logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

2015 1 festiwal

2015 baner sercem patrz

Wiosna i zdolne dzieci

2015 praca plastycznaW każdy wtorek po południu w Gminnym Centrum Kultury odbywają się zajęcia plastyczne, cieszą się one sporym zainteresowaniem dzieci. Julia Steciuk, Marta i Maja Majchrzakówny, Marta Holińska, Julia Kruca, Lena Jaworska, Lena Wantoch-Rekowska, Agnieszka Szeląg, Julia Kocięcka, Dawid Tychmann i Igor Kulwicki, to dziesięcioro zdolnych małych plastyków, którzy w ostatni wtorek pod opieką instruktorki Anny Faltynowskiej wykonały pracę Już mamy wiosnę.

czytaj więcej

Tańczą dzieci i starsi!

2015 zumba2Dzięki projektowi „Ruch, jako aktywność fizyczna” Grupy Nieformalnej Tańcząca Trójka, której liderem jest Hanna Szumotalska, w Gminnym Centrum Kultury w Grucie rozpoczęły się zajęcia taneczne dla dzieci z klas I-III i dla dorosłych.
Pierwsi uczestniczą w programie Innowacje artystyczne dla dzieci - taniec. Natomiast druga grupa wiekowa uczy się i ćwiczy taniec Zumba.
Do prowadzenia lekcji, które potrwają do 30 czerwca br. zaproszeni zostali instruktorzy ze Szkoły Tańca w Grudziądzu.
Pierwsze zajęcia zaczęły się 17 kwietnia w godzinach wieczornych. Jako pierwsze na parkiet wyszły dzieci, a po nich dorośli. Było ambitnie, wesoło, muzycznie, a przede wszystkim tanecznie. Innowacyjne zajęcia wszystkim bardzo się podobały.
Przypomnijmy, że wszystko to można było realizować dzięki projektowi Inicjuj z FIO dofinansowanym ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
Dodajmy, że w ramach tego samego projektu od 5 maja zaczną się kolejne zajęcia ruchome dla grupy uczestniczącej w programie Zumba.

(r) Foto: M.Ch. i N. Sz.

Fotoreportaż

Zaświadczenia wręczone

2015 zaswiadczeniaWe wtorek 14 kwietnia w Gminnym Centrum Kultury zakończyło się trzyetapowe szkolenie dotyczące ekonomii społecznej prowadzone przez trenerów Fundacji Gospodarczej Pro Europa w Toruniu.
– Podstawowym wyróżnikiem podmiotów ekonomii społecznej jest podejmowanie przez nich działań ekonomicznych zorientowanych na zaspokojenie potrzeb osób je tworzących, a nie na podział zysku. Zasada ekonomii społecznej promuje odejście od idei państwa opiekuńczego ku nowym formom aktywizacji, które dają możliwość pracy zamiast zasiłku – mówił miedzy innymi trener Damian Staniszewski z Bydgoszczy, który na ostatnim szkoleniu omawiał i wskazywał głównie na możliwości pozyskiwania środków finansowych. Przedstawił też kilka portali internetowych (np. Polak potrafi, Wspieram to), na stronach których można zapoznać się z najróżniejszymi inicjatywami obywatelskimi.
Uczestnicy szkolenia otrzymali Zaświadczenia o ukończeniu kursu ABC ekonomii społecznej.
Przypomnijmy, że pierwszy etap szkolenia odbył się 23 marca.

(r)  

Wieczór poezji

2015 wieczor poezjiKarolina Miąsko, Anna Nasieniewska, Kamila Wesołowska, gimnazjalistki z Zespołu Szkół w Grucie, należące do Kółka Literackiego w Gminnym Centrum Kultury), Agata Misiak z Grudziądza (wokal i skrzypce), Krzysztof Janikowski (śpiew, gitara) i Stanisław Raginiak przygotowali bardzo ciekawy wieczór z okazji zbliżających się świąt Wielkanocnych. Przez około godzinę w czwartek 26 marca posłuchać można było wierszy między innymi księdza Jana Twardowskiego, Jana Lechonia i Ernesta Brylla.

Czytaj dalej

Nim nadejdzie Niedziela Palmowa...

2015 palmyKwiaty z krepy, bukszpan, wstążki, cieniutkie listewki, przeróżne trawy, kłosy, motylki, piórka, kurczaczki… wszystko to było niezbędne, aby powstały barwne, ładne palmy.
Drugi rok z kolei panie z naszej gminy spotkały się w Gminnym Centrum Kultury (23 marca) i wykonały 20 palm. Pomysłowość kobiet, artystyczna wyobraźnia i zacięcie sprawiły, że wykonane świąteczne symbole Niedzieli Palmowej ujmowały swym pięknem.
Koleżeńskie spotkanie zainicjowała dyrektor Hanna Szumotalska, ona też zakupiła niezbędne artykuły.
Wykonywanie palm, to nie tylko misterna praca, to również chwila na rozmowy, nie tylko o zbliżających się świętach.

(wil) Foto: M/A 

Szkolenie na temat ekonomii społecznej

2015 szkolenieW poniedziałek 23 marca w Gminnym Centrum Kultury dla osób ze stowarzyszeń gminnych w Grucie odbyło się pierwsze z trzech szkoleń dotyczących ekonomii społecznej. Pilotowali je Lidia Ślawska, kierownik Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Grudziądzu i Marcin Rożankowski, trener z Bydgoszczy.
Na pierwszym spotkaniu omawiano sprawy dotyczące ewentualnego powstania Spółdzielni Socjalnej, której główną ideą byłoby prowadzenie wspólnego przedsiębiorstwa w oparciu o osobistą pracę członków. Spółdzielnia Socjalna działa na rzecz społecznej jedności jej członków, przez co należy rozumieć działania mające na celu odbudowanie i podtrzymywanie umiejętności uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej i pełnienia ról społecznych w miejscu pracy i zamieszkania.
– Spółdzielnię mogą założyć osoby fizyczne rekrutujące się z grup zagrożonych wykluczeniem społecznym lub osoby prawne, organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego lub kościelne osoby prawne – informował zebranych Marcin Rożankowski.
Prowadzący spotkanie powiedział też, w jaki sposób można założyć spółdzielnię od strony formalno-prawnej, gdzie szukać porad i wsparcia oraz jak dzielić zyski. Sporo czasu trener z Bydgoszczy poświęcił też zagadnieniu skąd pozyskiwać pieniądze, wymienił między innymi urzędy pracy i Unię Europejską.
Dotąd powstało w Polsce 471 takich jednostek, które zajmują się przede wszystkim świadczeniem usług remontowo-budowlanych i sprzątaniem klatek schodowe w blokach.
Miejmy nadzieję, że po zakończeniu trzyetapowego szkolenia wśród edukujących się osób, narodzą się pomysły takiej działalności na terenie naszej gminy.

RAS 

Dzień Kobiet

2015 dzien kobietW tym roku Święto Pań przypadło w niedzielę, stąd niemal pięćdziesiąt Kobiet z naszej gminy spotkało się nazajutrz. Miła uroczystość odbyła się w Gminnym Centrum Kultury, zorganizowały ją dyrektor tej placówki i sołectwo Gruty. Na spotkaniu obecni byli również wójt Halina Kowalkowska i przewodniczący Rady Gminy Piotr Szynkowski, który – symbolicznie dla wszystkich Pań – przekazał kwiaty na ręce dyrektor.
Przedstawiciele naszej władzy złożyli Paniom serdeczne życzenia, a prowadząca samorząd podkreśliła, że jest mile zaskoczona tak dużą frekwencją i zasugerowała, że spotkania Pań powinny odbywać się częściej, okazji ku temu nie brakuje.

czytaj więcej, Fotoreportaż

ZŁOTE USTA

2015 zlote ustaAż wierzyć się nie chce, że w naszym przedszkolu i szkołach jest tyle dzieci i młodzieży uzdolnionych recytatorsko. Przez niemal półtorej godziny jury w składzie Hanna Szumotalska, Elżbieta Polakowska-Lesińska i niżej podpisany słuchało prezentacji wierszy 46 osób. Komisja jednoznacznie stwierdziła, że przedszkolaki i uczniowie zdali egzamin na piątkę, a laureaci oczywiście na szóstkę.
Konkurs zorganizowany przez wójt Halinę Kowalkowską, Gminne Centrum Kultury i Gminną Bibliotekę Publiczną otworzyła prowadząca samorząd, która z największą radością powitała uczestników i życzyła wszystkim, aby dzisiejsze (wtorek, 3 marzec) występy udały się jak najlepiej. Oczywiście początek poetyckich zmagań to także powitanie przez dyrektor GCK, która – oprócz dyplomów – przygotowała również nagrody rzeczowe dla zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Książkowe upominki sponsorowała także kierownik biblioteki w Grucie.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Ferie w GCK – dzień dziesiąty

2015 ferie 10Zabawa, zabawa, zabawa…

Dzieciom jednak było żal, że tegoroczne ferie dobiegły końca.
Opuszczając w piątek Gminne Centrum Kultury obiecały, że niebawem tu wrócą.
Zanim jednak zrobiło się im smutno, doskonale się bawiły przez kilka godzin.
Przychodząc w ostatnim dniu ferii wiedziały, że czeka ich przede wszystkim bal maskowy, ale też i wiele innych miłych niespodzianek. Jedna z nich, co dla dzieci jest zawsze ważne, to urozmaicony i bardzo smaczny poczęstunek, który zafundowała Rada Sołecka Gruty.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Ferie w GCK – dzień dziewiąty

2015 ferie 09Przedostatni dzień ferii

Wszystko, co dobre, szybko się kończy… Powoli zbliża się koniec ferii w Gminnym Centrum Kultury. W piątek, na pożegnanie, uczestników wakacji zimowych czeka sporo atrakcji. Niewątpliwie największą i najbardziej wyczekiwaną przez dzieci będzie bal kostiumowy. Nic zatem dziwnego, że w przeddzień sporo czasu poświęciły na wykonanie zmyślnych, interesujących rekwizytów, które wykorzystają jutro, aby jak najzabawniej i jak najciekawiej zaprezentować się na balu. Czwartek to również odwiedziny sołtys i radnej Ewy Schmidt, podkreślmy, że sołectwo było współorganizatorem ferii. Pani Ewa przyniosła torebkę znakomitych czekoladek, którymi obdarowała dzieci. A co jeszcze działo się w przedostatnim dniu? – kończono jeżyki z masy solnej, tańczono, śpiewano, grano w piłkę i kręcono hula-hoop. RAS

RAS

Fotoreportaż