logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

Gminne Centrum Kultury zaprasza na zajęcia wakacyjne do świetlic

HARMONOGRAM ZAJĘĆ WAKACYJNYCH GMINY GRUTA W TERMINIE OD 06.07.2015r. DO 21.08.2015r.
LP MIEJSCOWOŚĆ TERMIN GODZINA MIEJSCE
9 Annowo 03.08.2015r. do 07.08.2015r. od 9.00 do 12.00 Świetlica wiejska w Annowie
10 Gruta 03.08.2015r. do 07.08.2015r. od 12.30 do 15.30 Gminne Centrum Kultury w Grucie
11 Nicwałd 10.08.2015r. do 14.08.2015r. od 9.00 do 12.00 Świetlica wiejska w Nicwałdzie
12 Okonin 10.08.2015r. do 14.08.2015r. od 12.30 do 15.30 Biblioteka Publiczna w Okoninie
13 MełnoCukr. + Mełno ZZD 17.08.2015r.do 21.08.2015r. od 9.00 do 12.00 Świetlica wiejska w Mełnie
14 Wiktorowo 17.08.2015r.do 21.08.2015r. od 12.30 do 15.30 Świetlica wiejska w Wiktorowie

Demo
 
Demo
 

Gminny Dzień Matki

2015 dzien matkiW tym roku Gminne Święto Matki obchodziliśmy w świetlicy w Plemiętach. Miłe spotkanie miało miejsce w niedzielę 24 maja. Organizatorami byli Stowarzyszenie „Pod Gródkiem” i sołectwo z Plemiąt oraz Gminne Centrum Kultury w Grucie. Na zaproszenie odpowiedziało sporo mam, wśród których była wójt Halina Kowalkowska. 
Uroczystość otworzyły trzy panie (trzy mamy), Mariola Lewandowska, prezes stowarzyszenia, Agnieszka Abramek, sołtys wsi i Hanna Szumotalska, dyrektor GCK.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Dwa jubileusze

2015 lauryPaństwo Czesława i Józef Tomaszewscy obchodzili niedawno 50-lecie pożycia małżeńskiego, a nieco wcześniej szanowna jubilatka skończyła 70 lat.
Pani Czesława mieszkająca w Czeczewie śpiewa w zespole wokalnym Złoty Wiek, który działa w Gminnym Centrum Kultury.
W środę 20 maja przy kawie i torcie, po odśpiewaniu Sto lat, koleżanki i koledzy przekazali pani Czesławie gratulacje i złożyli życzenia.
Dla wyjątkowej solenizantki nie zabrakło gratulacji, uścisków i drobnego upominku od dyrektor Hanny Szumotalskiej.

(RAS) 

Pierwsze szkolenie nowo powołanej Rady

2015 rada219 maja o godz. 9 w Gminnym Centrum Kultury rozpoczęło się pierwsze szkolenie Rady, prowadził je trener Rafał Jaworski z Poznania, a tematem były zagadnienie dotyczące Standardów Rad Działalności Porządku Publicznego. Chodzi przede wszystkim o standardy: 1) tworzenia RDPP, 2) komunikacji (z administracją publiczną, organizacjami pozarządowymi i innymi ciałami dialogu oraz skuteczną i efektywną komunikację wewnątrz rady, 3) monitoring i ewaluacja współpracy administracji publicznej, która powinna się opierać o zasady współpracy wymienione w ustawie: zasadę pomocniczości (subsydiarności), suwerenności stron, partnerstwa, efektywności, uczciwej konkurencji i jawności.

(r) 

Gminna Rada Działalności Pożytku Publicznego

2015 radaHalina Kowalkowska, wójt gminy, zarządzeniem z 4 maja br. powołała Gminną Radę Działalności Pożytku Publicznego . W jej skład weszli przedstawiciele wójt, rady gminy i organizacji pozarządowych.
Już 14 maja doszło do spotkania, podczas którego ukonstytuował się zarząd. Przewodniczącą została Elżbieta Fabińska, jej zastępczynią Hanna Szumotalska, a sekretarzem Renata Kurkus.
Rada powołana została na 2 lata.
Do głównych jej zadań należeć będzie między innymi: 1) opiniowanie projektów uchwał i aktów prawa miejscowego dotyczących sfery pożytku publicznego, w tym programów współpracy, 2) wyrażanie opinii w sprawach dotyczących funkcjonowania organizacji, 3) udzielanie pomocy i wyrażanie opinii w przypadku sporów pomiędzy organizacjami a administracją publiczną, 4) wyrażanie opinii w sprawie zlecania zadań publicznych organizacjom.
Na spotkaniu obecna była wójt, która pogratulowała zarządowi i życzyła jak najlepszej współpracy z przedstawicielami administracji publicznej i wszystkimi organizacjami i instytucjami działającymi na terenie naszej gminy Gruta.

(r) 

Spotkanie szefów samorządów

2015 naradaCzwartek 14 maja to ważny dzień nie tylko dla naszej gminy. Przed południem w Gminnym Centrum Kultury spotkali się przedstawiciele samorządów powiatu grudziądzkiego i jednej gminy z powiatu świeckiego, a konkretnie z Dragacza.
Narada dotyczyła Obszaru Strategicznej Interwencji (OSI), który jest jednym z założeń polityki terytorialnej województwa kujawsko-pomorskiego. Podczas spotkania rozmawiano na temat opracowania dokumentu Strategia Rozwoju OSI Grudziądza oraz o projektach, które samorządy mogłyby zrealizować właśnie w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji.
Gospodarzem była wójt Halina Kowalkowska, a gośćmi: Marek Sikora – wiceprezydent Grudziądza, Krzysztof Chodubski – burmistrz Radzynia Chełmińskiego, Andrzej Rodziewicz – wójt gminy Grudziądz, Henryk Szpringel – wójt gminy Rogóźno, Dorota Krezymon – wójt gminy Dragacz. Na naradzie niektórym szefom samorządu towarzyszyli przedstawiciele urzędu.
Wśród osób uczestniczących obecne były też Beata Bielik, kierownik Referatu Gospodarki, Infrastruktury i Ochrony Środowiska naszego urzędu oraz Hanna Szumotalska, dyrektor GCK. (r)

(r) 

Majówka przy grillu i stole

2015 majowka zloty wiekW środku tygodnia, bo środa to śpiewanie Złotego Wieku w GCK, na majowej koleżeńskiej biesiadzie spotkali się członkowie naszego zespołu wokalnego i goście „po fachu” z Harmonii z Radzynia Chełmińskiego.
To już tradycja, że w majowy dzień panie i panowie razem śpiewają, dzielą się refleksjami na temat występów i prób, rozmawiają o sprawach codziennych i oczywiście wspólnie przygotowują ciasto, kawę, herbatą i kiełbaski.
Barabara Małgorzewicz, prowadząca Złoty Wiek, powiedziała: – To bardzo cenne i sympatyczne, że mamy tak dobre relacje zarówno ze śpiewakami z Radzynia Chełmińskiego, jak i Świecia nad Osą. Za kilka dni wyjeżdżamy właśnie do naszych koleżanek Józefinek z tej miejscowości, a 19 maja wspólnie z Warsztatami Terapii Zajęciowej z Gruty i naszymi śpiewającymi seniorami wybieramy się na kręgle do Grudziądza.
Przypominamy, że w każdą środę Złoty Wiek ma próby i jeśli ktoś chciałby wstąpić do zespołu, to drzwi są otwarte…

(r) Foto: M.CH.

Dziesięcioro gitarzystów

2015 szkolka gitaryW czwartek 7 maja w Gminnym Centrum Kultury rozpoczęły się zajęcia z gry na gitarze klasycznej, prowadzi je Łukasz Kowalski z Pokrzywna. Na pierwszej lekcji instruktor przede wszystkim poznał się ze swoimi uczniami oraz tym, jak wygląda dotychczasowa ich edukacja na instrumencie. Inauguracyjne zajęcia to między innymi omówienie prostych funkcji gitarowych, kształtowanie słuchu i zasady strojenia. Na kolejnych spotkaniach młodzi adepci gitary kształcić będą ćwiczenia rytmiczne, chwyty i techniki gry.
Kilka słów o Łukaszu: urodził się w 1988 roku, gitarzysta, wokalista i kompozytor. W swoim dorobku artystycznym ma liczne występy i wyróżnienia. Najważniejszymi z nich są: zwycięskie I Eliminacje Woodstock w warszawskiej Stodole, oraz występ na dużej scenie Przystanku Woodstock 2009, nagroda Grand Prix Festiwalu Zderzak 2009, wyróżnienie dla najlepszego gitarzysty podczas XI Iławskiej Fama Rock Festival, wyróżnienie dla gitarzysty na festiwalu GAPA 2011. Ma za sobą także wiele doświadczeń studyjnych w takich studiach, jak Izabelin, Studio X, Invent Sound, Mama Studio, Studio Progress. Jako gitarzysta występował w zespołach Infernalia, the facto, HEX i Mithril. Współpracował z czołowymi polskimi producentami muzycznymi, a także zrealizował dwa profesjonalne teledyski.
Mamy nadzieję, że dziesięcioro bardzo młodych adeptów gitary wiele skorzysta z lekcji Łukasza.

(ars)

Majowe spotkanie integracyjne

2015 1majaW szczególnym dniu 1 Maja 2015 r., Grupa Nieformalna Tańcząca Trójka, której lideruje Hanna Szumotalska, zaprosiła uczestników projektu Ruch, jako aktywność fizyczna na Spotkanie Integracyjne do Gminnego Centrum Kultury w Grucie. Przypomnijmy, że przedsięwzięcie, w którym udział biorą dwa pokolenia – dzieci i starsi, realizowane jest dzięki projektowi Inicjuj z FIO dofinansowanym ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Uściślijmy: dzieci z klas I-III uczestniczą w zajęciach tanecznych, natomiast starsi ćwiczą taniec Zumba.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Przedfestiwalowe kwalifikacje wokalne

2015 festiwal piosenkiW sobotę 25 kwietnia w Gminnym Centrum Kultury jury w składzie Hanna Szumotalska, Krzysztof Janikowski i Agata Misiak przesłuchało jedenastu wokalistów z naszych gminnych szkół podstawowych, którzy zdecydowali się wziąć udział we wstępnym, kwalifikacyjnym etapie I Festiwalu Piosenki „Wyśpiewaj sukces” – do słów Jacka Cygana. Każdy startujący wykonał po dwie piosenki, do których tekst napisał Jacek Cygan. Dzieci korzystały z gotowego podkładu muzycznego lub na akordeonie akompaniował im instruktor Andrzej Derkowski.
Jury na I Festiwal Piosenki „Wyśpiewaj sukces” – do słów Jacka Cygana zakwalifikowało: w kategorii I (klasy I-III) Karolinę Czarnotę (SP Nicwałd), Oliwię Jaranowską (SP Słup) i Natalię Ostolską (SP Słup). W kategoria II (klasy IV-VI) – awansowały: Natalia Arendt ((SP Nicwałd), Adrianna Brzyska (SP Słup) i Paulina Jaranowska (SP Słup).
Gratulujemy.
Informujemy, że finał festiwalu, podczas którego wymienieni wyżej wykonawcy wykonają po jednej piosence, odbędzie się 31 maja 2015 r. o godz. 14.00 w ogrodzie Gminnego Centrum Kultury.

(r)

Fotoreportaż

III Festiwal Muzyki Filmowej

2015 3 festiwal filmowy– Witamy serdecznie na III Koncercie Muzyki Filmowej zainicjowanym i przygotowanym przez Dorotę Berent – powitali gości konferansjerzy Kinga Panek i Mateusz Kozłowski. – W tym roku obchodzić będziemy 5-lecie Gminnego Centrum Kultury, piąty rok, w którym Doris jest tu instruktorem muzycznym i wciąż zaskakuje wszystkich swoimi pomysłami muzycznymi, nieustannie też gromadzi wokół siebie młodych, zdolnych ludzi, a każdy jej artystyczny pomysł staje się niezapomnianą przygodą.
Po części oficjalnej, którą poprzedziło krótkie powitanie wykonawców i gości przez dyrektor Hannę Szumotalską, rozpoczął się koncert piosenek, które zdobyły popularność dzięki ścieżce dźwiękowej w głośnych filmach. Usłyszeliśmy utwory między innymi z Titanica, Władcy Pierścieni, Zaplątanych, Miasta Aniołów…
Piosenki wykonali Dorota Berent, Aleksandra Kanios, Sonia Szytniewska, Patrycja Urbaniak, Karol Aleksandrowicz. Natomiast Nikodem Berent wykonał na saksofonie utwory z Władcy Pierścieni.

czytaj więcej, Fotoreportaż