruścika. Radny zdradził, że papierowej „kulinarnej” sztuki uczyła go babcia.
– Drzwi na zajęcia plastyczne są nadal otwarte, zapraszamy do nas każde dziecko w wieku przedszkolnym i szkolnym. Jeśli ktoś podejrzewa siebie o talent plastyczny i chce go rozwijać, powinien jak najszybciej przyjść do nas – usłyszeliśmy od dyrektor. Potencjalnym zainteresowanym podajemy telefon do szefowej Gminnego Centrum Kultury – 530443373.

Tekst: tng. Foto: AzP.

Bal zakończył zimowe ferie

2016 ferie 2901 tWszystko zaczęło się 18 stycznia. W śnieżny i mroźny dzień do Gminnego Centrum Kultury przyszło kilkanaścioro dzieci. Pierwszym wyzwaniem dla dziewczynek i chłopców było nadanie przez nich imienia ulepionemu wcześniej bałwankowi, po którym dziś została już niestety tylko niewielka wodna plamka w ogrodzie... Buli, bo tak go nazwano, jest już tylko feryjnym wspomnieniem… Pozostał jednak na zdjęciach.
Piątek, ostatni dzień ferii, rozpoczął się piosenkami i zabawami ruchomymi. Chwilę później uczestnicy zajęli się wycinaniem poszczególnych papierowych elementów, z których instruktorka Anna Faltynowska i wolontariuszka Natalia Szumotalska uczyły ich sklejania i składania oryginalnego miniaturowego smoka.
Zajęcia rozpoczynały się o godz. 10., ale dzieci w GCK pojawiły się już przynajmniej pół godziny wcześniej. Pewnie nie mogły się doczekać przede wszystkim balu maskowego, jego początek zaplanowano na południe.
Zanim jednak to nastąpiło, na wszystkich czekało sporo atrakcji, jedną z najistotniejszych było wyświetlenie na ekranie telewizora wybranych zdjęć ze wszystkich dni ferii. Dzieci z zainteresowaniem oglądały siebie na wielu fotografiach.

Fotoreportaż

Ferie – maski, korale i wygibasy

2016 ferie 2801 tCzwartek to przede wszystkim zajęcia plastyczne, podczas których dzieci malowały i wycinały maski na jutrzejszy bal, wieńczący dwutygodniowe ferie zimowe. Wcześniej było malowanie korali z masy gipsowej i dużo, dużo zabawy…
Instruktorka Anna Faltynowska i wolontariuszka Natalia Szumotalska co rusz wymyślały różne atrakcje, zabawy: o Guciu i rybce, historia o kucyku i naśladowanie różnych czynności i osób (w języku angielskim), taniec świętego Jerzego i wyścigi konne.

Tekst/foto: RAS

Fotoreportaż

Środa – ósmy dzień ferii

2016 ferie 2701 tGdy w południe dzieci zakończyły posiłek, wróciły wspomnieniami do poprzedniego dnia, a konkretnie do wyjazdu do kina. Na pytanie: kto już kiedykolwiek wcześniej był w Heliosie, wszystkie uniosły ręce. Dziewczynki i chłopcy podzieli się też wrażeniami z obejrzanych Fistaszków (tytuł filmu). Wśród nich nie było nikogo, komu seans by się nie podobał. Fakt ten potwierdził, że pomysł dyrektor Gminnego Centrum Kultury z wyjazdem do Grudziądza był bardzo dobry.
Środa to dość skomplikowane zajęcia plastyczne, dzieci lepiły z masy solnej między innymi miniaturki bałwanka, kotka, ptaszka i szereg innych lubianych przez siebie zwierzątek czy maskotek.
Tego dnia zakończono też dekupaż, do którego wykorzystano słoiczki, buteleczki i oczywiście serwetki z kolorowymi ozdobami. Ferie to również tańce i przeróżne zabawy, których często pomysłodawcami są dzieci.
Ostanie trzy kwadranse to rysowanie i malowanie karmników dla ptaszków, dzieci mogły urealnić swoje plastyczne wizje, niektóre były zaskakujące. Na przykład pięcioletnia Zosia Kwiatkowska z Gruty zawiesiła budki na końcówkach gałązek…

Tekst/foto: RAS

Fotoreportaż

Ferie – nasze dzieci w kinie

2016 ferie 2601 2tGłówny bohater Charlie Brown zakochuje się w nowo poznanej dziewczynce, która dołączyła do jego klasy. Tymczasem psi kumpel Snoopy chce wytropić swojego największego wroga, Czerwonego Barona…
Ponad godzinny seans bardzo podobał się dzieciom, uczestnikom ferii zimowych w Gminnym Centrum Kultury. Dziewczynki i chłopcy zaproszeni zostali na seans przez dyrektor Hannę Szumotalską. W kinie Helios wszyscy pojawili się już na pół godziny przed projekcją, tak, żeby można im było zrobić kilka pamiątkowych zdjęć, ale też i dlatego, by mogli zaopatrzyć się w… prażoną kukurydzę i soczki. 

2016 ferie 2601 tWyjazd do Grudziądza był niewątpliwie sporą atrakcją dla dzieci, zimowa wycieczka (szkoda, że odwilż zmieniła śnieg w wodę…) na pewno była dla większości z nich ważnym przeżyciem. 
W holu, ku zaskoczeniu innych osób czekających na seans, zabrzmiało Sto lat w wykonaniu naszej grupy. Tak się złożyło, że w tym dniu do dzieci z Gruty dołączyła Wiktoria (wnuczka niżej podpisanego). Gdy tylko przywitała się z rówieśnikami, pani dyrektor wręczyła jej upominek (ciekawe skąd wiedziała, że dziewczynka kończy siedem lat…?), i to właśnie ona zaproponowała tradycyjną, okazjonalną piosenkę. 
Po powrocie do GCK na dzieci czekał posiłek i prawie godzinna zabawa. 
Dziewczynki i chłopcy na pewno długo będą pamiętać Charliego Browna, tym bardziej, że jego historia miała pomyślne zakończenie.

Tekst/foto: RAS

Fotoreportaż

Kolejny tydzień ferii w GCK

2016 ferie 2501 tNiemal dwadzieścioro dzieci przyszło w poniedziałek do Gminnego Centrum Kultury, gdzie o godzinie 10. rozpoczął się drugi tydzień ferii zimowych. Maluchów w wieku przedszkolnym i uczniów podstawówki nie odstraszyła niebyt ciekawa aura, trochę padał deszcz, zrobiło się ślisko.
Tak dużą frekwencją mile zaskoczona była dyrektor i instruktorzy. Fakty wskazują na jedno, że z każdym dniem jest coraz więcej chętnych do zabawy. Instruktorce i wolontariuszce nie brakuje pomysłów ruchowo-plastycznych.
Dzieci oprócz podskoków, kalamburów i najróżniejszych pląsów wykonywały też prace techniką dekupaż. „Przebojem” tego dnia było malowanie wiosny, do której co prawda jeszcze daleko, ale mali artyści z aplauzem podchwycili temat.
Jutro, wtorek, na uczestników ferii czeka nie lada atrakcja, dyrektor zafundowała im seans Fistaszki w grudziądzkim kinie Helios. Informację o tym dzieci przyjęły z okrzykami zadowolenia i oklaskami.

Tekst/foto: RAS

Fotoreportaż

Nasze babcie i dziadkowie

2016 ferie 2201 tKażdy musi mieć dostęp zarówno do dziadków,
jak i wnuków, aby być w pełni człowiekiem.
Margaret Mead (amerykańska antropolog).

Piątek, 22 stycznia - Dzień Dziadka, to podczas kolejnego, piątego dnia ferii w Gminnym Centrum Kultury data szczególna. Tego dnia w nasze progi zawitali babcie (ich wyjątkowy dzień był 21 stycznia) i dziadkowie.
Punktualnie o godzinie 12. 30 szanownych gości powitała dyrektor GCK Hanna Szumotalska. Dziadkom życzyła przede wszystkim zdrowia, zadowolenia z wnucząt i jak najwięcej uśmiechu każdego dnia.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Czwarty dzień ferii

2016 ferie 2101 tCzwartek (21 stycznia – notabene Dzień Babci) w Gminnym Centrum Kultury był bardzo urozmaicony, zaczęło się od rozgrzewki i plastycznego tworzenia zimowych dyscyplin sportowych (saneczkarstwo, skoki narciarskie, łyżwiarstwo). Natalia uczyła dzieci nowych zabaw – detektyw, cziki-czaka. Intensywne zajęcia przerwał posiłek, który mile zaskoczył dziewczynki i chłopców, panie instruktorki upiekły smaczne gofry.
Po chwilowym relaksie po posiłku przyszedł czas na popisy artystyczne, dzieci chwyciły za mikrofon i popisywały się swoimi możliwościami wokalnymi, poczuciem rytmu i tanecznymi umiejętnościami. Karaoke było dla nich sporym przeżyciem, większość bowiem pierwszy raz śpiewała przez mikrofon do profesjonalnego podkładu muzycznego. Kraina lodu, Bałkanica, Ogórek wąsaty, Kolorowe kredki, to tylko niektóre tytuły piosenek z szerokiej dziecięcej propozycji.

Tekst/foto: RAS

Fotoreportaż

Środa – ferie ze śniegiem

2016 ferie 2001 tDzieci na sannę w czasie ferii czekały trzy dni. W środę, zgodnie z planem zajęć, wreszcie mogły opuścić salę Gminnego Centrum Kultury i pojeździć na sankach, a także pobiegać po białym puchu, którego nie brakuje w ogrodzie. Zabawa jednak nie mogła trwać zbyt długo, ponieważ mroźny wiatr mocno smagał po uśmiechniętych twarzach, mimo iż były okryte szalikami. Na dodatek padał śnieg, a słoneczko nawet na moment nie wyjrzało zza chmur. Dzieci jednak były dzielne i z ochotą ciągały się na zmianę na sankach, a gdy już trochę się zmęczyły, za linki łapała dyrektor i pracownicy. Krótki pobyt na świeżym powietrzu na pewno wszystkim wyszedł na zdrowie. Po powrocie do sali pani Czesława szybko ugotowała dzieciom mleko, a instruktorki Ania i Natalia zajęły się przygotowaniem posiłku.
Środa, trzeci dzień ferii w GCK, to sporo zajęć ruchowych, ale nie zabrakło też plastycznych. Nastolatkowie różnymi kolorami farb akrylowych malowali słoiczki, które za kilka dni poddane zostaną dalszemu upiększeniu metodą dekupaż.

Tekst/foto: RAS

czytaj więcej, Fotoreportaż

Ferie w GCK – dzień drugi

2016 ferie 1901 tKażdy dzień ferii zimowych w Gminnym Centrum Kultury rozpoczyna chóralne czytanie Regulaminu, który zapisany jest na dużym arkuszu. Dzieci przypominając sobie treść, wiedzą jakie są ich obowiązki.
Po tym niewątpliwie ważnym momencie następuje rozgrzewka przed kilkugodzinnym relaksem, w który wpisane są gry, zabawy i zajęcia plastyczne.
Wtorek przyniósł dziewczynkom i chłopcom nie lada emocje, do GCK przybył funkcjonariusz policji młodszy aspirant Tomasz Giemza. Dyrektor dzień wcześniej poprosiła go, aby przeprowadził pogadankę na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, przypomniał o ogólnych zasadach. Tak też się stało. Mali słuchacze dowiedzieli się przede wszystkim o tym, z kim i jak powinni poruszać się w miejscach publicznych, szczególnie na ulicy.

czytaj więcej, Fotoreportaż