logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

2015 baner szkolka gitary

2015 zumba

Ferie w GCK – dzień szósty

2015 ferie 07Teatrzyk w roli głównej

Zgodnie z planem zajęć, w poniedziałek grupa dzieci spędzająca ferie w GCK zajęła się przede wszystkim kukiełkową inscenizacją Chorej lalki. Jest to opowieść o tym, że nie można przesadzać z jedzeniem. Bohaterka zjadła kilka gruszek i nieodzowna okazała się wizyta lekarza, który – jako kurację – zalecił chorej, by przez cały dzień zjadła tylko jedną skórkę chleba.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Ferie w GCK – dzień piąty

2015 ferie 07Wycinali, śpiewali, słuchali i rysowali

Kolejny dzień ferii przyniósł szereg atrakcji.
Dzieci wykonywały między innymi kukiełki, które wykorzystane zostaną w poniedziałkowym teatrzyku. Dziewczynki i chłopcy ochoczo przypomnieli sobie trochę już zapomniane zabawy, takie jak skakanie z gumą czy popularna skakanka.
W przerwie pierwszej części zajęć, jak zawsze na uczestników białych wakacji czekał posiłek. Tego dnia szczególnie był dla nich ważny, bo… później musiały mieć dużo siły, aby zaprezentować się przed mikrofonem (oczywiście piszemy to z przymrużeniem oka). Po śpiewnych występach, soliści zostali nagrodzeni przez dyrektor za śmiałość i ładny głos. 

czytaj więcej, Fotoreportaż

Ferie w GCK – dzień czwarty

2015 ferie 07Nasi wierni, dzielni przyjaciele…

"Nie ma znaczenia, ile masz pieniędzy,
ani ile rzeczy, możesz być biedakiem,
ale mając psa jesteś bogaty".
Louis Sabin

Wielką frajdę miały dzieci w kolejnym dniu ferii w Gminnym Centrum Kultury. Dzięki pomysłowości dyrektor placówki, w czwartkowe przedpołudnie do drzwi zapukali dwaj funkcjonariusze policji, starsi sierżanci Piotr Chyła i Grzegorz Angowski. Maluchy oczywiście były przygotowane na wizytę wyjątkowych gości, ale kiedy funkcjonariusze wprowadzili do sali dwa psy, Igora i Kesza, uczestnikom ferii na chwilę odebrało mowę. Szybko jednak przyzwyczaili się do policjantów i ich „podwładnych”. Podoficerowie opowiedzieli o tym, że pies wraz z opiekunem szkolą się w Sułkowicach, kurs kończy się egzaminem. Okazuje się, że to wcale nie tak łatwo być na usługach policji, bowiem czworonogi raz w roku przechodzą atestację, czyli specjaliści w mundurach ze szkoły policyjnej sprawdzają, czy nadają się do dalszej służby.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Ferie w GCK – dzień trzeci

2015 ferie 07Białe wakacje, a właściwie to szare, bo śniegu jak nie było, tak nie ma. Zimno jednak jest i to pewnie trochę odstrasza dzieci przed wyjściem z domu i udaniem się do Gminnego Centrum Kultury. 
Kolejny dzień zabawy to przede wszystkim malowanie, rysowanie i zabawy w stylu Stary niedźwiedź mocno śpi (w rolę zwierzaka wcieliła się dyrektor placówki), bo też i coś takiego najbardziej interesuje uczestników.
Siedmioletnia Agnieszka Szeląg z Annowa, uczennica podstawówki w Nicwałdzie, nie ukrywa, że dla niej kartka i kredki to rzeczy bardzo ważne. Po prostu lubi rysować i oczywiście malować. 

czytaj więcej, Fotoreportaż

Ferie w GCK – dzień drugi

2015 ferie 07Uczestniczące w feriach dzieci stawiły się punktualnie. Po ogólnym przywitaniu nadszedł czas na zabawę ruchomą, żeby troszkę się rozruszać i rozgrzać, bo chociaż zima straszna nie jest, to jednak zimny wiatr w drodze do Gminnego Centrum Kultury dał się we znaki.
Drugi dzień ferii to – zgodnie z harmonogramem zajęć – tworzenie jeżyków z masy solnej, malowanie kredą, kilka różnych konkursów, rozszyfrowywanie zagadek i rymowanki.
Instruktorka Monika Chyła podczas zajęć korzysta też z Programu Profilaktycznego, w tym wypadku antynikotynowego i uświadamia dzieciom, że one same mogą już unikać szkodliwych dla organizmu substancji i… sytuacji. Jak wynika z badań, prawie 4 mln polskich dzieci narażonych jest na mimowolne wdychanie dymu tytoniowego.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Złoty Wiek u przyjaciół

2015 zw spotkanieW sali Klubu Seniora w Jabłonowie Pomorskim 17 lutego towarzysko spotkały się trzy zaprzyjaźnione chóry. Gospodarzem był Złoty Kłos, a gośćmi wykonawcy ze Złotego Wieku z Gruty i Józefinki ze Świecia nad Osą. Warto wiedzieć, że wszystkie zespoły muzycznie prowadzi instruktor Andrzej Derkowski.
Nasz zespół wykonał trzy piosenki: Życie to dar, Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca i ostatnia Czasem nie wiem, co ze sobą zrobić. Pozostałe chóry nie pozostały dłużne i „zrewanżowały” się swoimi piosenkami.

2015 zw spotkanie2Podczas koleżeńskiej biesiady nie obyło się bez wspólnego śpiewania i… biesiadowania, bo w tym dniu akurat kończył się karnawał.
Spotkania chórów to już tradycja, która – jak podkreśla Barbara Małgorzewicz, prowadząca Złoty Wiek – pozwala rozwijać wspólne zainteresowania, nie tylko muzyczne, ale także kultywować polską tradycję i integrować środowiska sąsiadujących ze sobą gmin.
Gwoli ścisłości przypominamy, że nasz grucki chór spotyka się w Gminnym Centrum Kultury w każdą środę w godz 9.30-11.30 i kto lubi śpiewać, powinien się do niego zapisać. Szczególnie szefowa zespołu zaprasza seniorów.

Tekst: (wil) 

Ferie w GCK – dzień pierwszy

2015 ferie 07Zaczęły się ferie W województwie kujawsko-pomorskim, a więc i w naszej gminie rozpoczęły się ferie zimowe dla uczniów. Od 16 do 27 lutego dzieci i młodzież odpoczywają od nauki. Ferie to czas, który można interesująco spędzić w szkołach, bibliotekach, Przedszkolu Samorządowym (tu, zgodnie ze statutem placówki, przebywają w tym czasie dzieci pracujących rodziców) i Gminnym Centrum Kultury.
W Zespole Szkół w Grucie zajęcia odbywają się w bibliotece. W poniedziałek zaczęło się od „Poranku z Książką” (czytanie, opowiadanie treści), później dzieci wykonywały prace plastyczne tematycznie związane z lekturą. Wtorek to „Dzień Kota”, czyli maraton bajek tematycznych, filmy i zagadki. W środę dzieci pojadą do kina. Kolejny dzień (czwartek) – zajęcia w ramach programu „Żyj smacznie i zdrowo” oraz wykonywanie prac plastycznych „Nowa Szkoła”. Pierwszy tydzień zakończy się podobnymi zajęciami.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Kółko Literackie

2015 kolko literackieKarolina Miąsko, Ania Witecka i Ania Nasieniewska – trzy zdolne literacko gimnazjalistki z Zespołu Szkół w Grucie. To w dużej mierze dzięki polonistce Janinie Śródce, uczącej dziewczyny, powstało Kółko Literackie w Gminnym Centrum Kultury.
Zajęcia trwają od końca września 2014 roku. Prowadzący Stanisław Raginiak przybliża gimnazjalistkom ogół spraw związanych z literaturą, omawia poszczególne gatunki literackie i, co jest najważniejsze dla dziewcząt, omawia ich pierwsze próby głównie prozatorskie.
W najbliższym czasie na tej stronie (Gminnego Centrum Kultury) zamieszczone zostaną debiutanckie opowiadania gimnazjalistek. RAS

RAS

Zagraliśmy!!!

2014 wospRazem z Jurkiem Owsiakiem zagraliśmy 11.01.2015 r. w godz. 15-20 w remizie OSP Gruta. Nasze granie zasiliło konto Orkiestry kwotą 13.673.34 złotych! Wynik znakomity, tym bardziej, że w stosunku do roku ubiegłego w „teren” ruszyło o 10 wolontariuszy mniej, a i aura była wyjątkowo nieprzychylna. Wszyscy „muzykanci” mają powody do ogromnej satysfakcji! W puszkach było 8.083.30 złotych, pozostała kwota to rezultat licytacji i pieniędzy z konsumpcji oraz wpisowego w Maratonie Rowerowym Indoor Cycling w Zespole Szkół (645 zł). Najwyższą cenę na licytacji osiągnęła maskotka strażaka – 330 złotych, zaraz po niej zegar od WOŚP – 300 zł, tyle samo zapłacono za darowanego przez policję Polfinka, natomiast aktówka darowana naszej WOŚP przez posła Janusza Dzięcioła (grał z nami) to kolejne 270 złotych.

czytaj więcej, Fotoreportaż

... z najlepszymi życzeniami na Święta


KOLĘDA GRUCKA
(muz. Doris. tekst. Stanisław Raginiak)
Wykonanie: Doric, TiM


KOLĘDY I PASTORAŁKI
Jarmark Św. Mikołaja - Grudziądz '2012
Wykonanie: PÓŁnaPÓŁ