logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

2016 1 2 3 maja

Komputery pracują

2016 komputery zajeciaOd niedawna w Gminnym Centrum Kultury zainstalowanych jest kilka komputerów, z których może korzystać każdy mieszkaniec naszej gminy. W nagłówku na tej stronie internetowej (GCK GRUTA) wyszczególnione są godziny, kiedy to można przyjść do sali na piętrze i usiąść przed monitorem. Na razie z komputerów korzystają głównie oczekujący na rozpoczęcie zajęć lub rodzice dowożący dzieci, na przykład na język angielski.
Przypominamy zatem, że jeśli ktoś chce skorzystać z szybkiego internetu, czy w najmniejszym stopniu podnieść swoją wiedzę na temat obsługi i korzystania z komputera, powinien odwiedzić Gminne Centrum Kultury.

Tekst: (r)

Zajęcia plastyczne – chętnych nie brakuje

W każdy wtorek i środę po południu w Gminnym Centrum Kultury odbywają się zajęcia plastyczne prowadzone przez instruktorkę Annę Faltynowską. Pierwszego dnia trwają one w godz. 16-17.35, drugiego 16.40-17.40. Dzieci uczą się najróżniejszych technik, od rysunku po lepienie z modeliny najróżniejszych rzeczy, ostatnio od jajeczek po zające, bo święta wielkanocne tuż, tuż.
Obecnie w obu grupach jest prawie trzydzieścioro dzieci. Nie zmienia to faktu, że jeśli znajdą się kolejni chętni, drzwi w GCK są dla nich otwarte.

Tekst: (r)

Kolejne KÓŁKO LITERACKIE

2016 kolko literackie zbPięć uczennic z Zespołu Szkół w Grucie zdecydowało się należeć do KÓŁKA LITERACKIEGO prowadzonego przez instruktora Stanisława Raginiaka. To, w ostatnich kilku latach, kolejna grupa dziewcząt, która w Gminny Centrum Kultury w Grucie postanowiła uczęszczać na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne. Obejmą one edukację w zakresie poznawania literatury (adekwatnej do ich wieku), deklamacji (recytacji) i młodzieńczych prób poetycko-prozatorskich.
Niełatwo było przekonać kilka uczennic o szerszych horyzontach i sporej wrażliwości do wspólnej pozaszkolnej edukacji. Dlatego S. Raginiak zwrócił się z prośbą do polonistów. I pewnie, gdyby nie pani Bożena Zadykowicz i pan Krzysztof Ficek Koło nie powstałoby. To dzięki tym pedagogom w lutym 2016 roku rozpoczęły się zajęcia popołudniowe (w każdy czwartek w godz. 15.30 do 16.45).
To kolejny rok, gdy w GCK trwa literacka edukacja tych, którzy już w bardzo młodym wieku interesują się poezją i prozą, a także chcą poznawać ogólne zasady dobrego wychowania (bo nauczanie obejmuje i tę dziedzinę).
Na zdjęciu (od lewej): Kamila Wesołowska ze Słupa (uczęszcza na Kółko drugi rok z kolei). Gimnazjalistka drugiej klasy bardzo lubi czytać, słuchać ciekawej, ambitnej muzyki, spacerować, uprawiać sport. Sporo czasu poświęca też pięciu psom i kotkowi.
Obok niej siedzi Sandra Chałat z Mełna. Jak jej koleżanki jest ambitna i chce poznawać tajniki pisania wierszy i prozy. Bardzo lubi rysować. Strasznie, jak mówi, kocha zwierzęta (konie i… jednego szczura, który biega po domu i wabi się Franio). Sandra jest w drugiej klasie gimnazjum. (Za Sandrą na zdjęciu „szef” grupy).
Adrianna Brzyska ze Słupa jest szóstoklasistką. Dziewczyna dała się już poznać jako świetna recytatorka, ma też świetny głos, więc nic dziwnego, że nie raz widzieliśmy ją na scenie. Adrianna oczywiście lubi czytać i gra w siatkówkę.
Z kolei szóstoklasistka Wiktoria Pieniek z Gruty również dużo czasu spędza z książką w dłoni i jest w drużynie siatkarskiej.
Ostania na zdjęciu to Wiktoria Piotrowska z Mełna (klasa szósta). Oprócz inklinacji związanych z literaturą, bardzo lubi jeździć na łyżwach, gra też w piłkę ręczną.
Odbyły się już dwa spotkania KÓŁKA. Dziewczęta mają już świadomość, że kiedy będą opuszczać szkołę w Grucie, ich wiedza o literaturze wykraczać będzie poza program podstawówki i gimnazjum. Na pewno też w szerokim zakresie poznają zasady savoir-vivre'u.

Tekst: (tng)

Gitarzyści grają coraz lepiej

2016 gitarzysciNiedługo minie rok nauki gry na gitarze klasycznej w Gminnym Centrum Kultury. Zajecia prowadzone przez instruktora Łukasza Kowalskiego z Pokrzywna rozpoczęły się 7 maja 2015 roku. Po przerwie wakacyjnej, we wrześniu kilku adeptów rozpoczęło dalszą muzyczną edukację. Każdy miesiąc nauki to poznawanie coraz trudniejszych tajników tego popularnego, ale trudnego do opanowania instrumentu.
Młodzi gitarzyści obecnie ćwiczą skomplikowane funkcje, pracują nad różną techniką gry (np. uczą się grania patternów – zróżnicowana kolejność potrąceń poszczególnych strun). Każde zajęcia zaczynają się od strojenia instrumentu, co jest jednoznaczne z kształtowanie słuchu. Łukasz sporo czasu poświęca ćwiczeniom rytmicznym i permanentnie powraca do podstawowych uderzeń. Lekcje w GCK to również część teoretyczna, poznawanie nut i zapisu melodii.
Najbardziej wytrwali poczynili już spore postępy. Jest to niewątpliwie zasługa instruktora-gitarzysty, który potrafi fachowo przekazać młodszym swoje umiejętności muzyczne i teoretyczne.
Jeśli ktoś z dzieci lub młodzieży z terenu naszej gminy chciałby doskonalić swój gitarowy warsztat, powinien skontaktować się z dyrektor GCK lub z Łukaszem Kowalskim (zajęcia odbywają się w każdy czwartek w godz. 16.30-17.30).

Tekst/foto: RAS

Rozśpiewany Złoty Wiek

2016 rozspiewany zloty wiekSeniorzy z zespołu wokalnego Złoty Wiek ćwiczą systematycznie. Pod artystycznym okiem Barbary Małgorzewicz i instruktora muzycznego Andrzeja Derkowskiego w każdy piątek w godzinach 10-12 pracują nad nowymi piosenkami. (Do niedawna próby w Gminnym Centrum Kultury odbywały się w środy.)
Kolejny raz przypominamy, że każdy mieszkaniec naszej gminy (szczególnie osoby starsze), który uważa, że dysponuje ładnym głosem, może wstąpić do zespołu. Oprócz artystycznego rozwoju spotkania w GCK przyczyniają się do nawiązania nowych znajomości, integracji, słowem – ciekawego spędzenia czasu.
Warto też pamiętać, że w działalność Złotego Wieku wpisane są najróżniejsze festiwale i przeglądy, a więc należąc do grupy śpiewaczej można przy okazji zwiedzić pobliskie wsie, gminy, miasteczka i miasta.
Zapraszamy do Gminnego Centrum Kultury w Grucie.

Tekst/foto: RAS

Dzień Zakochanych – muzycznie i… tłoczno

2016 walentynkiSpiritus movens świetnej imprezy w Gminnym Centrum Kultury była Dorota Berent i jej zespół TiM. Wystąpili w składzie: Aleksandra Kanios, Patrycja Urbaniak, Karol Aleksandrowicz i Cezary Szytniewski (wokaliści) oraz Bartek Sengerski i Sebastian Sieracki (instrumentaliści). Chyba najbardziej podobały się piosenki Say something w wykonaniu duetu Dorota i Karol i Another love z repertuaru Toma Odella zaśpiewana przez Cezarego Szytniewskiego. Na scenie GCK usłyszeliśmy też Klaudię Dziubkowską, której talent dostrzegany jest nie tylko w Grucie. To wielka przyjemność móc słyszeć jej śpiew.
Dzień Zakochanych w Gminnym Centrum Kultury to także goście specjalni: Alicja Pancerzyńska, Sandra Kubiak, Natalia Erdmańska (trio fletowe) oraz akordeonista Łukasz Erdmański (wszyscy z PSM II stopnia w Grudziądzu). Flecistki na co dzień muzycznie edukuje Monika Dudek, natomiast Łukasza Tomasz Kwiatkowski.
Chyba pierwszy raz w GCK goście mogli posłuchać nieco innej muzyki, poważniejszej i w nietypowym jakby składzie instrumentalnym. Uczennice zagrały m.in. Zimę fragment z utworu A. Vivaldiego Cztery pory roku. Było też tango La Cumparsita. Później połączone flety (grała również M. Dudek) i akordeon to dalszy ciąg muzycznej uczty.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Wystartowała druga grupa plastyczna!

2016 zaj plastyczne gr2Okazuje się, że propozycja Hanny Szumotalskiej, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Grucie, utworzenia drugiej grupy plastycznej (zajęcia popołudniowe) była strzałem w dziesiątkę! Po informacji na portalu GCK i oczywiście na naszym facebooku (GCK GRUTA) na pierwsze wtorkowe zajęcia w godz. 16-17.30 przyszło kilkanaścioro dzieci. Podkreślmy, że grupa już istniejąca – zajęcia odbywają się w każdą środę w godz. 16.40- 17.40 – liczy mniej więcej tyle samo dziewczynek i chłopców. Zatem w Centrum ogółem rysowania, malowania, wycinania, itp. uczy się prawie trzydzieścioro dzieci!
Prowadząca zajęcia instruktorka Anna Faltynowska nie ukrywa, że nowi uczestnicy połknęli plastycznego bakcyla w czasie niedawno zakończonych ferii zimowych. To w trakcie dwutygodniowych spotkań tak im się spodobało w GCK, że postanowili kontynuować „artystyczną” edukację. A mówiąc wprost: polubili to miejsce.
Początek wtorkowego spotkania to zapoznanie dzieci z tym, co wolno, a czego nie wolno robić im podczas zajęć. Po tej informacji przystąpiono do pierwszych zajęć, czyli zajęto się odrysowaniem, wycinaniem i sklejaniem żabek. Wszystkim wyszło znakomicie! I pewnie dlatego żabki udały się z dziećmi do domów.
– Po żabkach było jeszcze trochę czasu, więc zaproponowałam uczestnikom malowanie… pączków, bo pojutrze tłusty czwartek – powiedziała A. Faltynowska. – Mile zaskoczył nas obecny z wnuczką na zajęciach pan Piotr Szynkowski, przewodniczący Rady Gminy, wyczarował z papieru chruścika. Radny zdradził, że papierowej „kulinarnej” sztuki uczyła go babcia.
– Drzwi na zajęcia plastyczne są nadal otwarte, zapraszamy do nas każde dziecko w wieku przedszkolnym i szkolnym. Jeśli ktoś podejrzewa siebie o talent plastyczny i chce go rozwijać, powinien jak najszybciej przyjść do nas – usłyszeliśmy od dyrektor. Potencjalnym zainteresowanym podajemy telefon do szefowej Gminnego Centrum Kultury – 530443373.

Tekst: tng. Foto: AzP.

Bal zakończył zimowe ferie

2016 ferie 2901 tWszystko zaczęło się 18 stycznia. W śnieżny i mroźny dzień do Gminnego Centrum Kultury przyszło kilkanaścioro dzieci. Pierwszym wyzwaniem dla dziewczynek i chłopców było nadanie przez nich imienia ulepionemu wcześniej bałwankowi, po którym dziś została już niestety tylko niewielka wodna plamka w ogrodzie... Buli, bo tak go nazwano, jest już tylko feryjnym wspomnieniem… Pozostał jednak na zdjęciach.
Piątek, ostatni dzień ferii, rozpoczął się piosenkami i zabawami ruchomymi. Chwilę później uczestnicy zajęli się wycinaniem poszczególnych papierowych elementów, z których instruktorka Anna Faltynowska i wolontariuszka Natalia Szumotalska uczyły ich sklejania i składania oryginalnego miniaturowego smoka.
Zajęcia rozpoczynały się o godz. 10., ale dzieci w GCK pojawiły się już przynajmniej pół godziny wcześniej. Pewnie nie mogły się doczekać przede wszystkim balu maskowego, jego początek zaplanowano na południe.
Zanim jednak to nastąpiło, na wszystkich czekało sporo atrakcji, jedną z najistotniejszych było wyświetlenie na ekranie telewizora wybranych zdjęć ze wszystkich dni ferii. Dzieci z zainteresowaniem oglądały siebie na wielu fotografiach.

Fotoreportaż

Ferie – maski, korale i wygibasy

2016 ferie 2801 tCzwartek to przede wszystkim zajęcia plastyczne, podczas których dzieci malowały i wycinały maski na jutrzejszy bal, wieńczący dwutygodniowe ferie zimowe. Wcześniej było malowanie korali z masy gipsowej i dużo, dużo zabawy…
Instruktorka Anna Faltynowska i wolontariuszka Natalia Szumotalska co rusz wymyślały różne atrakcje, zabawy: o Guciu i rybce, historia o kucyku i naśladowanie różnych czynności i osób (w języku angielskim), taniec świętego Jerzego i wyścigi konne.

Tekst/foto: RAS

Fotoreportaż

Środa – ósmy dzień ferii

2016 ferie 2701 tGdy w południe dzieci zakończyły posiłek, wróciły wspomnieniami do poprzedniego dnia, a konkretnie do wyjazdu do kina. Na pytanie: kto już kiedykolwiek wcześniej był w Heliosie, wszystkie uniosły ręce. Dziewczynki i chłopcy podzieli się też wrażeniami z obejrzanych Fistaszków (tytuł filmu). Wśród nich nie było nikogo, komu seans by się nie podobał. Fakt ten potwierdził, że pomysł dyrektor Gminnego Centrum Kultury z wyjazdem do Grudziądza był bardzo dobry.
Środa to dość skomplikowane zajęcia plastyczne, dzieci lepiły z masy solnej między innymi miniaturki bałwanka, kotka, ptaszka i szereg innych lubianych przez siebie zwierzątek czy maskotek.
Tego dnia zakończono też dekupaż, do którego wykorzystano słoiczki, buteleczki i oczywiście serwetki z kolorowymi ozdobami. Ferie to również tańce i przeróżne zabawy, których często pomysłodawcami są dzieci.
Ostanie trzy kwadranse to rysowanie i malowanie karmników dla ptaszków, dzieci mogły urealnić swoje plastyczne wizje, niektóre były zaskakujące. Na przykład pięcioletnia Zosia Kwiatkowska z Gruty zawiesiła budki na końcówkach gałązek…

Tekst/foto: RAS

Fotoreportaż

Ferie – nasze dzieci w kinie

2016 ferie 2601 2tGłówny bohater Charlie Brown zakochuje się w nowo poznanej dziewczynce, która dołączyła do jego klasy. Tymczasem psi kumpel Snoopy chce wytropić swojego największego wroga, Czerwonego Barona…
Ponad godzinny seans bardzo podobał się dzieciom, uczestnikom ferii zimowych w Gminnym Centrum Kultury. Dziewczynki i chłopcy zaproszeni zostali na seans przez dyrektor Hannę Szumotalską. W kinie Helios wszyscy pojawili się już na pół godziny przed projekcją, tak, żeby można im było zrobić kilka pamiątkowych zdjęć, ale też i dlatego, by mogli zaopatrzyć się w… prażoną kukurydzę i soczki. 

2016 ferie 2601 tWyjazd do Grudziądza był niewątpliwie sporą atrakcją dla dzieci, zimowa wycieczka (szkoda, że odwilż zmieniła śnieg w wodę…) na pewno była dla większości z nich ważnym przeżyciem. 
W holu, ku zaskoczeniu innych osób czekających na seans, zabrzmiało Sto lat w wykonaniu naszej grupy. Tak się złożyło, że w tym dniu do dzieci z Gruty dołączyła Wiktoria (wnuczka niżej podpisanego). Gdy tylko przywitała się z rówieśnikami, pani dyrektor wręczyła jej upominek (ciekawe skąd wiedziała, że dziewczynka kończy siedem lat…?), i to właśnie ona zaproponowała tradycyjną, okazjonalną piosenkę. 
Po powrocie do GCK na dzieci czekał posiłek i prawie godzinna zabawa. 
Dziewczynki i chłopcy na pewno długo będą pamiętać Charliego Browna, tym bardziej, że jego historia miała pomyślne zakończenie.

Tekst/foto: RAS

Fotoreportaż

Kolejny tydzień ferii w GCK

2016 ferie 2501 tNiemal dwadzieścioro dzieci przyszło w poniedziałek do Gminnego Centrum Kultury, gdzie o godzinie 10. rozpoczął się drugi tydzień ferii zimowych. Maluchów w wieku przedszkolnym i uczniów podstawówki nie odstraszyła niebyt ciekawa aura, trochę padał deszcz, zrobiło się ślisko.
Tak dużą frekwencją mile zaskoczona była dyrektor i instruktorzy. Fakty wskazują na jedno, że z każdym dniem jest coraz więcej chętnych do zabawy. Instruktorce i wolontariuszce nie brakuje pomysłów ruchowo-plastycznych.
Dzieci oprócz podskoków, kalamburów i najróżniejszych pląsów wykonywały też prace techniką dekupaż. „Przebojem” tego dnia było malowanie wiosny, do której co prawda jeszcze daleko, ale mali artyści z aplauzem podchwycili temat.
Jutro, wtorek, na uczestników ferii czeka nie lada atrakcja, dyrektor zafundowała im seans Fistaszki w grudziądzkim kinie Helios. Informację o tym dzieci przyjęły z okrzykami zadowolenia i oklaskami.

Tekst/foto: RAS

Fotoreportaż

Nasze babcie i dziadkowie

2016 ferie 2201 tKażdy musi mieć dostęp zarówno do dziadków,
jak i wnuków, aby być w pełni człowiekiem.
Margaret Mead (amerykańska antropolog).

Piątek, 22 stycznia - Dzień Dziadka, to podczas kolejnego, piątego dnia ferii w Gminnym Centrum Kultury data szczególna. Tego dnia w nasze progi zawitali babcie (ich wyjątkowy dzień był 21 stycznia) i dziadkowie.
Punktualnie o godzinie 12. 30 szanownych gości powitała dyrektor GCK Hanna Szumotalska. Dziadkom życzyła przede wszystkim zdrowia, zadowolenia z wnucząt i jak najwięcej uśmiechu każdego dnia.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Czwarty dzień ferii

2016 ferie 2101 tCzwartek (21 stycznia – notabene Dzień Babci) w Gminnym Centrum Kultury był bardzo urozmaicony, zaczęło się od rozgrzewki i plastycznego tworzenia zimowych dyscyplin sportowych (saneczkarstwo, skoki narciarskie, łyżwiarstwo). Natalia uczyła dzieci nowych zabaw – detektyw, cziki-czaka. Intensywne zajęcia przerwał posiłek, który mile zaskoczył dziewczynki i chłopców, panie instruktorki upiekły smaczne gofry.
Po chwilowym relaksie po posiłku przyszedł czas na popisy artystyczne, dzieci chwyciły za mikrofon i popisywały się swoimi możliwościami wokalnymi, poczuciem rytmu i tanecznymi umiejętnościami. Karaoke było dla nich sporym przeżyciem, większość bowiem pierwszy raz śpiewała przez mikrofon do profesjonalnego podkładu muzycznego. Kraina lodu, Bałkanica, Ogórek wąsaty, Kolorowe kredki, to tylko niektóre tytuły piosenek z szerokiej dziecięcej propozycji.

Tekst/foto: RAS

Fotoreportaż

Środa – ferie ze śniegiem

2016 ferie 2001 tDzieci na sannę w czasie ferii czekały trzy dni. W środę, zgodnie z planem zajęć, wreszcie mogły opuścić salę Gminnego Centrum Kultury i pojeździć na sankach, a także pobiegać po białym puchu, którego nie brakuje w ogrodzie. Zabawa jednak nie mogła trwać zbyt długo, ponieważ mroźny wiatr mocno smagał po uśmiechniętych twarzach, mimo iż były okryte szalikami. Na dodatek padał śnieg, a słoneczko nawet na moment nie wyjrzało zza chmur. Dzieci jednak były dzielne i z ochotą ciągały się na zmianę na sankach, a gdy już trochę się zmęczyły, za linki łapała dyrektor i pracownicy. Krótki pobyt na świeżym powietrzu na pewno wszystkim wyszedł na zdrowie. Po powrocie do sali pani Czesława szybko ugotowała dzieciom mleko, a instruktorki Ania i Natalia zajęły się przygotowaniem posiłku.
Środa, trzeci dzień ferii w GCK, to sporo zajęć ruchowych, ale nie zabrakło też plastycznych. Nastolatkowie różnymi kolorami farb akrylowych malowali słoiczki, które za kilka dni poddane zostaną dalszemu upiększeniu metodą dekupaż.

Tekst/foto: RAS

czytaj więcej, Fotoreportaż

Ferie w GCK – dzień drugi

2016 ferie 1901 tKażdy dzień ferii zimowych w Gminnym Centrum Kultury rozpoczyna chóralne czytanie Regulaminu, który zapisany jest na dużym arkuszu. Dzieci przypominając sobie treść, wiedzą jakie są ich obowiązki.
Po tym niewątpliwie ważnym momencie następuje rozgrzewka przed kilkugodzinnym relaksem, w który wpisane są gry, zabawy i zajęcia plastyczne.
Wtorek przyniósł dziewczynkom i chłopcom nie lada emocje, do GCK przybył funkcjonariusz policji młodszy aspirant Tomasz Giemza. Dyrektor dzień wcześniej poprosiła go, aby przeprowadził pogadankę na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, przypomniał o ogólnych zasadach. Tak też się stało. Mali słuchacze dowiedzieli się przede wszystkim o tym, z kim i jak powinni poruszać się w miejscach publicznych, szczególnie na ulicy.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Ferie w GCK rozpoczęte

2016 ferie 1801 tW wyjątkowo piękny zimowy poniedziałek 18 grudnia 2015 r. do Gminnego Centrum Kultury przybyło kilkanaścioro dzieci. Tego dnia o godz. 10 rozpoczęły się tu ferie zimowe. Na dziewczynki i chłopców czekała pani dyrektor i instruktorzy, a także wolontariuszka Natalia Szumotalska.
Początek spotkania to powitanie przez Hannę Szumotalską rodziców i ich pociech. Później, gdy dzieci już zostały tylko z pracownikami GCK, zaczął się czas zabaw. Pierwszym ważnym wydarzeniem, ogłaszaliśmy to wcześniej na stronach internetowych Centrum i gminy, było nadanie imienia ulepionemu kilka dni wcześniej bałwankowi. Nazwano go Buli. Imię zaproponował Szymon Żebrowski, a inne dzieci od razu je zaakceptowali. Okazało się, że imię pochodzi z piosenki o bałwanku, którą dzieci poznały w przedszkolu.
Wśród uczestników ferii najmłodszym jest Aleksander Kowalkowski, a najstarszymi Lena Kaczmarek i Klaudia Ciernicka, uczennice drugiej klasy podstawówki w Grucie.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Gminny Konkurs Plastyczny "Zapobiegajmy pożarom"

2015 konkurs plastycznyJury pod przewodnictwem dyrektor Hanny Szumotalskiej (członkowie Elżbieta Fabińska i Stanisław Raginiak) rozstrzygnęło Gminny Konkurs Plastyczny Zapobiegajmy Pożarom, na który wpłynęło 27 prac. Uczestnicy podzieleni zostali na cztery grupy wiekowe. Komisja w I grupie wiekowej (przedszkolacy) wyróżniła prace:
Wiktorii Chyła, Grzegorza Śniadeckiego, Julii Szerszeń oraz wspólną Martyny Sukiennik i Oskara Zieleckiego
– w grupie II (klasy I-III): Filipa Fedrau (SP Plemięta), Tomasza Gramana (SP Plemięta), Konrada Kamińskiego (SP Gruta), Adama Niedzina (SP Gruta) i Mai Udzińskiej (SP Plemięta)
– w grupie III (klasy IV-VI): Zofii Osuch, Julity i Marcina Waszewskich (wszyscy ze SP w Grucie)
– natomiast w grupie gimnazjalnej wyróżniono pracę Klaudii Antczak.
Jury w werdykcie podkreśliło bardzo dobry poziom wielu innych prac. Jednak do Konkursu Powiatowego zgłoszono wyżej wymienione. I bezwzględnie komisja dokonała właściwej oceny, ponieważ jak się wkrótce okazało w powiatowym finale przedszkolacy i uczniowie z gminy Gruta zdobyli najwięcej laurów (piszemy o tym na stronie Gmina Gruta).
Gratulujemy wyróżnionym w Gminnym Konkursie Plastycznym.
Dyplomy i nagrody rzeczowe wszystkim wręczyła dyrektor Gminnego Centrum Kultury, która to instytucja zorganizowała Konkurs.
Na zdjęciu mali plastycy z Plemiąt chwilę po otrzymaniu wyróżnień podczas jasełek bożonarodzeniowych.

Tekst/foto: RAS

Wigilia animatorów kultury

2015 wigilia instrSzczególne spotkanie pracowników, instruktorów i osób występujących w naszych zespołach muzycznych, każdego roku oscyluje wokół jednej ważnej refleksji, że są potrzebni w gminie. Bez śpiewających i muzyków trudno wyobrazić sobie naszą małą ojczyznę, a przecież Gminne Centrum Kultury to także działalność plastyczna, nauka angielskiego i szereg okolicznościowych całorocznych spotkań o różnym charakterze. Każde jest ważne, bo w większym lub mniejszym stopniu związane jest z rozwojem gminy Gruta.
Wigilia w GCK to oprócz najważniejszego wątku – pięknej polskiej i religijnej tradycji, szczególny moment, aby jeszcze bardziej uwierzyć w sens tego, co jest tu tworzone i dawane społeczeństwu. Kultura w jej głębszym zakresie i wykonaniu jest potrzebna każdemu wrażliwemu, chcącemu się rozwijać człowiekowi.
Dlatego ważne podczas wieczoru były słowa Hanny Szumotalskiej, która po złożeniu życzeń i podziękowaniu za pracę i współpracę powiedziała, że „powinniśmy tworzyć monolit, albowiem tylko razem uda się nam w jak najlepszy sposób zrealizować wszelkie kulturalne zamierzenia”.
Chwilę później podzielono się opłatkiem, po życzeniach zaczęła się wieczerza przygotowana przez pracowników GCK. Następnie wokalista i gitarzysta Krzysztof Janikowski, wspólnie z koleżankami i kolegami z zespołów PÓŁnaPÓŁ i TiM, a także gośćmi śpiewali kolędy.
Nie zabrakło gwiazdora, który każdemu wręczył drobny upominek. …
I chociaż tego wieczoru za oknem hulał wiatr i padał deszcz, to ponury ostatni dzień jesieni 2015 roku nawet na chwilę nie zakłócił świątecznego, wigilijnego nastroju.

S. Raginiak

Fotoreportaż

Wigilijny czas

2015 zw wigiliaZa kilka dni Wigilia i święta Bożego Narodzenia.
W naszej gminie rozpoczęły się tradycyjne Spotkania Opłatkowe. W środę 16 grudnia w Gminnym Centrum Kultury przy odświętnie udekorowanym stole zasiedli nasi śpiewacy (i akordeonista) z zespołu Złoty Wiek. Powitała ich dyrektor Hanna Szumotalska i z upoważnienia wójt Haliny Kowalkowskiej, a także swoim złożyła wszystkim życzenia świąteczne i noworoczne. Korzystając z okazji podkreśliła dobrą współpracę z zespołem, zapewniła, że ze swej strony zawsze stara się we wszystkim pomagać śpiewającym, że cieszy się z ich każdego występu i sukcesu.
Spotkanie rozpoczęto kolędą Wśród nocnej ciszy. Kiedy już przełamano się opłatkiem, złożono sobie życzenia, skonsumowano potrawy wigilijne i zaśpiewano kilka kolęd, do GCK przybyła… wójt, która mimo natłoku spraw służbowych znalazła jednak chwilę dla seniorów. Barbara Małgorzewicz prowadząca Złoty Wiek, jej koleżanki i koledzy z satysfakcją przyjęli bezpośrednie życzenia od prowadzącej samorząd.
Wigilijny Czas w GCK zakończył się rozmowami o świętach oraz śpiewaniem kolęd.

(tng)

Fotoreportaż