logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

Trwają zajęcia w świetlicach

2015 wakacje 08 annowoW tym tygodniu (3-7 sierpnia) kontynuowane są zajęcia dla dzieci w świetlicach wiejskich, obecnie w Annowie (od godz. 9 do 12) i Gminnym Centrum Kultury (12.30- 15.30). Pogoda sprzyja, więc część czasu uczestnicy spędzają rysując, malując i wykonując najprzeróżniejsze rzeczy, na przykład wiatraczki. Później nastaje czas zabawy i zajęć sportowych na placu.
W czasie zajęć instruktorki Monika Chyła i Anna Faltynowska niejednokrotnie odkrywają talent plastyczny u dzieci. W tym tygodniu na zajęciach w GCK swoimi sporymi umiejętnościami plastycznymi zaimponowała im Marcelina Osmańska z Gruty, uczennica IV klasy.
– To mój pierwszy obrazek z wykorzystaniem sztalugi, by go namalować wykorzystałam odpowiednie farby – mówi Marcelina. – Przede wszystkim lubię malować zwierzęta, koty, psy i króliki. Jednak, jak widać na wykonanej pracy, nie uciekam od słońca, kwiatków, chmurek, motyli, pszczółek i biedronek.
Dziewczyna powiedziała nam, że zdolności raczej na pewno przejęła od mamy – Beaty, która ładnie rysuje, głównie postaci z bajek.
Gwoli ścisłości przypominamy, że od następnego tygodnia (10-14 sierpnia) instruktorki zawitają do Nicwałdu (w godz. 9-12) i Okonina (12.30-15.30).
Zapraszamy dzieci na zajęcia.

RAS

Wakacje '2015

Fotoreportaż z zajęć w Salnie (były dzieci również z Dąbrówki Królewskiej) i Kitnowie.
Foto: M.Ch. i RAS:

Wakacje '2015

Fotoreportaż z Orla:


Fotoreportaż ze Słupa i Jasiewa:

W Słupie plastycznie, zabawowo i plenerowo

2015 wakacje 04 slup– Wykonywaliśmy kwiatki i motylki, dużo malowaliśmy, nawet kamienie – opowiada o zajęciach w tej wsi Dominika Szymaniak, od września uczennica I kl. gimnazjum w Grucie. – Nie brakowało ruchu na świeżym powietrzu. W klasie były zabawy w sałatkę warzywną, i detektywa.
Z kolei Lenie Wantoch-Rekowskiej najbardziej przypadło do gustu malowanie jej twarzy przez instruktorkę Annę Faltynowską z GCK. Zresztą obie panie prowadzące zajęcia (drugą była Monika Chyła) chwalone były przez uczestników Zajęć wakacyjnych.
Tradycyjnie w każdy piątek dzieci i instruktorki odwiedza dyrektor GCK Hanna Szumotalska, która częstuje dzieci łakociami i zawsze pyta: – Podobają się wam takie spotkania? – Jest fajnie! – odpowiadają chóralnie dzieci.
Zajęcia wakacyjne w Słupie trwały przez tydzień do południa, później instruktorki jechały do Orla. Relację z tej miejscowości przedstawimy w przyszłym tygodniu. A przy okazji informujemy, że od 27 bm. zajęcia odbywać się będą w Kitnowie (w godz. 9-12), a później od godz. 12.30 do 15.30 w świetlicy w Salnie (tu zapraszamy również dzieci z Dąbrówki Królewskiej).

ras

Fotoreportaż

V rok razem w Przydworzu…

2015 tim wakacjeOd 26 czerwca do 3 lipca b.r. grupa TiM i harcerze aktywnie spędzali czas na biwaku w Przydworzu, kolejny raz zorganizowanym przez Dorotę i Cezarego Berent.
– Spotkaliśmy się już piąty raz i to jest największa wartość. Podczas pobytu nad jeziorem, działo się naprawdę dużo: gry terenowe i nie lada trudne zadania, w których trzeba było przełamywać swoje słabości, których pomysłodawcą był Cezary – dzieli się wrażeniami Dorota. – Wieczorne śpiewanie i granie przy ognisku, zmagania w piłkę siatkową, rowery wodne, gra w cymbergaja, obozowy ślub, chrzest no i… koncert. Przełomowa była sobota 27 czerwca, do naszej 15-osobowej ekipy dołączyli goście z Mełna, Gruty i Gdańska. W sumie, przy ognisku, było nas razem kilkadziesiąt osób. I to było bardzo miłe, ponieważ utwierdziło nas w przekonaniu, że mamy wielu znajomych i przyjaciół.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Zajęcia wakacyjne w świetlicach wiejskich

2015 wakacje 03 slupOd 6 lipca 2015 r. trwają zajęcia wakacyjne w świetlicach wiejskich, których organizatorem jest Gminne Centrum Kultury w Grucie. Instruktorki Monika Chyła i Anna Faltynowska jako pierwsze odwiedziły wsie Boguszewo i Gołębiewko, w kolejnym tygodniu zajęcia odbywały się w Pokrzywnie i Plemiętach (poniżej zamieszczamy zdjęcia wykonane w świetlicach i plenerze. W zajęciach jako wolontariuszka pomagała Natalia Szumotalska).
Od 20 lipca dzieci bawią się i wykonują prace plastyczne w Słupie (w połączeniu z Jasiewem) i Orlu. Przypomnijmy, że zajęcia rozpoczynają się o godzinie 9 i trwają do godziny 15. 30 i podzielone są czasowo, czyli w jednej świetlicy w godz. 9-12, w drugiej 12.30-15.30.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Wakacje '2015

Fotoreportaż z Boguszewa:


Fotoreportaż z Gołębiewka:

Zakończenie projektu

2015 zumba finalW Gminnym Centrum Kultury w Grucie zakończono projekt Grupy Nieformalnej Tańcząca Trójka, której liderowała Hanna Szumotalska. Współpracowały z nią Ewa Studzińska i Aneta Stodolska. Projekt był zatytułowany Ruch jako aktywność fizyczna. Przedsięwzięcie rozpoczęto 13 kwietnia br., a zakończyło 30 czerwca 2015 r. Opiekunem projektu było Stowarzyszenie Kobiet Gminy Gruta „Działajmy Razem” z Mełna.
– Zajęciach to dwie grupy wiekowe, panie uczyły się tańca Zumba oraz uczestniczyły w lekcjach gimnastyki, a dzieci edukowały się w najróżniejszych innowacjach tanecznych. W trakcie realizacji projektu na bazie GCK powstała mini siłownia, z której już korzystały adeptki Zumby – informowała podczas finałowej imprezy H. Szumotalska. – Urządzenia zakupiono z projektu, ze środków GCK, a część pozyskano od sponsorów Moniki i Łukasza Szumotalskich.

czytaj więcej, Fotoreportaż

FESTIWAL AKTYWNOŚCI LOKALNEJ

2015 festiwal aktywnosciW sobotę 20 czerwca 2015 r. zaraz po konkursie w powożeniu rozpoczął się II Festiwal Aktywności Lokalnej wieńczący projekt „DOBRE KLIMATY DLA WSPÓŁPRACY NGO I JST W GMINACH PŁUŻNICA I GRUTA”.
Wcześniej 12 czerwca w świetlicy wiejskiej Mełno Cukrownia odbyło się drugie forum organizacji pozarządowych. Przypomnijmy, że forum jest miejscem wymiany doświadczeń i okazją do podsumowania jakości współpracy samorządu lokalnego z trzecim sektorem, czyli organizacjami pozarządowymi.
Sobotni finał projektu otworzyli Jarosław Poznański, sekretarz gminy i Mirosława Tomasik, prezes Stowarzyszenia Płużnica, która w kilku zdaniach przypomniała ideę projektu.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Mini siłownia w GCK!

2015 silowniaJeszcze niedawno pomysł Hanny Szumotalskiej, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, aby w podległej jej placówce stworzyć mini siłownię wydawał się czymś mało realnym. A jednak! Dzięki konsekwencji, przedsiębiorczości i sponsorom w GCK są już świetne urządzenia wzmacniające mięśnie i… siłę ducha!
– Siłownia pełną parą ruszy od września, ale osoby biorące udział w projekcie Ruch jako aktywność fizyczna już ćwiczą – informuje H. Szumotalska. – Bardzo się cieszę, że udało mi się zrealizować plany w tym zakresie. Orbitrek, rower stacjonarny i dwie bieżnie (zwykła i elektroniczna - przyp. RAS), to cztery przyrządy, jakimi dysponujemy. Jeden pozyskaliśmy z projektu, dwa zostały zakupione ze środków GCK, natomiast bieżnię elektroniczną otrzymaliśmy od sponsorów Moniki i Łukasza Szumotalskich.
Gratulując dyrektor pomysłu i konsekwencji, wyrażamy przekonanie, że od września nie zabraknie chętnych na ćwiczenia, zarówno młodzieży jak i dorosłych.

Tekst/foto: (wil)