Gruta 95, 86-330 Mełno, Gmina Gruta, Kujawsko-Pomorskie Polska
+48 530 443 373
dyrektorgck@gruta.pl

Inscenizacja wojenna

Działa od 2010 roku

Inscenizacja wojenna

Niedziela 1 września 2019 roku o godz. 15.00 w Parku w Annowie  pan wójt Waldemar Kurkowski przywitał wszystkich i zaprosił do oglądania  „Inscenizacji wojennej”, którą  przedstawiło Stowarzyszenie Grup Warownych Pojezierza Wałeckiego z Wałcza, która odniosła się do wydarzeń  z 2 i 3 września 1939r. w krótkim pokazie streściliśmy natarcie wojsk Niemieckich, nalot Polskiej eskadry (141 Eskadry Myśliwska  z Torunia) oraz ostrzał Niemieckiej kolumny przez Polską Artylerie z Grudziądza. Odzyskanie utraconych pozycji przez wojsko Polskie jako symbol wydarzeń z września 1939 r., gdzie Wojsko Polskie broniąc się w okolicach  Annowa-Gruty utrzymało linię obrony i wycofało się dopiero na rozkaz dowódcy . Oprócz rzeczywistego pokazu usłyszeliśmy od narratora wszystkie szczegóły, którym był pan Daniel Iwański. Inscenizację uatrakcyjnił lot samolotu improwizujący bombardowanie, , którym leciał pan Roman Sadowski i.

Po bitwie pani Hanna Szumotalska zaprosiła na oglądanie ciężkiego sprzętu i umundurowania wojskowego, które przygotowało Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu pod dowództwem p.por. Kamila Matyjasika. A ponadto  w stoisku Wojskowej  Komendy Uzupełnień można było zaczerpnąć informacji o powołaniu do Służby Przygotowawczej i Terytorialnej Służby Wojskowej. Na Inscenizacji zaprezentowała się Szkoła Specjalistów Pożarnictwa  z Grupy, która nawiązywała do kursów podstawowych dla strażaków , oraz kwalifikowanej pierwszej pomocy przedmedycznej.

Poczęstunek dla oglądających przygotowało Przedszkole Samorządowe w Mełnie za co bardzo dziękujemy. Mobilny Punkt Informacyjny „Vistula” Lokalna Grupa Działania Terra Cumenisis – Rozwój przez Tradycję, przygotował tradycyjne potrawy i konkurs z nagrodami.

Nad bezpieczeństwem całością imprezy czuwała brać strażacka.