logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

walentynki

Nauka gry na gitarze

Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Grucie ogłasza nabór na zajęcia z nauki gry na gitarze klasycznej.
Zajęcia odbywać się będą w każdy czwartek w godz. 16.30-17.30
Zainteresowani powinni skontaktować się z dyrektor, tel. 530443373.


Szansa dla utalentowanych, pracowitych i ambitnych

Gminne Centrum Kultury dla plastyków.

Zapraszamy do GCK na zajęcia plastyczne. 
Adresatem naszej propozycji są dzieci w wieku przedszkolnym i uczniowie szkół podstawowych.
Zajęcia odbywać się będą w każdy wtorek w godz. 16.00 do 17.30.
Jeśli lubisz rysować, malować, masz twórczą wyobraźnię, chciałbyś poznać tajniki w dziedzinie plastyki, a kiedyś – być może – zostać drugim Leonem Wyczółkowskim lub Julianem Fałatem, przyjdź do Gminnego Centrum Kultury w Grucie.
Inauguracyjne zajęcia odbędą się 2 lutego o godz. 16.
W razie potrzeby należy się kontaktować z dyrektor placówki Hanną Szumotalską, tel. 530 443 373.


 

 2016 komputery

Ferie w GCK rozpoczęte

2016 ferie 1801 tW wyjątkowo piękny zimowy poniedziałek 18 grudnia 2015 r. do Gminnego Centrum Kultury przybyło kilkanaścioro dzieci. Tego dnia o godz. 10 rozpoczęły się tu ferie zimowe. Na dziewczynki i chłopców czekała pani dyrektor i instruktorzy, a także wolontariuszka Natalia Szumotalska.
Początek spotkania to powitanie przez Hannę Szumotalską rodziców i ich pociech. Później, gdy dzieci już zostały tylko z pracownikami GCK, zaczął się czas zabaw. Pierwszym ważnym wydarzeniem, ogłaszaliśmy to wcześniej na stronach internetowych Centrum i gminy, było nadanie imienia ulepionemu kilka dni wcześniej bałwankowi. Nazwano go Buli. Imię zaproponował Szymon Żebrowski, a inne dzieci od razu je zaakceptowali. Okazało się, że imię pochodzi z piosenki o bałwanku, którą dzieci poznały w przedszkolu.
Wśród uczestników ferii najmłodszym jest Aleksander Kowalkowski, a najstarszymi Lena Kaczmarek i Klaudia Ciernicka, uczennice drugiej klasy podstawówki w Grucie.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Gminny Konkurs Plastyczny "Zapobiegajmy pożarom"

2015 konkurs plastycznyJury pod przewodnictwem dyrektor Hanny Szumotalskiej (członkowie Elżbieta Fabińska i Stanisław Raginiak) rozstrzygnęło Gminny Konkurs Plastyczny Zapobiegajmy Pożarom, na który wpłynęło 27 prac. Uczestnicy podzieleni zostali na cztery grupy wiekowe. Komisja w I grupie wiekowej (przedszkolacy) wyróżniła prace:
Wiktorii Chyła, Grzegorza Śniadeckiego, Julii Szerszeń oraz wspólną Martyny Sukiennik i Oskara Zieleckiego
– w grupie II (klasy I-III): Filipa Fedrau (SP Plemięta), Tomasza Gramana (SP Plemięta), Konrada Kamińskiego (SP Gruta), Adama Niedzina (SP Gruta) i Mai Udzińskiej (SP Plemięta)
– w grupie III (klasy IV-VI): Zofii Osuch, Julity i Marcina Waszewskich (wszyscy ze SP w Grucie)
– natomiast w grupie gimnazjalnej wyróżniono pracę Klaudii Antczak.
Jury w werdykcie podkreśliło bardzo dobry poziom wielu innych prac. Jednak do Konkursu Powiatowego zgłoszono wyżej wymienione. I bezwzględnie komisja dokonała właściwej oceny, ponieważ jak się wkrótce okazało w powiatowym finale przedszkolacy i uczniowie z gminy Gruta zdobyli najwięcej laurów (piszemy o tym na stronie Gmina Gruta).
Gratulujemy wyróżnionym w Gminnym Konkursie Plastycznym.
Dyplomy i nagrody rzeczowe wszystkim wręczyła dyrektor Gminnego Centrum Kultury, która to instytucja zorganizowała Konkurs.
Na zdjęciu mali plastycy z Plemiąt chwilę po otrzymaniu wyróżnień podczas jasełek bożonarodzeniowych.

Tekst/foto: RAS

Wigilia animatorów kultury

2015 wigilia instrSzczególne spotkanie pracowników, instruktorów i osób występujących w naszych zespołach muzycznych, każdego roku oscyluje wokół jednej ważnej refleksji, że są potrzebni w gminie. Bez śpiewających i muzyków trudno wyobrazić sobie naszą małą ojczyznę, a przecież Gminne Centrum Kultury to także działalność plastyczna, nauka angielskiego i szereg okolicznościowych całorocznych spotkań o różnym charakterze. Każde jest ważne, bo w większym lub mniejszym stopniu związane jest z rozwojem gminy Gruta.
Wigilia w GCK to oprócz najważniejszego wątku – pięknej polskiej i religijnej tradycji, szczególny moment, aby jeszcze bardziej uwierzyć w sens tego, co jest tu tworzone i dawane społeczeństwu. Kultura w jej głębszym zakresie i wykonaniu jest potrzebna każdemu wrażliwemu, chcącemu się rozwijać człowiekowi.
Dlatego ważne podczas wieczoru były słowa Hanny Szumotalskiej, która po złożeniu życzeń i podziękowaniu za pracę i współpracę powiedziała, że „powinniśmy tworzyć monolit, albowiem tylko razem uda się nam w jak najlepszy sposób zrealizować wszelkie kulturalne zamierzenia”.
Chwilę później podzielono się opłatkiem, po życzeniach zaczęła się wieczerza przygotowana przez pracowników GCK. Następnie wokalista i gitarzysta Krzysztof Janikowski, wspólnie z koleżankami i kolegami z zespołów PÓŁnaPÓŁ i TiM, a także gośćmi śpiewali kolędy.
Nie zabrakło gwiazdora, który każdemu wręczył drobny upominek. …
I chociaż tego wieczoru za oknem hulał wiatr i padał deszcz, to ponury ostatni dzień jesieni 2015 roku nawet na chwilę nie zakłócił świątecznego, wigilijnego nastroju.

S. Raginiak

Fotoreportaż

Wigilijny czas

2015 zw wigiliaZa kilka dni Wigilia i święta Bożego Narodzenia.
W naszej gminie rozpoczęły się tradycyjne Spotkania Opłatkowe. W środę 16 grudnia w Gminnym Centrum Kultury przy odświętnie udekorowanym stole zasiedli nasi śpiewacy (i akordeonista) z zespołu Złoty Wiek. Powitała ich dyrektor Hanna Szumotalska i z upoważnienia wójt Haliny Kowalkowskiej, a także swoim złożyła wszystkim życzenia świąteczne i noworoczne. Korzystając z okazji podkreśliła dobrą współpracę z zespołem, zapewniła, że ze swej strony zawsze stara się we wszystkim pomagać śpiewającym, że cieszy się z ich każdego występu i sukcesu.
Spotkanie rozpoczęto kolędą Wśród nocnej ciszy. Kiedy już przełamano się opłatkiem, złożono sobie życzenia, skonsumowano potrawy wigilijne i zaśpiewano kilka kolęd, do GCK przybyła… wójt, która mimo natłoku spraw służbowych znalazła jednak chwilę dla seniorów. Barbara Małgorzewicz prowadząca Złoty Wiek, jej koleżanki i koledzy z satysfakcją przyjęli bezpośrednie życzenia od prowadzącej samorząd.
Wigilijny Czas w GCK zakończył się rozmowami o świętach oraz śpiewaniem kolęd.

(tng)

Fotoreportaż

Kolejna prezentacja w GCK

2015 avon2W poniedziałek 14 grudnia po południu w Gminnym Centrum Kultury odbyła się kolejna (po firmie Avon, 23 listopada) prezentacja środków czyszczących i kosmetyków, tym razem spod szyldu FM Group.
Konsultantki Anna Kruszyńska i Katarzyna Szlas przez ponad godzinę zapoznawały panie głównie z czyszczącymi środkami chemicznymi i ich zastosowaniem (uczyły na przykład jak usunąć trudne zabrudzenia: kamień, rdzę, osady z mydła), a także jak wyczyścić przypalony piekarnik bez używania noża do skrobania lub pozbyć się plam i zabrudzeń ze ściany bez odmalowywania.
Specjalistki poświęciły też chwilę kosmetykom FM Group.
Edukacyjno-higieniczny kurs wiele nauczył zainteresowane panie, które aktywnie w nim uczestniczyły.
W trakcie pokazu odbył się konkurs z nagrodami.
Konsultantki były szczodre tego dnia i – w formie reklamy – obdarowały panie firmowymi upominkami.

(r)

Fotoreportaż

Malowały, malowały…

2015 zajecia plastyczne srodaKażda środa w Gminnym Centrum Kultury to zajęcia plastyczne dla dzieci (godz. 16.40-17.40). Cieszą się one coraz większą popularnością. Prowadząca lekcje plastyki Anna Faltynowska uważa, że wśród najmłodszych są talenty pierwszej wody.
Atrakcyjne były zajęcia w ostatnią środę (9. 12.), zapewne dlatego, że dzieci malowały ozdoby świąteczne, między innymi bałwanki i renifery. Każde z nich mogło puścić wodze fantazji i oryginalnie ubarwić wybraną rzecz. Przy okazji dodajmy, że styropianowe świąteczne cudeńka dyrektor GCK pozyskała od sponsora – firmy Ekobud z Zakrzewa, której raz jeszcze serdecznie dziękuje. Bałwanki i renifery dzień wcześniej malowane były przez panie zatrudnione w GCK i zawieszone zostały w oknach budynku (patrz zdjęcia).
A wracając do środowych zajęć wypada powiedzieć jeszcze o jednym, że pomalowane rzeczy powędrowały do domów dzieci.

(r)

Fotoreportaż

Harcerskie choinki

2015 harcerze warsztatyHarcerze 21.ŚDH Źrenice też myślą o świętach. Drużynowa Natalia Szumotalska wpadła na pomysł, aby zorganizować podopiecznym lekcję plastyki w Gminnym Centrum Kultury. We wtorek w godzinach popołudniowych harcerze, pod fachowym okiem instruktorki Anny Faltynowskiej, wykonali kilka miniaturowych choinek. Skauci szybko się przekonali, że „wyczarowanie” świątecznego drzewka z papieru wcale nie jest łatwe. Najpierw z cienkiego kartonu trzeba było wykonać stożek, a później precyzyjnie opleść go zrolowanym wcześniej papierem gazetowym. Okazało się jednak, że harcerze bardzo szybko wszystko pojęli i wykonali naprawdę ładne choinki.

(r)

Spotkanie kombatantów

2015 kombatanciW środę 9 grudnia w Gminnym Centrum Kultury na zebraniu sprawozdawczym za 2015 rok spotkali się członkowie Koła Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, do Gruty przybył Eugeniusz Kluz z zarządu toruńskiego. Prezes Bernadeta Neumann dokonała podsumowania z działalności gospodarczej i finansowej, poinformowała również, że z powodów osobistych nosi się z zamiarem ustąpienia z piastowanej funkcji. Po dyskusji uzgodniono, że jej prezesura dobiegnie końca w pierwszych miesiącach przyszłego roku.
Kombatantów przyjęła dyrektor Hanna Szumotalska, która na prośbę E. Kluza uczestniczyła w obradach.

(wil)

Europejskie Dni Dziedzictwa 2015

2015 dziedzictwo dyplomBliskość świąt Bożego Narodzenia oraz nadzieja na dalszą współpracę, wspólnie przeżywaną przygodę odkrywania ciekawych zabytków i miejsc naszego regionu stanowią doskonałą okazję na spotkanie i podsumowanie minionej edycji, a także zaplanowanie działań na rok przyszły.
Zacytowaliśmy tekst z zaproszenia jakie na początku grudnia wpłynęło na ręce Hanny Szumotalskiej, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Grucie. Zaproszenie, w imieniu zespołu koordynującego Europejskie Dni Dziedzictwa, wystosowała Ewa Krupa.
Z przyczyn obiektywnych dyrektor nie mogła być w Bydgoszczy, stąd podziękowanie podpisane przez Piotra Całbeckiego, marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, odebrał Edward Kaliński, pełnomocnik ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. Docenieni za pomysły i pracę w EDD oprócz podziękowań otrzymali również publikację książkową zwierającą Materiały do dziejów kultury i sztuki Bydgoszczy i regionu.
Spotkanie odbyło się 7 grudnia w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury.

(r)

Twórcze godziny w GCK

2015 warsztatyPomysł wyszedł od Hanny Szumotalskiej, dyrektor Gminnego Centrum Kultury. Prowadząca placówkę uznała, że przez kilka lat instruktorki wykonały na tyle dużo najróżniejszych prac plastycznych, że warto je pokazać, a przy okazji zorganizować dla mieszkańców gminy Warsztaty Plastyczne.
Zajęcia polegać miały na manualnej edukacji, w efekcie której chętne panie nauczyłyby się wykonywać chociażby niewielkie choinki (święta za pasem), zdobić butelki za pomocą sznurka, czy z odpowiednio przygotowanych ruloników papierowych stworzyć oryginalny koszyczek. (Mężczyźni jakoś się nie garną, chociaż w poniedziałek dwóch, w tym przewodniczący Rady Gminy Piotr Szynkowski, bacznie przyglądało się poczynaniom kobiet.)
Warsztaty zaplanowano na pierwszy dzień grudnia w godzinach popołudniowych, tak, by współgrały z zajęciami języka angielskiego dla dzieci. I to był przedni pomysł, bo w tym samym czasie mamusie mogły wykonać dla siebie na przykład choinkę, radą i pomocą służyły instruktorki i szefowa GCK.
Podczas spotkania chętni mogli nabyć prace wykonane w GCK (za dowolną kwotę- darowiznę). Pozyskane pieniądze przeznaczone zostaną na zakup materiałów na zajęcia plastyczne w tej placówce.

Fotoreportaż

Wieczór Andrzejkowy

2015 andrzejki2Tradycja to ważna rzecz.
Andrzejki – wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada w wigilię świętego Andrzeja.
W Gminnym Centrum Kultury w Grucie bawiliśmy się w poniedziałek, ostatnim dniu listopada. Mimo iż tłoku nie było, wieczór wróżb i najróżniejszych zabaw uznać należy za bardzo udany.
Zaczęło się od powitania przez dyrektor Hannę Szumotalską, która wspomniała o tradycji andrzejkowej i zapowiedziała główne punkty wieczoru.
Dorota Berent i zespół TiM zaśpiewali kilka utworów ze swej najnowszej płyty Kolędy Doris Band. Następnie instruktorki GCK Ania i Monika zaprosiły wszystkich do pierwszej wróżby – wylewanie wosku na zimną wodę przez klucz (na podstawie kształtu zastygłego wosku lub rzucanego przez niego cienia wróżono o przyszłym ukochanym, jego cechach charakteru, wyglądu, zawodu itp.). Było też ustawianie i przekładanie kolejno damskich butów od ściany do progu drzwi: ta, której but jako pierwszy dotarł do progu, najszybciej stanie na ślubnym kobiercu. Kolejne wróżby to wykorzystanie symboli cyfr – daty urodzin. Nie zabrakło „odczarowywania” znaczenia kolorów oraz przebijania szpilką kartek w kształcie serca, na odwrocie których ukryte były żeńskie lub męskie imiona, nakłute oznaczało, że takie nosić będzie przyszły partner bądź partnerka.
Uczestnikom dopisywał humor i wszyscy z ochotą brali udział w andrzejkowych propozycjach, w przerwach których śpiewał i grał TiM.

Fotoreportaż

Świąteczna niespodzianka

2015 doris cd koledyW grudniu 2011 roku Dorota Berent i prowadzony przez nią zespół TiM wydali płytę Kolędy i pastorałki, na krążku była między innymi Kolęda grucka. Mijają właśnie cztery lata od tamtego momentu. Za miesiąc święta Bożego Narodzenia, na które Dorota i zespół przygotowali kolejną płytę Kolędy Doris Band. Krążek otwiera instrumentalna wersja utworu Christmas Time Cliffa Richarda.
– Na płycie znajduję się 18 kolęd i pastorałek polskich i zagranicznych, między innymi Tak jak śnieg, Kolęda dla nieobecnych, Jest taki dzień, Jingle bells rock – informuje Dorota. – Płyta to spory nasz progres wokalno-muzyczny. Postęp wynika niewątpliwie z naszego doświadczenia, żmudnej pracy i dbania o szczegóły. To jakby logiczne, że decydując się na wydania kolejnego krążka, z pedanterią pracowaliśmy nad każdym utworem.
Na płycie poza D. Berent będziemy mogli posłuchać Karola Aleksandrowicza, Patrycji Urbaniak i Aleksandry Kanios. Strona instrumentalna to Bartek Sengerski, Nikodem Berent i Sebastian Sieracki. Projekt okładki Katarzyna Szpręglewska, nadruk Krzysztof Dziedzic (sponsorzy).
– Promocja Kolędy Doris Band odbędzie się już za tydzień 30 listopada o godz. 17.00 w Gminnym Centrum Kultury, podczas wieczoru andrzejkowego.

(ars)

Avon w GCK

2015 avonSporo pań i jeden mężczyzna przyszli do Gminnego Centrum Kultury na prezentację kosmetyków Avonu i pokaz makijażu. Przez dwie godziny menadżerki Kamila Walawender i Beata Partyka oraz konsultantka Natalia Szumotalska prezentowały całą gamę kosmetyków firmy. Po zapoznaniu gości z najróżniejszymi kremami, pudrami, balsamami, perfumami i tak zwanymi podkładami, Kamila podjęła się „upiększenia” Agnieszki Wesołowskiej, sołtys Słupa. Wszyscy, krok po kroku, mogli śledzić właściwe wykonanie makijażu. Fachowe wykonanie plus drobiazgowy komentarz sprawiły, że osoby przyglądające się i słuchające mogły się dużo dowiedzieć i na pewno nabrać przekonania, iż wizyta u fachowca od make-up i makijażu jest czymś nieodzownym, aby ładnie wyglądać.
Spotkanie 23 listopada 2015 r. z przedstawicielkami Avonu przekonało organizatora dyrektorkę Hannę Szumotalską jeszcze o jednym, że warto proponować mieszkańcom najróżniejsze formy spędzania wolnego czasu (szczególnie jesienią i zimą). Miting z Avonem potwierdził też, że warto być konsekwentną w działaniu (przypomnijmy, że na zorganizowanym latem pokazie tej firmy zjawiło się zaledwie kilka osób…).
Uczestnicy otrzymali od konsultantki drobny kosmetyczny upominek i rabat przy zakupie z katalogu w tym dniu. Natomiast menadżerki ufundowały po kosmetyku dla dwóch pań, których nazwiska wylosowano spośród wszystkich przybyłych do GCK.
Na koniec udanego spotkania dyrektor, wręczając kwiaty, podziękowała menadżerkom za bardzo interesującą i pożyteczną lekcję. W „rewanżu” otrzymała drobny pachnący souvenir.
Korzystając z okazji informujemy, że podobna prezentacja bezpłatnie może się odbyć w każdym miejscu w naszej gminie, wystarczy skontaktować się z dyrektor GCK – tel. 530443373.

(r) Foto: HNSZ

Złoty Wiek w Świeciu/Osą i Radzyniu Chełmińskim

2015 zwTo było kolejne przyjacielskie spotkanie śpiewających seniorów. Pretekstem był II Konkurs Piosenki Dowolnej zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Świeciu nad Osą. Impreza odbyła się 21 listopada 2015 roku. Złoty Wiek działający w Gminnym Centrum Kultury zaprezentował trzy piosenki: Tylko echo, Jambalaya i Cyt, cyt. Muzycznie zespół prowadzi Andrzej Derkowski, a artystycznie Barbara Małgorzewicz.
Konkurencja na Konkursie była duża. Nasi seniorzy wrócili z sąsiedniej gminy z dyplomem za udział, ale – jak podkreślają – wykonane przez nich piosenki bardzo się podobały, a występ nagrodzono gromkimi oklaskami.
Zespołowi gratulujemy.

***

Tego samego dnia po południu w świetlicy strażackiej w Radzyniu Chełmińskim zespół Harmonia zorganizował Andrzejki, na których bawił się Złoty Wiek. Śpiewających zaszczycił swą obecnością burmistrz Krzysztof Chodubski. Muzycznie czas umilał zespół Józefa Tabora z Grudziądza. Były wspólne śpiewy i tańce.
Zdjęcia, które prezentujemy wykonane zostały na Andrzejkach.

ZAPRASZAMY ŚPIEWAJĄCYCH

Zespół wokalny ZŁOTY WIEK działający w Gminnym Centrum Kultury w Grucie zaprasza panie i panów, którzy lubią śpiewać.
– Szczególnie zależy nam na seniorach, którzy z racji wieku mają więcej wolnego czasu i mogliby zasilić nasze szeregi – mówi Barbara Małgorzewicz, prowadząca artystycznie chór. – Przypomnę, że nasze próby odbywają się w GCK w każdą środę w godz. 8.30-10.30.
Chętni powinni skontaktować się bezpośrednio z panią Barbarą lub z dyrektorką H. Szumotalską (tel. 530443373).
Serdecznie zapraszamy. Naprawdę warto spróbować.

(r)

Patrycja Urbaniak wyróżniona

2015 tim nagroda19 listopada w Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Grudziądzu odbył się VI Konkurs Z-MOWY TYCH, CO ODESZLI, w tym roku pod hasłem „Naprawdę jaka jesteś...”. Mogli w nim rywalizować wokaliści ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, śpiewając piosenki do tekstów nieżyjących polskich i zagranicznych poetów. Każdy wykonawca zobowiązany był zaprezentować dwa utwory.
Patrycja Urbaniak wykonała piosenki z repertuaru Katarzyny Sobczyk Trzynastego (słowa Janusza Kondratowicza) i Violetty Villas Mamo (słowa Mirosław Łebkowski i Stanisław Werner). Jury przyznało jej wyróżnienie. Dodajmy, że w konkursie Patrycję wspomagał wokalnie brat Daniel Urbaniak.
Na scenie OPP zaprezentowało się ponad dwudziestu wykonawców.
Patrycja od lat śpiewa w zespole TiM prowadzonym przez Dorotę Berent, a grupa działa przy Gminnym Centrum Kultury w Grucie.
Gratulujemy.

(r) Foto: D. Berent

WYJĄTKOWA LEKCJA HISTORII

2015 pnp ddnNarodowe Święto Niepodległości, polskie święto państwowe obchodzone 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918), ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937 r. (zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, a przywrócone w okresie transformacji systemowej w 1989 r.).

O rocznicy najważniejszego dla Polaków święta pamiętaliśmy oczywiście w Grucie.
Pod patronatem wójt Haliny Kowalkowskiej o godz. 18. w sali narad Urzędu Gminy rozpoczęło się przedstawienie filmowo-słowno-muzyczne przygotowane przez zespół PÓŁnaPÓŁ działający w Gminnym Centrum Kultury, Tomasza Piwowarskiego, nauczyciela historii z Zespołu Szkół i firmę „JEST” Jerzego Strużyny. Salę, z wyjątkowym biało-czerownym, symbolicznym liściem, przygotowały instruktorki GCK oraz dyrektor.
Tego wieczoru zaprezentowano filmowo-słowno-muzyczny spektakl, w którym zawarta została historia naszego kraju od 1918 roku po rok 90., kiedy to 4. czerwca po raz pierwszy w powojennej historii kraju odbyły się częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne do przywróconego Senatu. To wtedy spektakularne zwycięstwo odniosła w nich "Solidarność".

czytaj więcej, Fotoreportaż

IV Przegląd Pieśni Patriotycznej i Wojskowej

2015 zw przegladW ramach projektu „Śpiewać każdy może" Stowarzyszenie Uśmiech w Grucie, przy współpracy wójt Haliny Kowalkowskiej, Zespołu Szkół, Gminnego Centrum Kultury, Warsztatów Terapii Zajęciowej i Gminnej Biblioteki Publicznej 11 listopada 2015 r. zorganizowało kolejny Przegląd Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej.
W Przeglądzie udział wzięły zespoły wokalne seniorów i osób z niepełnosprawnością. Ogółem przed publicznością zaprezentowało się 17 zespołów, każdy wykonał dwie pieśni patriotyczne lub żołnierskie.
Jak na rozpoczęciu powiedziała prezes Stowarzyszenia Uśmiech Barbara Małgorzewicz, Przegląd ma na celu przede wszystkim krzewienie idei patriotycznych i dlatego organizowany jest w Dniu Niepodległości, jego celem jest też jak najszersze integrowanie społeczności lokalnej.

czytaj więcej

Wiersze i piosenki dla tych, których nie ma…

2015 zaduszkiUmarli są niewidzialni, ale nie nieobecni…
Maurice Maeterlinck

Osamotnieni między zniczami, tak nazwany był wieczór w Gminnym Centrum Kultury, podczas którego miłośnicy poezji usłyszeli kilkanaście wierszy i osiem piosenek. Spotkanie odbyło się 3 listopada i wiązało się z uroczystością Wszystkich Świętych oraz Zaduszkami.
Jest taki dzień w roku... Kiedy refleksja w serce się wkrada, deszczowy zazwyczaj i zimny... dzień... pierwszego listopada. To taki czas zadumy, modlitwy nad zmarłych duszami. Choć ICH już nie ma wśród nas... kochamy nadal, więc pamiętamy.
Tak brzmiały pierwsze wersy wieczoru z utworu Święto Zmarłych nieznanego autora.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Wieczór poetycki w Instytucie Kultury Polskiej w Rzymie

2015 raginiak rzymW miniony czwartek, 29 października, w Instytucie Kultury Polskiej w Rzymie, najbardziej znaczącej placówki promującej polskich artystów w Wiecznym Mieście, gościł Stanisław Raginiak. Poeta zaprezentował włosko-polskiej publiczności swój wybór wierszy, który ukazał się niedawno nakładem renomowanej oficyny wydawniczej z północy Włoch, LietoColle.
„(...) Raginiak wybrał odważnie trudną drogę: użyć pamięci jako strzały, a miłości jako tarczy. Te poetyckie owoce są darem dla jego czytelników. Często, czytając je, zadawałem sobie pytanie, kim jest Anioł, który go prowadzi. (...) Możemy mu jedynie podziękować, mając świadomość, że zawsze będziemy dłużni temu Aniołowi” – słowa wydawcy Michelangelo Camellitiego były wprowadzeniem do wieczoru.
Dopisali goście – miłośnicy poezji wypełnili salę Instytutu, zainteresowani tekstami gościa z Polski. Kilkadziesiąt osób, od młodzieży po starszych, miało okazję wysłuchać recytacji kilku tekstów w wykonaniu m.in. samego autora. Wieczór poprowadziła córka poety, Elżbieta, filolog włoski, tłumaczka zawartych w promowanym tomiku „Wiersze” poezji. Oprawę muzyczną zapewnił Louis Siciliano Aluei, kompozytor i multiinstrumentalista, jedno z czołowych nazwisk włoskiej muzyki młodego pokolenia.
Autor przekazał na ręce organizatorów wieczoru pamiątkę dla dyrektora Instytutu, p. Pawła Stasikowskiego: symboliczny upominek od wójt gminy Haliny Kowalkowskiej. Kilkakrotnie, mówiąc o swojej twórczości oraz życiu literackim i zawodowym, wspomniał o Grucie, z którą czuje się związany.
Po zakończeniu oficjalnej części spotkania, Stanisław Raginiak długo podpisywał zakupione tomiki i rozmawiał prywatnie z przybyłymi gośćmi.
Na zdjęciu: autor (w środku) i uczestnicy spotkania w salonie Instytutu

(e)

To już piąte urodziny GCK

2015 urodzinyTłoku w Gminnym Centrum Kultury nie było. (W dzisiejszych czasach ścisk jest raczej tam, gdzie występują wykonawcy disco polo.) Jednak w murach tej instytucji gościło wystarczająco dużo osób, żeby czuć było, że dziś (23 października 2015 roku) dzieje się tu coś wyjątkowego.
Wieczór rozpoczęła dyrektor Hanna Szumotalska, która po powitaniu gości, w tym sekretarza gminy Jarosława Poznańskiego (wójt z przyczyn obiektywnych nie mogła być obecna), powiedziała między innymi: Korzystając z dzisiejszej, wyjątkowej okazji wyrażam swoje najszczersze i najgłębsze podziękowanie tym wszystkim, którzy pracują na rzecz Gminnego Centrum Kultury, począwszy od naszych instruktorów, zespołów muzycznych, a także pracowników zatrudnianych w ramach robót publicznych, jak również stowarzyszeń, sołectw, i każdej innej placówce i organizacji z naszej gminy, które nas wspomagają. Osobne podziękowania kieruję do pani wójt Haliny Kowalkowskiej i dziękuję jej za to, że jako prowadząca samorząd również przyczynia się do rozwoju prowadzonej przeze mnie placówki. Dziękuję także naszym radnym.

czytaj więcej, Fotoreportaż