logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

Podziękowanie za dożynki

2014 dni gruty podziekowaniaKameralna uroczystość odbyła się w piątek 29 sierpnia w Gminnym Centrum Kultury. Dyrektor placówki Hanna Szumotalska w obecności wójt Haliny Kowalkowskiej podziękowała zespołom działającym przy GCK za występy podczas tegorocznego Święta Plonów, były też drobne upominki. Nie zapomniała również o instruktorkach Magdalenie Głowackiej i Monice Chyle.

Słowa wdzięczności do śpiewających i grających skierowała także wójt. – Złoty Wiek, TiM, PÓŁnaPÓŁ i Nowa Generacja, to grupy na które zawsze można liczyć – mówiła prowadząca samorząd.

Dorota Berent dodała, że niewątpliwie dobrym pomysłem było to, aby na dożynkach zaprezentowały się lokalni wykonawcy.

Dziś, kilka dni po gminnym święcie naszych rolników można z satysfakcją stwierdzić, że każdy zespół stanął na wysokości i świetnie się zaprezentował.

wil

FOTOREPORTAŻ:

Słodkie rozstanie

2014 wakacje0714 sierpnia, dzień wcześniej, bo następnego w piątek było święto, w Salnie zakończyły się Wakacje w świetlicy. Przez kilka dni grupa dzieci brała udział w różnorakich zajęciach plastycznych oraz ruchowych i sportowych. Było gwarnie, wesoło, z uśmiechem. Instruktorki z GCK dwoiły się i troiły, aby uczestnicy Wakacji nauczyli się fachowego malowania, rysowania i klejenia często bardzo małych elemencików papierowych. Tajemnicą poliszynela jest, że dzieci – w pozytywnym znaczeniu – rywalizowały ze sobą, każde chciało pochwalić się jak najlepszą pracą.

14 sierpnia dyrektor Hanna Szumotalska, podobnie jak w innych wsiach, odwiedziła uczestników Wakacji i dziękując im za udział, obdarowała każde dziecko paczuszką z łakociami.

Kolejny tydzień (18-22 sierpnia), to zajęcia w Gminnym Centrum Kultury w Grucie (godz. 9.00-12.00) i Kitnowie (12.30-15.30).

(r)

Czytaj dalej

Wakacje w Salnie

2014 wakacje06W Salnie dzieci biorące udział w Wakacjach w świetlicy tworzyły zgraną paczkę, a przez to fajnie się bawiły i z uśmiechem wykonywały różnorodne prace plastyczne. Instruktorka Monika Chyła prowadziła głównie takie zajęcia, bo one (we wszystkich wsiach) cieszą się największym zainteresowaniem.

Obecny w świetlicy instruktor S. Raginiak przeprowadził z uczestnikami pogadankę na temat prac polowych dawniej i dziś. Trzeba przyznać, że dzieci słuchały z uwagą, ba, chwilami nawet dzieliły się refleksjami. Dziś już dla najmłodszych takie nazwy jak sierp, kosa, żniwiarka, snopowiązałka są już zgoła historyczne.

Kolejny dzień Wakacji był ze wszech miar udany. Dzieci z satysfakcją zabierały do domu swoje prace plastyczne, które w wielu przypadkach były naprawdę starannie i ładnie wykonane.

(r)

Czytaj dalej

Kolejne dwie wsie pożegnały Wakacje...

2014 wakacje05Plemięta i Wiktorowo... w piątek 8 sierpnia dobiegły tu końca zajęcia w ramach Wakacji w świetlicach wiejskich. Z żalem, bo z żalem, ale trzeba było się pożegnać z instruktorkami Magdą i Moniką. Także z dyrektor GCK, która w tym dniu odwiedziła dzieci i „na otarcie łez” wręczyła wszystkim po czekoladzie. Również gest (sołecki) spotkał uczestników ze strony Henryka Wyłupskiego z Plemiąt, który wręczył im przybory szkolny. Natomiast w Wiktorowie panie na zakończenie zajęć poczęstowały dzieci pizzą i chipsami, a dyrektor GCK – podobnie jak w Plemiętach – obdarowała je czekoladą.

I tak oto kolejne dwie wsie pożegnały Wakacje w świetlicy...

W nowym tygodniu od 11 do 14 bm. zapraszamy dzieci do świetlic w Salnie i Dąbrówce królewskiej.

(r)

Czytaj dalej

Koleżeńskie spotkanie śpiewających

2014 chor sierpienMuzycznie i śpiewnie było w Gminnym Centrum Kultury w czwartek 7 sierpnia. Przez ponad dwie godziny trwało koleżeńskie, integracyjne spotkanie dwóch śpiewających zespołów Józefinek ze Świecia nad Osą i Złotego Wieku oczywiście z Gruty.

Seniorów odwiedziła (i chwilami wspólnie z nimi śpiewała) wójt Halina Kowalkowska, która wcześniej gratulowała paniom i panom muzyczno-wokalnego talentu. Podkreśliła też wagę tego typu działalności kulturalnej oraz konsekwencji w działaniu.

Na początku kierowniczki artystyczne zespołów Elżbieta Wiśniewska i Barbara Małgorzewicz akcentowały ważność współpracy, podkreśliły świetne relacje pomiędzy Józefinkami i Złotym Wiekiem.

W końcowej części wójt H. Kowalkowska podziękowała Barbarze Małgorzewicz za prowadzenie zespołu muzycznego. Uwypuklijmy, że kierownikiem muzycznym grup jest akordeonista Andrzej Derkowski.

W epilogu dyrektor GCK zaprosiła Józefinki na Dni Gminy Gruta i Dożynki Gminne, przede wszystkim jednak na sobotni koncert w Mełnie, na którym posłuchać będzie można znakomitych solistów – Natalię Kovalenko oraz Kirę i Andrzeja Płonczyńskich.

(r)

Czytaj dalej

Czas Plemiąt i Wiktorowa

2014 wakacje04Drugi tydzień sierpnia to dalszy ciąg Wakacji w świetlicach wiejskich. Od 4 do 8 instruktorki Gminnego Centrum Kultury w Grucie prowadzą zajęcia w świetlicach Plemiąt i Wiktorowa. Pogoda sprzyja, a nawet jest zbyt upalnie. Nie zmienia to jednak faktu, że Magda i Daria skrupulatnie realizują plan opracowany przez dyrektor GCK.

Spotkania w świetlicach i na placach zabaw są dla dzieci sporą frajdą. Akceptują one i biorą udział zarówno w zajęciach plastycznych, ruchowych i sportowych. Prawdą jest, że dziewczynki i chłopcy najlepiej lubią rysować, malować, wyklejać, uganiać się za piłką i grać w gumę. 

Czytaj dalej

Kolejny dzień wakacji...

2014 wakacje 03Połączone Jasiewo i Słup do południa, a później do godz. 15.30 Orle. Trzy miejscowości w których w tym tygodniu prowadzone są zajęcia w ramach Wakacji w świetlicach wiejskich. Instruktorki Magda i Monika robią wszystko, aby jak najciekawiej dzieci spędzały czas.
Dyrektor GCK Hanna Szumotalska przynajmniej raz na 2 tygodnie uzupełnia zapasy w sferze plastycznej i – ogólnie ujmując – kulinarnej. Dyrektor poinformowała, że dotychczas z Wakacji (7-25 lipca) skorzystało 424 dzieci!
W Słupie po zakończonych zajęciach plastycznych grupka dziewcząt i chłopców hasała po przyszkolnym placu, były ćwiczenia z hula hop i różnorodne zabawy z kolorową matą, a także chwytanie dzieci przez... babę jagę.
Dzieci na zajęcia przybywają w różny sposób, na przykład Zuzię Kitlińską z Jasiewa do Słupa dowozi na rowerze babcia Bożena. Malwina Średzińska z tej samej wsi też pedałuje ponad 2 kilometry.

Czytaj dalej

Zajęcia Wakacyjne w gminie Gruta

2014 wakacje 02Informowaliśmy już na tej stronie o ambitnych i atrakcyjnych zajęciach plastycznych, ruchowych i sportowych w świetlicach naszej gminy. Instruktorki Gminnego Centrum Kultury dwoją się i troją, aby dzieci jak najciekawiej i najbardziej twórczo spędzały czas w swoich miejscowościach. Pomysły instruktorek, sugestie dyrektor placówki sprawiają, że dzieci z ochotą przychodzą do świetlic. Miniony tydzień (21-25 lipca) to zajęcia w Boguszewie i Gołębiewku (poniżej galeria zdjęć z tych wsi), po niedzieli instruktorki spotykać się będą z dziećmi w Słupie i Jasiewie (wspólne artystyczne wakacje) i w Orlu.

(r) Foto: MG

Czytaj dalej

Wakacyjne, ambitne zajęcia w gminie

2014 wakacje01Pierwsze spotkanie z dziećmi instruktorek Gminnego Centrum Kultury miało miejsce w Nicwałdzie, właśnie tu jako pierwsze zaplanowano wakacyjne zajęcia świetlicowo- plenerowe. W ciągu tygodnia świetlicę odwiedziło ponad 70 dzieci! Z kolei w Annowie (w tym samym czasie od 7 do 11 lipca, ale w innych godzinach) w zajęciach uczestniczyło 50-cioro. Od 14.07. do 18 lipca instruktorki Magdalena Głowacka, Monika Chyła i Daria Owczarek prowadziły zajęcia w Pokrzywnie (absolutny rekord uczestników, prawie setka) i Mełnie-Cukrowni i Mełnie-ZZD (ponad czterdzieści dzieci). Od 21 bm. dziewczęta i chłopcy mają zajęcia w Boguszewie i Gołębiewku.

Czytaj dalej

Obejrzyjcie film z Przedworza!

Warto obejrzeć kilkunastominutowy film z pobytu naszych harcerzy i zespołu TiM w Przydworzu, gmina Płużnica.

Warto, chociażby dlatego, że w „pigułce’ zawartych zostało kilka dni świetnej i pożytecznej zabawy skautów i wokalistów prowadzonych przez Dorotę Berent!

– To był nasz czwarty, rok po roku, taki biwak 31 GDH Skorpion – informuje Dorota Berent. – Od 5 do 9 lipca harcerze i wokaliści przez kilka dni na jednej z działek nie tylko realizowali założenia, zadania harcerskie, ale wzięli także udział w warsztatach muzycznych (pracowano między innymi nad nowymi piosenkami).

Warto zaznaczyć, że 6 lipca TiM wystąpił podczas Święta Rodziny w Płużnicy, ponad godzinny koncert bardzo się podobał. Po nich na scenie pojawiła się znana w kraju grupa Feel.

Prezentowany na stronie GCK film to konglomerat udanego lipcowego pikniku. Zrealizował go i zmontował Michał Pyszora, tegoroczny absolwent gruckiego gimnazjum.

Miłą niespodzianką harcerskiej wyprawy, w której udział wzięło 17 osób, były odwiedziny Marzeny Samborskiej, dyrektor Zespołu Szkół w Grucie. Specjalnie dla niej absolwenci gimnazjum 2013/14 urządzili zabawę pod nazwą Kalambury Kabaretowe.

Ciekawostką pięciodniowego pikniku jest to, że honorarium otrzymane w Płużnicy TiM przeznaczył na potrzeby harcerzy. (wiarus)

{youtube}QXmF2WK7wEA{/youtube}

Opracowanie: Michał Pyszora